Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ceturtdien Minskā ar Baltkrievijas faktisko pārvaldītāju Aleksandru Lukašenko tikās Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš apliecināja Maskavas atbalstu Minskai un apņēmību turēties pie visām norunām, kas panāktas 14. septembrī notikušajā samitā Sočos.

Tikšanās sākumā Lavrovs nodeva "sveicienu no Vladimira Vladimiroviča".

"Viņš [Putins] apstiprināja visu, par ko jūs ar viņu iepriekš vienojāties, sevišķi Sočos. Mums pilnībā saskan ieinteresētība nostiprināt attiecības. To var saukt dažādi, bet mērķis mums ir viens un tas pats: virzīties uz mūsu tautu, valstu un Apvienotās valsts abpusējo izdevīgumu." Lavrovu citē aģentūra TASS.

Tāpat Lavrovs paslavēja Lukašenko iniciatīvas: "Jūs nācāt klajā ar veselu virkni iniciatīvu, kuras, es uzskatu, ir ļoti svarīgas Baltkrievijas sabiedrībai. Kā prezidents Putins ne reizi vien uzsvēris, mēs esam ieinteresēti, lai šīs iniciatīvas notiktu. Ja varam kaut ko darīt to atbalstam, mēs vienmēr esam tam atvērti."

Lavrovs arī apsūdzēja Rietumus par iejaukšanos Baltkrievijas iekšējās lietās. "Gudrā baltkrievu tauta spēj tikt galā ar sevi bez jebkādas ārējas iesaistes un uzmācīgiem starpniecības piedāvājumiem," Lavrovu citē "Radio Brīvā Eiropa" (RFE/RL).

Krievijas Ārlietu ministrs arī atkārtoja paša Lukašenko un Kremļa iecienīto naratīvu, norādot, ka Rietumi pret Baltkrieviju "izmanto netīrās tā saukto krāsaino revolūciju metodes".

Putins un Lukašenko tikās 14. septembrī Sočos. Lukašenko tad stāstīja par nodomu veikt Baltkrievijā konstitucionālo reformu, bet Putins apsolīja Minskai 1,5 miljardu dolāru lielu aizdevumu "grūtā brīdī".

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītajām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!