Foto: AP/Scanpix

Vācijas kancleres Angelas Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU) Bavārijas meitaspartijas - Kristīgi sociālās savienības (CSU) - politiķi vēlas Vidusjūrā pārtvertos nelegālos imigrantus sūtīt atpakaļ uz Āfriku, norādīts jaunā CSU dokumentā.

Dokumentā arī rosināts bez identifikācijas dokumentiem esošos nelegālos imigrantus turēt tranzīta centros.

Brīdī, kad pirms nākamā gada parlamenta vēlēšanām Vācijā pastiprinājušās diskusijas par patvēruma meklētājiem un drošības jautājumiem, CSU gatavojas rosināt radikālu pavērsienu Vācijas un Eiropas imigrācijas politikā, uzsvērts partijas memorandā, ko plānots publiskot nākamajā nedēļā.

CSU nākamajā nedēļā rīkos kongresu, kurā, domājams, nāks klajā ar aicinājumu Vidusjūrā pārtvertos imigrantus sūtīt atpakaļ uz Āfriku, pausts CSU iekšējā politikas dokumentā, kura kopija nonākusi laikraksta "Rheinische Post" rīcībā. "Jāsalauž pašreizējā politika, kas automātiski visus Vidusjūras migrācijas ceļā izglābtos cilvēkus nogādā Eiropā," teikts dokumentā.

Nelegālo imigrantu sūtīšana atpakaļ uz Āfriku nav pilnīgi jauns priekšlikums. Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs jau novembra sākumā nāca klajā arī līdzīgu rosinājumu. Mazāk cilvēku izvēlētos doties bīstamajā ceļā, ja zinātu, ka viņiem neļaus palikt, toreiz norādīja ministra preses sekretāre.

Pēc Vidusjūras šķērsošanas Itālijā šogad reģistrēts 181 000 nelegālo imigrantu. Daudzus imigrantus jūrā izglābj Eiropas valstu karaflotes un glābšanas laivas, pēc tam tos nogādājot Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

CSU plāns paredzētu pastiprināt sadarbību ar Ziemeļāfrikas valstīm un to pārliecināšanu uzņemt atpakaļ imigrantus. "Tas ir vienīgais veids, kā izdarīt spiedienu uz organizētajiem noziedzniekiem Vidusjūrā," paziņots dokumentā.

Bēgļu tiesību aizstāvji tikmēr kritizē šos priekšlikumus.

Grupas "Pro Asyl" pārstāvis uzsvēra, ka patvēruma meklētāju sūtīšana atpakaļ uz Āfriku, nenoskaidrojot, vai viņiem ir vajadzīga aizsardzība, esot "frontāls uzbrukums cilvēktiesību piemērojamībai Eiropā".

Savukārt organizācijas "Apdraudēto tautu sabiedrība" pārstāvis Ulrihs Deliuss norādīja, ka Ēģipte un Lībija - divas valstis, no kurām nelegālie imigranti visbiežāk dodoties ceļā uz Eiropu - nesniedz patvēruma meklētājiem pietiekamu aizsardzību. "Abās valstīs notiek masveidīgi cilvēktiesību pārkāpumi," viņš uzsvēra, pielīdzinot CSU rosinājumu "populistu vēlēšanu kampaņai".

CSU ilgi ir aicinājusi ieviest gadā uzņemamo patvēruma meklētāju augstāko robežu, kā arī stiprināt robežas. Šie aicinājumi radījuši saspīlējumu partijas attiecībās ar Merkeli.

Pēc 19. decembrī Berlīnē notikušā terorakta, kurā dzīvību zaudēja 12 cilvēki, CSU atjaunoja aicinājumus mainīt Vācijas imigrācijas politiku.

Slaktiņu sarīkojušais tunisietis Aniss Amri izmantoja vairākus pieņemtus vārdus un izvairījās no izraidīšanas no valsts, jo viņam nebija personu apliecinošu dokumentu. Reaģējot uz Amri sarīkoto teroraktu, Merkele solīja pārbaudīt iespējas grozīt spēkā esošo procedūru.

CSU politikas dokumentā rosināts nelegālos imigrantus, kuri pie Vācijas robežām nonākuši bez pases vai citiem identifikācijas dokumentiem, "turēt pie robežas un tranzīta centros, līdz tiks noskaidrota viņu identitāte". Daudzi patvēruma meklētāji Vācijā ieradušies bez identifikācijas dokumentiem, jo viņiem to nav, vai arī viņi tos ir apzināti iznīcinājuši, zinot, ka tas palēninās izraidīšanu.

CSU arī rosina ierobežot ģimeņu apvienošanu noteiktām patvēruma meklētāju grupām. Vācija jau ir padarījusi stingrākus savus patvēruma noteikumus, piemēram, uz diviem gadiem apturot tā saukto alternatīvo statusu saņēmušo patvēruma meklētāju ģimeņu apvienošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!