Pāvests Francisks Gruzijā netieši kritizē Krieviju
Foto: AFP/Scanpix

Pāvests Francisks, ierodoties Gruzijā, piektdien nācis klajā ar aicinājumu ievērot starptautiskās tiesības un valstu suverenitāti, ko mediji jau novērtējuši kā netiešu Krievijas kritiku.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tomēr Romas katoļu galva savos vārdos bija ļoti piesardzīgs, acīmredzami cenšoties nekaitēt pēdējā laika uzlabojumam attiecībās ar Krievijas pareizticīgo baznīcu, kas bauda lielu Kremļa atbalstu.

Lai gan Gruzija 1991. gadā atguva neatkarību, pār to joprojām krīt smaga Maskavas ēna. Vēl 2008. gadā Gruzija tika pakļauta tiešai Krievijas militārajai agresijai, un Maskava ir starp tām nedaudzajām pasaules valstīm, kas oficiāli atzinusi separātistu pašpasludināto Abhāzijas un Dienvidosetijas republiku neatkarību.

Uzņemšanas ceremonijas laikā prezidenta pilī Francisks uzsvēra, ka reģiona valstu savstarpējās attiecībās "nekad nedrīkst nobīdīt malā cieņu pret ikvienas valsts suverēnajām tiesībām starptautisko tiesību kontekstā".

Savā runā īsi pirms pāvesta uzrunas Gruzijas prezidents Georgijs Margelašvili norādīja, ka nav iespējams īstenot visu tautu vēlmi dzīvot savstarpējā cieņā, ja tiek "pārkāptas civiliedzīvotāju tiesības un teritoriju okupē kaimiņvalsts".

Lai gan tieši Abhāzija un Dienvidosetija netika pieminētas, Francisks pauda atbalstu pārvietoto personu tiesībām atgriezties savās iepriekšējās dzīvesvietās.

Saskaņā ar Tbilisi oficiālajiem datiem savas mājas separātistu kontrolētajās teritorijās bijuši spiesti pamest 300 000 cilvēku, taču ANO rezolūciju par viņu tiesībām atgriezties bloķējusi Krievija.

No aptuveni 3,7 miljonus lielā Gruzijas iedzīvotāju kopskaita tikai nepilns procents ir katoļi, bet vairums pārējo ir pareizticīgie.

Francisks, kas pāvesta krēslā sēdās 2013. gadā, pielicis lielas pūles, lai uzlabotu attiecības ar pareizticīgo baznīcu, cerot ar laiku panākt abu kopš 1054.gada šķirto baznīcu atkalapvienošanos.

Taču Gruzijas pareizticīgā baznīca, kas ir viena no viskonservatīvākajām pareizticīgo pasaulē, iebilst pret dialogu ar Romu.

Daži no viskareivīgāk noskaņotajiem gruzīnu pareizticīgajiem, sagaidot katoļu baznīcas galvu, bija sarīkojuši protesta akciju lidostā. Uz viņu plakātiem varēja lasīt tādus saukļus kā: "Vatikāns ir garīgais agresors" un "Pāvest, arhiķeceri, tu netiec gaidīts pareizticīgajā Gruzijā".

Pēc divas dienas ilgas uzturēšanās Gruzijā pāvests pirms atgriešanās Romā apmeklēs arī kaimiņos esošo Azerbaidžānu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Abhāzija Dienvidosetija Gruzija Krievija Romas pāvests Francisks Vatikāns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form