Stokholmas konvencijas pasaulē aizliegto ķimikāliju sarakstam pievienotas deviņas bīstamas vielas, kuru klātbūtne vidē rada nopietnus draudus veselībai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par saraksta papildināšanu sestdien ANO rīkotā konferencē Ženēvā vienojās vairāk nekā 160 valstu pārstāvji.

Līdz šim juridiski saistošā Stokholmas konvencija attiecās uz 12 noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem, kas nodēvēti par "netīro duci". Saraksts papildināts ar deviņiem pesticīdiem un rūpnieciskajām ķimikālijām.

Dažas no šīm ķimikālijām vēl joprojām tiek lietotas un ražotājiem ienes lielu peļņu, tomēr valstis vienojās, ka tās ir pārāk bīstamas, tāpēc šīm vielām jāatrod alternatīvas.

Viena no šīm vielām ir pesticīds "Lindane". Lauksaimniecībā tas vairs netiek izmantots, bet dažās valstīs to vēl joprojām pielieto cīņā ar galvas utīm.

Starp aizliegtajām vielām ir arī perfluoroktāna sulfonāts jeb PFOS, kas sastopams daudzos produktos, sākot no elektroierīču daļām līdz ugunsdzēšanas putām. PFOS tirdzniecība ir vairāku miljardu dolāru vērta gadā. Tā kā šai vielai pagaidām nav alternatīvas, vienošanās paredz ierobežot PFOS lietošanas apjomus un meklēt drošākas alternatīvas.

Iepriekš aizliegto vidū ir insekticīds DDT, kas kaitē videi un padara plānākas putnu olu čaumalas, polihlorētie bifenili (PCB), kas tiek izmantot elektroniskajos transformatoros un tiek uzskatīti par kancerogēniem un dioksīni, kas nonāk gaisā bīstamo atkritumu dedzināšanas laikā un kas bojā cilvēku imūnsistēmu.

Lielākā daļa no šīm ķimikālijām jau faktiski netiek izmantotas un uzsākta atbrīvošanās no tām.

Konvencija paredz, ka to ratificējušās valstis apņemas šīs ķimikālijas neražot, neizmantot un nepārdot tās, kā arī iznīcināt to krājumus.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form