Par dalību masu nekārtībās Baltkrievijā varēs atņemt pilsonību
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Baltkrievijā publicētas izmaiņas pilsonības likumā, kas atļauj atņemt Baltkrievijas pilsonību par piedalīšanos "masu nekārtībās" – tas gan attieksies tikai uz tiem pilsoņiem, kas dzimuši ārzemēs, vēsta portāls "Currenttime".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Likuma izmaiņas paredz, ka pilsonība var tikt atņemta, ja persona notiesāta par sekojošiem noziegumiem: terorismu; nacionālā, rasu, reliģiju vai cita veida sociālās neiecietības naida kuršanu; ekocīdu; algotniecību; nelikumīga bruņota grupējuma izveidi, masu nekārtībām; dzimtenes nodevību; sazvērestību ar mērķi sagrābt varu, diversijām; aicinājumiem uz darbībām, kas kaitē nacionālajai drošībai, ekstrēmistisku veidojumu radīšanu un finansēšanu, dalību militārā konfliktā ārzemēs.

Atņemt pilsonību par šiem noziegumiem varēs pat tad, ja personai nav citas valsts pilsonības un iespējas to saņemt.

Līdz šim likums Baltkrievijas pilsonību ļāva atņemt tikai tad, ja pilsonis iestājas dienestā citas valsts armijā, policijā, tiesās vai valdībā, skaidro "Radio Svoboda'. Tāpat pilsonību varēja atņemt pēc vecāku iesnieguma, kuru bērnam kopš dzimšanas līdzās baltkrievu ir arī citas valsts pilsonība.

Likuma izmaiņas neattiecas uz tiem pilsoņiem, kuri pilsonību ieguvuši uzreiz pēc dzimšanas.

Izmaiņas paredz arī ātrāku Baltkrievijas pilsonības piešķiršanu. Ja līdz šim pilsonības kārotājam Baltkrievijā bija jānodzīvo septiņi gadi, tad tagad šis laiks samazināts uz pieciem gadiem.

Izmaiņas stāsies spēkā sešus mēnešus pēc dokumenta publicēšanas 17. decembrī.

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītajām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.


Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baltkrievija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form