Septiņu industriāli attīstītāko valstu un Krievijas (G-8) ārlietu ministri sestdien Marokas galvaspilsētā sāka sarunas ar saviem Tuvo Austrumu valstu kolēģiem, uzsverot, ka aicinājumi veikt reformas nenozīmē centienus uzspiest Rietumu vērtības islama pasaulei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Mēs visi esam vienisprātis, ka efektīvas un ilgspējīgas izmaiņas var nākt tikai no iekšienes," atzina ASV valsts sekretārs Kolins Pauels, piebilstot: "Pašlaik nav īstais laiks, lai strīdētos par demokrātisko reformu apjomu vai par to, vai ekonomiskajām reformām jāapsteidz politiskās reformas."

Pauels, uzrunājot vairāk nekā 20 arābu un G-8 valstu ārlietu un finanšu ministrus, brīdināja, ka reģiona pārveidošana prasīs ilgu laiku.

"Politiskā un ekonomiskā brīvība nav atdalāmas," teica Pauels, kurš kopīgi ar Marokas ārlietu ministru Mohammedu Banaisu vada tā saukto "Nākotnes forumu".

Arī Vācijas ārlietu ministrs Joška Fišers, kurš iepriekš stingri atbalstījis ASV ierosināto G-8 iesaistīšanu Tuvo Austrumu problēmu risināšanā, uzsvēra, ka Rietumu mērķis nav izrīkot arābu valstis.

"[Reformu] iniciatīvām vispirms un galvenokārt jānāk no reģiona iekšienes," teica Fišers.

G-8 dalībvalstis ir Lielbritānija, Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna, ASV un Krievija.

Rabātas sanāksmes mērķis ir veicināt politiskās, ekonomiskās un sociālās reformas plašajā reģionā, kura teritorija sniedzas no Marokas līdz Afganistānai, tomēr daudzi arābi un musulmaņi pauž skepsi par šo ieceri.

Sanāksme ilgs vienu dienu.

Vašingtona ir pārliecināta, ka reformas, cita starpā, var sekmēt tās uzsākto pretterorisma karu.

"Katrs no mums ikdienas saskaras ar terorisma draudiem. Lai sakautu slepkavnieciskos ekstrēmistus mūsu vidū, mums jāstrādā kopā, lai novērstu izmisuma un neapmierinātības cēloņus, ko ekstrēmisti izmanto savu mērķu sasniegšanai," uzsvēra Pauels.

ASV savulaik ieguva G-8 atbalstu savai tā sauktajai Plašāko Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas iniciatīvai, mazinot domstarpības ar Vāciju un Franciju, kuras pirms tam asi iebilda pret Vašingtonas sākto iebrukumu Irākā.

Savukārt arābu valstu reakcija uz šo programmu bija dažāda, sākot ar skeptisku un beidzot ar atklāti naidīgu.

Ēģiptes ārlietu ministrs Ahmeds Abuls Geits norādīja, ka reģionam jau ir izstrādāti daudzi reformu projekti, kurus iespējams uzsākt nekavējoties, taču G-8 galotņu sanāksmē Sīailendā šī gada jūnijā rietumvalstu dotie finansiālie solījumi nav izpildīti.

Viņš arī uzsvēra, ka joprojām neatrisinātais arābu un Izraēlas konflikts saglabājas kā reģiona būtiskākā problēma.

Tajā pat laikā piektdien iecerētās pret sanāksmi vērstās protesta akcijas nespēja pulcēt vairāk nekā 500 cilvēku, lai gan uz 29.novembrī Rabātā notikušo demonstrāciju ieradās 50 000 cilvēku.

Rēķinoties ar arābu kritisku un saskaroties ar Ēģiptes un Saūda Arābijas noraidošo attieksmi pret ielūgumu piedalīties sanāksmē, Vašingtona mazinājusi sākotnējā plānā ietverto uzsvaru uz politisko reformu īstenošanu.

Sestdienas sanāksmes centrā ir daudz ierobežotāki jautājumi, tanī skaitā 100 miljonu dolāru piešķiršana mikrokredītiem, kas domāti mazo uzņēmēju atbalstīšanai, reģiona tirgus ekonomikas struktūras uzlabošana, kā arī analfabētisma izskaušana un izglītības veicināšana.

Starp arābu un musulmaņu valstīm, kas piedalās Rabātas sanāksmē ir Afganistāna, Bahreina, Ēģipte, Irāka, Jordānija, Pakistāna, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti, kā arī palestīniešu pašpārvaldes pārstāvji.

Sudāna netika uzaicināta piedalīties sanāksmē, bet Irāna atcēla savu pārstāvju ierašanos.

Uz sanāksmi netika uzaicināta arī Izraēla.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form