Krievijas lielākie draugi - Irāna, Ķīna, Ziemeļkoreja?
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Aukstā kara laikā NATO pretspēks bija Padomju Savienība ar tā saucamā Varšavas pakta valstīm. NATO pastāv joprojām, bet pēc PSRS sabrukuma Krievijai politisko un militāro ietekmi bija jābūvē no jauna. Portāls "Delfi" piedāvā apskatīt, kādi ir tās draugi šodien.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kad NATO 1954. gadā atteica Padomju Savienībai dalību NATO, bet gadu vēlāk aliansē uzņēma Rietumvāciju, PSRS jau bija sagatavojusi atbildes soli. Tikai nedēļu pēc tam - 1955. gada 14. maijā - tika noslēgts Varšavas pakts.

"Līgums par draudzību, sadarbību un savstarpējo palīdzību", kuram pagājušajā nedēļā apritēja 60 gadu, paredzēja radīt pretspēku Rietumvalstu militārajam blokam un līdz ar to faktiski iezīmēja Aukstā kara savstarpējos ienaidniekus. To parakstīja pati tā iniciatore Padomju Savienība, kā arī tās pakļautās un draudzīgās Albānija, Bulgārija, Čehoslovākija, Austrumvācija, Ungārija, Polija un Rumānija.

Jau 60. gadu sākumā Albānija uzsāka izolacionisma politiku un organizācijas darbā nepiedalījās, bet 1968. gadā izstājās pavisam. Savukārt VDR tajā pārtrauca dalību līdz ar abu Vāciju atkalapvienošanos 1990. gadā. Pavisam Varšavas pakta valstu savienība izjuka 1991. gada jūlijā līdz ar politiskajām un ekonomiskajām pārmaiņām Padomju Savienībā un tās satelītvalstīs, kuras veidoja organizāciju.

Tikmēr NATO kā Eiropas un Rietumu pasaules drošības garants turpina pastāvēt un tās saimē līdz šim ir ienākušas gan vairākas bijušās Varšavas pakta valstis, gan PSRS sastāvā bijušās republikas, tostarp arī Latvija.

NATO ir lielākā un arī militāri varenākā valstu savienība, bet Krievija joprojām vēlas un cenšas veidot tai pretsparu, jo īpaši kopš Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka vēlas atjaunot pasaules divpolāro sistēmu, kāda reiz pastāvēja Aukstā kara apstākļos. Par otru polu vēlas kļūt viņš pats.

Tomēr, šādas sistēmas veidošanai nepieciešami sabiedrotie. Iepazīstinām ar svarīgākajiem no Krievijas "draugiem":

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Albānija Armēnija Azerbaidžāna Baltkrievija Bulgārija Čehoslovākija Gruzija Kazahstāna Kirgizstāna Krievija NATO Padomju Savienība Polija Rumānija Tadžikistāna Ungārija Uzbekistāna
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form