Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu vadītā labējā partija "Likud" un viņa galvenā sāncenša Benija Ganca vadītā opozīcijā esošā centriskā partija "Zilais un baltais" otrdien notikušajās parlamenta vēlēšanās guvušas līdzīgus rezultātus, liecina tūlīt pēc balsošanas beigām publiskotie nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultāti.

Saskaņā ar trim neatkarīgām aptaujām, kuras veikuši lielākie Izraēlas televīzijas kanāli, "Likud" un "Zilais un baltais" katra ieguvušas no 31 līdz 34 vietām 120 vietu Knesetā.

Bijušā aizsardzības ministra Avigdora Lībermana sekulārā partija "Yisrael Beitenu", kurai varētu būt galvenā loma jaunās valdības izveidošanā, ieguvusi no astoņām līdz desmit vietām. Lai iegūtu varu Izraēlā, ir jāizveido koalīcija, kurai būtu vairākums no 120 parlamenta deputātiem.

Aprīlī notikušajās parlamenta vēlēšanās gan "Likud", gan "Zilais un baltais" ieguva pa 35 no 120 parlamenta deputātu vietām. Tomēr valdības veidošana tika uzticēta Netanjahu, jo labējās partijas kopumā ieguva lielāku vēlētāju atbalstu.

Taču Netanjahu nespēja izveidot valdību un Knesets nobalsoja par savu atlaišanu un ārkārtas vēlēšanu rīkošanu. 69 gadus vecais Netanjahu cenšas iegūt piekto amata termiņu ar labējo un reliģisko partiju atbalstu. Viņš ir Izraēlas premjers kopš 2009.gada, bet pirms tam šīs valsts valdību vadīja 1996.-1999.gadā.

Benijs Gancs pēc nule kā notikušajām parlamenta vēlēšanām paziņojis, ka vēlas izveidot plašu nacionālās vienotības valdību. Gancs sacīja, ka viņa partija nekavējoties vēlas uzsākt kontaktus ar citām partijām par plašas nacionālās vienotības valdības izveidi. Centristu līderis norādīja, ka vēlas runāt ar bijušo aizsardzības ministru Avigdoru Lībermanu un citiem iespējamiem koalīcijas partneriem.

Netanjahu atbalstītājiem savukārt sacīja, ka tuvāko dienu laikā vēlas risināt sarunas ar citām partijām par "spēcīgas, stabilas un cionistiskas valdības" izveidi. Kā norādīja premjers, viņš negrib pieļaut, ka tiek izveidota "bīstama, anticionistiska valdība".

Netanjahu norādīja, ka Izraēla atrodas vēsturiskās krustcelēs ar lielām iespējam un lieliem izaicinājumiem, galvenokārt eksistenciālo draudu dēļ, ko Izraēlai rada Irāna un tās sabiedrotie.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!