Foto: AFP/Scanpix
Videomateriālā, kurā filmēta gāztā Lībijas līdera Muamara Kadafi linčošana, fonā saklausīta frāze krievu valodā, ceturtdien informē portāls "Newsru.com".

Pēc tam, kad, visticamāk, Kadafi nogalināts, atskan frāze "Nu ko, dod nestuves, nesīsim prom" (Nu čto, davai nosilki, budem unositj). Arābu valodas speciālisti atzinuši, ka tas nevar būt kāds fonētiski līdzīgs vārdu virknējums arābu valodā.

Zināms, ka Lībijā bija daudz viesstrādnieku no Krievijas un Ukrainas. Ukraiņu medmāsas pat apkalpoja pašu Kadafi. Vairāki ukraiņu mediķi uzturējās Lībijā arī pilsoņu kara laikā un, iespējams, bija starp opozīcijas kaujiniekiem Sirtē, kur 20. oktobrī tika sagūstīts un vēlāk nogalināts Kadafi.

Tiesa, pastāv versija, ka videoieraksts, kas izplatīts portālā "You Tube" varētu būt falsificēts.

Jau vēstīts, ka pirmā telekompānija, kas parādīja Kadafi dzīves beigas, bija "Al Jazeera" - kadros bija redzams, ka Kadafi ir vēl dzīvs un pūlas izrauties. Viņa seju klāja asinis. Vēlāk fonā dzirdami šāvieni. Citā materiālā Kadafi jau redzams miris.

Atsevišķi mediji ir analizējuši šos materiālus sīkāk un apgalvo, ka tajos redzams, ka uzvarētāji ciniski ņirgājas par savu upuri.Tajā skaitā Kadafi pakļauts seksuālai vardarbībai.

Kā ziņots, Lībijas Nacionālā pārejas padome izveidos komisju, kurai jāizmeklē gāztā Lībijas līdera Muamara Kadafi bojājejas apstākļi. Kadafi mira no ievainojuma galvā pagājušajā ceturtdienā 20. oktobrī Sirtes pilsētā, pirmdien informē aģentūra AFP.

Par komisijas izveidi Kadafi nāves apstākļu izmeklēšanai paziņojis padomes priekšsēdētājs Mustafā Abdeldžalils. Viņš norādījis, ka Lībijas jaunās varas iestādes respektē starptautiskās sabiedrības aicinājumus - noskaidrot Kadafi nāves apstākļus - un šajā ziņā darīs visu iespējamo.

Abdeldžalils pieļauj, ka apstiprināsies jau izteiktā versija, ka Kadafi ir miris no savu piekritēju raidītajām lodēm, jo "tikai viņa atbalstītāji varēja vēlēties nāvi. Lībijas tauta vēlētos, lai viņš tiek tiesāts un saņemtu ilgu cietumsodu par saviem noziegumiem."

Iepriekš ar aicinājumiem izmeklēt šo incidentu pie Lībijas varas iestādēm vērsās ANO augstā pārstāve cilvēktiesību lietās Navi Pilaja un organizācija "Amnesty International".

Jau vēstīts, ka pagaidu valdībai nav izdevies pilnībā pārliecināt starptautiskos partnerus, ka opozicionāri nav izrēķinājušies ar  Kadafi par kura bojājejas apstākļiem ir pretrunīgas ziņas.

Kā ziņots, Kadafi gāja bojā ceturtdien 20. oktobrī, apšaudē starp viņam uzticīgajiem kaujiniekiem un pagaidu valdības spēkiem . Kadafi tika sagūstīts savā dzimtajā pilsētā Sirtē un tik vests uz Misratas pilsētu.

Kadafi valdīja Lībijā kopš 1969.gada, kad apvērsumā no troņa gāza karali Idrisu. 2011. gada februārī valstī sākās protesti, kurus diktators vardarbīgi apspieda. Demonstrācijas izvērtās par sacelšanos un pilsoņu karu . Opozīcijas pusē nostājās pasaules lielvalstis. Militāro operāciju - civiliedzīvotāju aizsardzībai no Kadafi piekritējiem, uzsāka NATO. Lielā mērā pateicoties tai, tagadējā pagaidu valdība Nacionālā padome spēja pārņemt savā kontrolē lielāko valsts daļu.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!