Foto: AFP/Scanpix/LETA
Maskavas Vnukovas lidostā svētdien pastiprināti drošības pasākumi pirms gaidāmās opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atgriešanās Krievijā. Pēcpusdienā Krievijas redzamākais opozicionārs no Vācijas sāka savu ceļojumu atpakaļ uz dzimteni, kur lidostā pulcējas ne tikai atbalstītāji, bet arī pamatīgi drošības dienestu spēki.

Lidmašīna ar Navaļniju svētdienas pēcpusdienā pulksten 16.17 pēc Latvijas laika izlidojusi no Berlīnes lidostas. Pie lidostas bija sapulcējies liels skaits mediju un mediju pārstāvji arī lido kopā ar Navaļniju. Navaļnijs iepriekš paziņoja, ka plāno atgriezties Maskavā ar lidsabiedrības "Pobeda" reisu, kuram Maskavā bija jāierodas pulksten 19.20 (pulksten 18.20 pēc Latvijas laika), tomēr nolaišanās kavējas, lidmašīna riņķo virs lidostas.

Vnukovas lidostā pastiprināta drošība un sociālajos medijos izliktajos attēlos redzamas īpašo uzdevumu vienības un cietumnieku transports. Tiek ziņots arī par vairākiem aizturētajiem.


Navaļnijs aicinājis savus atbalstītājus satikt viņu lidostā. Svētdien daži viņa atbalstītāji "preventīvi" aizturēti.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests (FSIN) ceturtdien apstiprināja medijos izskanējušās ziņas par Navaļnija izsludināšanu meklēšanā un spers soļus viņa aizturēšanai.

Runa ir par tā dēvēto "Yves Rocher" krimināllietu. Tās rezultātā Navaļnijam tika piespriesti trīsarpus gadi nosacīta cietumsoda.

Kā ziņots, Navaļnijam pērnā gada 20. augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22. augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2. septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Tagad FSIN vērsies tiesā ar prasību Navaļnijam piespriesto nosacīto sodu nomainīt ar reālu cietumsodu.

Iepriekš FSIN Navaļnijam bija izteicis draudus nomainīt nosacīto sodu pret reālu cietumsodu, jo viņš neievērojot "viņam tiesas uzliktos pienākumus" un "izvairās no kriminālsodu izpildes inspekcijas kontroles".

FSIN pagājušā gada nogalē izplatīja paziņojumu presei, kurā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā "The Lancet", norādīts, ka Navaļnijs no slimnīcas Berlīnē, kur viņš tika ārstēts pēc noindēšanas mēģinājuma, izrakstīts 20. septembrī, bet līdz 12. oktobrim "pārgājušas visas viņa slimības sekas".

Tādējādi, pēc varasiestāžu domām, Navaļnijam kā nosacīti notiesātam jau vajadzēja atgriezties Krievijā.

Maskavas tiesa 2014. gada decembrī atzina brāļus Navaļnijus par vainīgiem krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, kā arī piesprieda Aleksejam Navaļnijam trīsarpus gadu nosacītu cietumsodu un piecu gadu pārbaudes laiku, bet viņa brālim Oļegam trīsarpus gadu ieslodzījumu vispārējā režīma kolonijā.

Tiesas noteiktais pārbaudes laiks beidzās 2020. gada 30. decembrī.

Tajā paša laikā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzinusi, ka brāļiem Navaļnijiem šajā lietā bijušas liegtas tiesības uz taisnīgu tiesu, un Krievijas Tieslietu ministrija izmaksājusi viņiem ECT noteiktās kompensācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!