Krievijas Tieslietu ministrija atzīst 'Memoriālu' par 'ārvalstu aģentu'
Foto: Shutterstock

Krievijas Tieslietu ministrija atzinusi valsts vecāko cilvēktiesību aizstāvju organizāciju "Memoriāls" par "ārvalstu aģentu", otrdien paziņojusi organizācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pēc inspekcijas "Memoriālā" 5. septembrī nevalstiskā organizācija saņēma vēstuli no Tieslietu ministrijas, kurā tā klasificēta kā ārvalstu aģents," paziņoja organizācijas vadītājs Arsēnijs Roginskis.

"Memoriāla" seši reģionālie atzari jau atzīti par "ārvalstu aģentiem", tostarp organizācijas filiāles Maskavā, Sanktpēterburgā, Jekaterinburgā un Urālu kalnos.

Galvenajai vadības organizācijai "International Memorial", kas vada filiāles vairākās valstīs, līdz šim bija izdevies izbēgt no šī pazemojošā apzīmējuma, kas, ja reiz piešķirts, izmantojams visos dokumentos un sabiedriskajās aktivitātēs.

Krievijā pilsoniskās sabiedrības organizācijām tiek "piegrieztas skrūves" kopš prezidenta Vladimira Putina pēdējās ievēlēšanas prezidenta amatā. Cita starpā 2012. gadā stājās spēkā likums, kas varasiestādēm vietējās nevalstiskās organizācijas ļauj pasludināt par "ārvalstu aģentiem", ja tās saņem ārvalstu finansējumu.

"Memoriāls" tika izveidots 1989. gadā PSRS masu represiju pētīšanai. Biedrība nodarbojas arī ar vēsturiskās patiesības noskaidrošanu Katiņas masu slepkavības lietā.

Organizācija apvieno cilvēktiesību aktīvistus, vēsturniekus un disidentus. Pirmais tās priekšsēdētājs bija Nobela Miera prēmijas laureāts akadēmiķis Andrejs Saharovs.

Organizācija laika gaitā ir izaugusi par plašu struktūru un ik gadu publicē arī sarakstu ar to personu vārdiem, kuras uzskata par politieslodzītajiem, kaut Kremlis apgalvo, ka tādu Krievijā neesot.

Pēdējā laikā organizācija izjutusi pastiprinātu varasiestāžu spiedienu.

Līdz šim "ārvalstu aģenta" statuss piešķirts vairāk nekā 140 Krievijas organizācijām, kas ir sabiedriski aktīvas un saņem starptautisku finansējumu. Tostarp Krievijas Tieslietu ministrija par "ārvalstu aģentu" pasludinājusi arī valsts prominentāko sabiedriskās domas aptauju veicēju Levadas centru un nevalstiskās organizācijas, ka atbalsta cilvēkus, kuriem konstatēts HIV un AIDS.

Levadas centrs paziņojis, ka pēc šī statusa piešķiršanas apturēs darbību, jo "ārvalstu aģenta" nosaukums apgrūtina sadarbību ar valsts institūcijām.

Tieslietu ministrija savu lēmumu piešķirt šo statusu "Memoriālam" pamato, uzskaitot organizācijas paziņojumus, kuros kritizētas Krievijas varasiestādes.

Ministrija apgalvo, ka "International Memorial" pierādījusi savu līdzdalību politiskajās aktivitātēs, kritizējot vairākus Krievijas likumus un runājot par Krievijas agresiju Ukrainā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form