Foto: AFP/Scanpix

Mali valdība un tuaregu separātisti principā panākuši vienošanos, kas ļaus noorganizēt jūlijā plānotās vēlēšanas Kidalas reģionā Mali ziemeļos, pirmdien atklāja informēti avoti.

Sarunas abu pušu starpā sākās sestdien Burkinafaso galvaspilsētā Vagadugu.

Kidala ir tuaregu separātistu grupējuma Azavadas Nacionālās atbrīvošanās kustības (MNLA) pēdējā bāzes vieta valsta ziemeļaustrumos. Pagājušajā nedēļā Mali armija sāka virzīties Kidalas virzienā, uzsākot pirmās tiešās kaujas šajā reģionā pēdējo mēnešu laikā.

Jau ziņots, ka Mali janvāra vidū ieradās Francijas bruņotie spēki, lai palīdzētu Mali armijai cīņā pret islāmistu nemierniekiem, kuri bija sagrābuši savās rokās plašas teritorijas valsts ziemeļos, radot bažas, ka Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti". Tikmēr tuaregu separātisti izmantoja situāciju, lai atgūstu kontroli pār reģioniem, kuros tradicionāli darbojušies.

Kidalā vēlēšanas plānotas 28.jūlijā un Mali valdība uzstājusi, ka līdz tam laikam reģionā jāatgriežas armijai un civilajai administrācijai, pretējā gadījumā draudot ieņemt Kidalu ar spēku.

Pēc sarunām Vagadugu Burkinafaso ārlietu ministrs paziņoja, ka principā panākta vienošanās par Mali bruņoto spēku izvietošanu Kidalā.

Mali tuaregu kopiena jau gadiem ilgi pieprasa lielāku politisko autonomiju un lielākus ieguldījumus nabadzīgā reģiona attīstībā.

Pērn janvāra vidū tuaregu nomadi sāka sacelšanos. Armijas vadība valdībai pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako pagājušajā martā sarīkoja apvērsumu. Politiskā vakuuma dēļ centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās, - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi.

Tuaregus, kas Mali ziemeļos gribēja izveidot neatkarīgu valsti, islāmisti drīz vien atstūma no varas, sāka savā kontrolē nonākušās teritorijas pārvaldīt kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.

Konflikts strauji vērsās plašumā, un ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti".

Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!