Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pirmdien, 14. septembrī, Sočos aptuveni četras stundas ritēja Kremļa saimnieka Vladimira Putina sarunas ar līdzšinējo Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko. To laikā Putins apsolīja Baltkrievijai 1,5 miljardu dolāru lielu aizdevumu "šajā grūtajā brīdī".

Komentējot ziņas par kredīta piešķiršanu, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska norāda, ka aizdevums Maskavai būs jāatdod pašam Lukašenko.

"Es ceru, ka Putins saprot, ka tieši Lukašenko, nevis mūsu tautai, būs jāatdod šis kredīts," savā "Telegram" kanālā raksta Tihanovska.

Viņa ierakstā vēršas arī pie Krievijas iedzīvotājiem: "Dārgie krievi! Ar jūsu nodokļiem tiks apmaksāta mūsu sišana. Mēs esam pārliecināti, ka jūs to negribētu. Tas var paildzināt Lukašenko agoniju, bet nespēs novērst tautas uzvaru."

Par Putina un Lukašenko sarunu nekas daudz nav zināms. Publiski atklāta tikai neliela tās daļa, piemēram, par kredīta piešķiršanu un kā Lukašenko nosauc Krieviju par Baltkrievijas vecāko brāli. Arī nekādi publiski paziņojumi nav bijuši.

Vēlāk Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paskaidrojam, ka Krievija uzskata Lukašenko par leģitīmu prezidentu un ka Krievijas drošībnieku rezerve pie Baltkrievijas robežas tiks izformēta.

Lukašenko ar Putinu tikās laikā, kad Baltkrievijā jau ilgāk par mēnesi nerimst plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo prezidentu. Cilvēki pieprasa viņa atkāpšanos pēc 9. augusta prezidenta vēlēšanām, kuras rezultātus opozīcija uzskata par viltotiem.

Papildu pret Lukašenko vērstu noskaņojumu rada drošības iestāžu vardarbība pret miermīlīgajiem demonstrantiem.

Kā vēsta aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz avotiem Kremlī, Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzskata, ka masu protesti Baltkrievijā diez vai novedīs pie 26 gadus valdījušā Aleksandra Lukašenko gāšanas.

Tai pat laikā, kā atklāja avoti, kuri vēlējās palikt anonīmi, Kremlī bijis pārsteigums par protestu mērogiem. Maskava neuzticas Lukašenko, bet tai pat laikā nevar pieļaut, lai viņa pretinieki nāk pie varas ielu protestu rezultātā, atklājuši avoti.

Tāpēc Kremlī pieņemts lēmums atbalstīt Lukašenko un tai pat laikā izdarīt uz viņu spiedienu, lai viņš gatavotos varas nodošanai, domājams, kādam Kremlim tīkamai figūrai.

Baltkrievijas opozīcijā un Rietumos pastāv bažas, ka Kremlis var izmantot novājināto Lukašenko, lai panāktu Baltkrievijas dziļāku integrāciju ar Krieviju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!