Pērn Lietuvā nelaimes gadījumi darbavietās prasījuši mazāk dzīvību nekā aizpērn, bet vienlaikus bažas raisa apstāklis, ka tie aizvien biežāk saistīti ar alkohola lietošanu, liecina Lietuvas Valsts darba inspekcijas dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
2007. gadā darbavietās gājuši bojā 236 cilvēki, bet vēl 265 guvuši smagas traumas. 2006. gadā upuru bija par 24 vairāk, bet smagi savainoto - par 30 vairāk.

Katrs trešais darbavietā bojāgājušais un katrs piektais savainotais nelaimes brīdī bijis alkohola reibumā, bet celtniecības nozarē šie skaitļi ir vēl dramatiskāki - alkoholu lietojuši katrs otrais bojāgājušais un katrs ceturtais savainotais.

"Paraugoties, cik promiļu atklāts bojāgājušo asinīs, kļūst baisi," atzinis Lietuvas galvenais valsts darba inspektors Mindaugs Plukts.

Saskaņā ar pagājušā gada statistiku nelaimes gadījumi darbavietās prasījuši 7,48 cilvēku dzīvības, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju. Visvairāk cilvēku gājuši bojā darbā ar transportlīdzekļiem, celtniecībā, enerģētikā, mežistrādē un kokapstrādes uzņēmumos.

Visbiežāk par nelaimes gadījumu upuriem kļūst nelielu uzņēmumu darbinieki, kā arī darbinieki, kas nav ieguvuši pietiekamu kvalifikāciju - strādā pirmo gadu.

Kā stāsta Plukts, uzņēmumi pēc nelaimes gadījumiem visbiežāk izvēlas vieglāko ceļu - neiedziļinās notikušā cēloņos, bet paziņo, ka darbinieki paši nav ievērojuši drošības tehnikas noteikumus.

Tomēr vienlaikus valsts galvenais darba inspektors paudis viedokli, ka jāpalielina arī pašu darbinieku atbildība, - viņaprāt, būtu jānosaka naudas sodi par ierašanos darbā dzērumā. "Darba devēji taču nespēj katru izkontrolēt. Mēs ierosināsim, lai katram darba devējam būtu tiesības pārbaudīt, vai darbinieks ir skaidrā. Šobrīd to var darīt vienīgi ar darbinieku piekrišanu," piebildis Plukts.

Runājot par iespējām risināt šo problēmu, viņš minējis kā piemēru kompānijā "Achema" izmantoto metodi - uzņēmuma sargam par katru pieķertu iedzērušu darbinieku maksāti 3000 litu (612 lati). Tas attaisnojies.

Savukārt Lietuvas Rūpnieku konfederācijas prezidents Broņislovs Lubis par būtisku negatīvu faktoru nosaucis alkohola reklāmu. "Pie mums netiek ievērotas nekādas prasības attiecībā uz alkohola reklāmu. Alkohols mums kļuvis par vēl vienu reliģiju - tūlīt pēc basketbola," viņš sacījis.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form