Migrācijas krīzes ietekmē prognozē cilvēku tirdzniecības pieaugumu
Foto: AP/Scanpix

Migrācijas krīze atstās būtisku ietekmi uz cilvēku tirdzniecību, teikts Eiropola 2015.gada ziņojumā par situāciju cilvēku tirdzniecības jomā Eiropas Savienībā (ES).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tuvākajā nākotnē paredzams, ka cilvēku tirdzniecības apjomi un tendences attiecībā uz seksuālo ekspluatāciju un darbaspēka ekspluatāciju pieaugs, teikts ziņojumā. Tiek arī prognozēts, ka nolūkā apmierināt pieprasījumu iegūt likumīgas tiesības uzturēties ES pieaugs cilvēku tirdzniecība, izmantojot fiktīvas laulības.

Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka no 2009. līdz 2014. gadam, pamatojoties uz noslēgto fiktīvo laulību, Latvijā anulētas 26 termiņuzturēšanās atļaujas. 2014. gadā uzturēšanās atļauja anulēta vienam Jordānijas pilsonim, 2013. gadā - pa vienam Kazahstānas, Pakistānas un Ukrainas pilsonim, 2012. gadā - četriem Krievijas un vienam Kamerūnas pilsonim, 2011. gadā - pa vienam Pakistānas, Dienvidāfrikas, ASV, Turcijas un Krievijas pilsonim, 2010. gadā - diviem Krievijas, diviem Armēnijas un vienam Ukrainas pilsonim, bet 2009. gadā - diviem Krievijas, trim Gruzijas un vienam Armēnijas pilsonim.

Saskaņā ar Īrijas policijas informāciju, kas apkopota plašas pret fiktīvām laulībām vērstas operācijas ''Operation Vantage'' laikā, no 2014.gada 1.novembra līdz 2015.gada 31.jūlijam Īrijā noslēgtas 1697 laulības starp ES un trešo valstu pilsoņiem. Tiek uzskatīts, ka lielākā daļa no šīm laulībām ir fiktīvas.

Skaidrojot situāciju Īrijā, Latvijas vēstniecības Īrijā padomniece, Konsulārās nodaļas vadītāja Vija Buša norāda, ka pagājušā gada 18. augustā Īrijā stājās spēkā Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma grozījumi, kas dod tiesības iejaukties aizdomīgās laulībās. Vienlaikus ar šiem grozījumiem Īrijas policija sāka īstenot jau minēto operāciju ''Operation Vantage''. Tika izveidota 16 detektīvu grupa, kuras uzdevums ir cīnīties ar fiktīvām laulībām, skaidro Buša.

Izmantojot minētās abas iespējas, Īrijā kopumā plānots pārskatīt aptuveni 1700 laulības, kuras noslēgtas pēdējo divu gadu laikā. Jau ir apturētas vairāk nekā 50 laulības, 22 personas ir apsūdzētas par nepatiesas informācijas sniegšanu vai viltotiem dokumentiem. Tāpat ir arestēti vairāki fiktīvo laulību organizētāji. Atklātas arī vairākas fiktīvas kompānijas, kas nodrošina viltotus dokumentus iesniegšanai Īrijas Naturalizācijas un imigrācijas dienestā, lai saņemtu uzturēšanās atļauju. Tāpat operācijas laikā pērn 25. novembrī ap 200 Īrijas policistu veica kratīšanu 40 vietās astoņās Īrijas grāfistēs, arestējot 11 personas.

Buša norāda, ka Īrijas policija ir ieinteresēta sadarboties, lai iegūtu pierādījumus fiktīvām laulībām. Latvijas vēstniecībai un Latvijas Valsts policijai no Īrijas puses ir izteikta pateicība par labo sadarbību fiktīvo laulību jomā, minot, ka tā ir ļoti efektīva un konstruktīva, ka nepieciešamā informācija tiek iegūta ātri, kas ļauj atklāt izdarītos noziegumus, skaidroja vēstniecības pārstāve.

Kontekstā ar Eiropola prognozēto cilvēku tirdzniecības pieaugumu migrācijas krīzes ietekmē, nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos (Iekšlietu ministrija) Lāsma Stabiņa skaidro, ka jau šobrīd ES dalībvalstīs ir ļoti daudz migrantu, kuri meklē iespējas, kā likumīgi uzturēties ES. Taču nevar aizmirst, ka šī mērķa grupa arī ir pakļauta cilvēktirdzniecības riskam, jo atrodas bezpalīdzības situācijā.

''Viņi ir pametuši savu mītnes valsti, mājas, nezina valodu, nezina savas tiesības, viņiem nav naudas. Un vienmēr atradīsies cilvēki, kuriem tas ir izdevīgi un kuri mēģinās ar to nopelnīt. Tāpēc arī Latvija var potenciāli kļūt par mērķa valsti, kur cilvēki var tikt izmantoti,'' uzsver Stabiņa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Migrācija Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form