Foto: AP/Scanpix

Krievijas tiesībsargājošo institūciju mēģinājums aizliegt Krimas tatāru pārstāvniecības institūcijas Medžlisa darbību ir politiski motivēts un ir "kārtējais rupjais politisko brīvību un cilvēktiesību pārkāpums nelikumīgi okupētajā Krimā", paziņojusi Lietuvas Ārlietu ministrija.

"Tas ir piemērs Krievijas Federācijas iebiedēšanas politikai un uzbrukumiem Krimas tatāriem, kuru mērķis ir apspiest šīs tautas gribu cīnīties par savām tiesībām un pretoties valdībai, kuru iecēluši okupācijas spēki, un to politikai Krimas aneksijas nostiprināšanā," teikts ministrijas ceturtdien izplatītajā paziņojumā.

Tajā arī atgādināts, ka Lietuva neatzīst Krimas aneksiju. "Mēs uzskatām šo aneksiju un visas esošās valdības institūcijas un to darbības par nelikumīgām," uzsvēra Lietuvas Ārlietu ministrija.

Krievijas Federācijas starptautiski neatzītā subjekta Krimas republikas prokurore Natālija Poklonska šonedēļ vērsusies Krimas republikas Augstākajā tiesā, lūdzot atzīt Medžlisu par ekstrēmistisku organizāciju un aizliegt tā darbību. Šādu lūgumu Poklonska pamatojusi ar to, ka Medžliss ilgstošā laika periodā esot veicis ekstrēmistiskus likumpārkāpumus, tostarp rīkojis ekstrēmistiskus publiskus pasākumus.

Krievija anektēja Ukrainas Krimas pussalu 2014.gada martā, izraisot plašu nosodījumu un Eiropas Savienības lēmumu par sankcijām pret Krieviju.

Krimas tatāri savulaik bija Krimas hanistes pamatiedzīvotāji, taču 18.gadsimtā Krimu anektēja Krievija un piespieda lielu daļu Krimas tatāru pārcelties uz Turciju. 1944.gada 18.maijā aptuveni 200 tūkstošus Krimas tatāru lopu vagonos izsūtīja uz Kazahstānu un Uzbekistānu, jo toreizējais padomju diktators Josifs Staļins visus Krimas tatārus pasludināja par tautas ienaidniekiem, apsūdzot viņus sadarbībā ar nacistiskās Vācijas okupācijas varu.

Krimas tatārus oficiāli reabilitēja 1967.gadā, taču viņiem atļāva atgriezties Krimā tikai 1989.gadā.

Apvienoto Nāciju Organizācija un ASV ir nosodījušas Krimas tatāru tiesību pārkāpumus kopš Krievijas 2014.gada martā veiktās Krimas aneksijas. Krimas tatāri ir apmēram 12% no pussalas iedzīvotājiem.

Medžlisa priekšsēdētājam Refatam Čubarovam, kurš ir arī bijušais Latvijas atmodas aktīvists, ir aizliegts iebraukt Krievijā, un līdz ar to viņš nevar ierasties Krimā. Medžlisa sēdes notiek Ukrainā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!