Lietuvā briest masveida streiku draudi - algu paaugstināšanu gatavojas pieprasīt bibliotekāri, pedagogi, zemes ierīkotāji, bet pensionāri pirms nedēļas jau pieteica "bada akciju", prasot atdot savulaik strādājošajiem pensionāriem neizmaksātās pensijas, vēsta avīze "Šiauliu kraštas".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Lietuvas bibliotekāri, tiekoties Šauļos, nolēmuši vērsties pie premjerministra Ģedimina Ķirķila, Seima spīkera Viktora Muntjana un vairākiem ministriem, pieprasot paaugstināt algas, kas šobrīd pēc nodokļu nomaksas nedaudz pārsniedz 800 litus (163 latus).

"Visu neatkarības laiku bibliotekāri balansē uz nabadzības robežas. Drīz mēs izmirsim kā dinozauri. [...] Beidzamo reizi jauns darbinieks Šauļu Povila Višinska bibliotēkā atnācis strādāt pirms kādiem 15 gadiem," atzinusi šīs bibliotēkas arodbiedrības vadītāja Inga Liekmaniene.

Bibliotekāri uzskata, ka viņu darba samaksa nedrīkstētu būt mazāka par Lietuvas vidējo algu - 1700 litiem (347 latiem) mēnesī jeb aptuveni 1300 litiem (265 latiem) "uz rokas". Tomēr viņi gribētu nevis streikot, bet sēsties pie sarunu galda.

Aizvien skaļāk par savām problēmām runā arī pedagogi. Izglītības ministrija no šā gada 1.septembra solīja palielināt pedagogu algas, pievienojot klases audzinātājiem papildu stundas, taču līdzekļi papildu samaksai netika atvēlēti, norāda avīze.

"Šauļu pedagogi pagaidām negatavojas ne piketēt, ne streikot. Tomēr, ja netiksim sadzirdēti, ķersimies arī pie galējiem soļiem, jo sliktāk jau vairs nevar būt. Es, vadot skolas bibliotēku un mācot bērniem ētiku, nopelnu tikpat, cik viena man pazīstama apkopēja, - aptuveni 1300 litus," laikrakstam stāstījusi Lietuvas Izglītības darbinieku arodorganizācijas Šauļu nodaļas vadītāja Rasa Jasmontiene.

Pagājušajā nedēļā pie Seima ēkas Viļņā pulcējās un bada akciju sāka pensionāri, pieprasot atdot savulaik strādājošajiem pensionāriem nepamatoti neizmaksātās pensijas.

Sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministre Vilija Blinkevičūte jau pirms laba laika Seimam iesniedza likumprojektu, kurā ierosināts sākt neizmaksāto pensiju daļu atmaksāt jau šoruden, taču parlaments valdības priekšlikumu neatbalstīja.

Šauļu pensionāru savienības priekšsēdētājs Zigmants Jass avīzei sacījis, ka Šauļu iedzīvotāji bada akcijā nav iesaistījušies, jo nav bijis naudas, lai dotos uz galvaspilsētu, tomēr domubiedrus viņi atbalsta.

Ar algām nav apmierināti arī Lietuvas mediķi. Kā uzskata Šauļu ārstu savienības vadītājs Rolands Burkausks, algas paaugstinātas nepietiekamā apmērā, turklāt katrā ārstniecības iestādē citādi, tā noskaņojot mediķus citu pret citu.

"Mums tika solīts, ka līdz 2008.gadam algas ik gadus tiks paaugstinātas par 20%. Tās tiek celtas, bet lēnāk. Maijā Šauļu slimnīcā ārstu algas tika paaugstinātas par 15%, bet sanitāru - tikai par 10%, tikmēr visā Lietuvā darba samaksa šogad cēlusies par 27%," sacījis Burkausks.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form