Lietuva uz laiku aptur 'AstraZeneca' vakcīnas izmantošanu
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Lietuva uz laiku apturējusi kompānijas "AstraZeneca" vakcīnas pret Covid-19 izmantošanu, otrdien paziņoja veselības ministrs Arūns Duļķis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pēdējās stundas laikā esamu saņēmis rekomendāciju no Valsts medikamentu kontroles aģentūras, kura, tāpat kā citas ES valstis, iesaka piesardzības nolūkos apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu," preses konferencē pavēstīja Duļķis.

Vēl otrdienas rītā Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte paziņoja, ka valdība neapsver iespēju apturēt "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu.

Valsts medikamentu kontroles aģentūras direktors Gītis Andruļonis pavēstīja, ka lēmums par vakcīnas izmantošanas apturēšanu pieņemts pēc trīs ziņojumu saņemšanas par trombembolijas gadījumiem.

"Dažu pēdējo dienu laikā mēs esam saņēmuši trīs ziņojumus par nopietnām iespējamām negaidītām negatīvām reakcijām, kas saistītas ar trombemboliju pacientiem, kuri vakcinēti ar "AstraZeneca" vakcīnu Lietuvā," sacīja Andruļonis. "Mums pašlaik nav nekādu pierādījumu, ka šos notikumus izraisījusi vakcīna vai arī tā ir tikai sagadīšanās laikā pēc vakcinācijas. Mēs sūtam visus šos datus vienotajam tīklam un tos kopīgi izskata EZA."

Jau ziņots, ka vakar papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), ZVA un Veselības inspekcija (VI) rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19.

Kā informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski. Tomēr vairākas ES dalībvalstis - Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande - uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu.

ZVA uzsvēra, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja. Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vakcinācija pret Covid-19 Eiropas Savienība Lietuva Slimību profilakses un kontroles centrs Veselības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form