Foto: AFP/Scanpix

Palestīnas pašpārvaldes varas iestādes ekshumēs 2004. gadā mirušā palestīniešu līdera Jasira Arafata mirstīgās atliekas, lai noteiktu tā nāves iemeslus pēc tam, kad arābu televīzijas kanāls "Al Jazeera" otrdien paziņoja, ka Arafats noindēts ar poloniju, vēsta ārvalstu mediji.

Tādu rīkojumu devis palestīniešu pašpārvaldes vadītājs Mahmuds Abass, vēsta aģentūra "RIA Novosti". "Saskaņā ar Abasa rīkojumu notiks ekshumācija. Mēs esam gatavi sadarboties ar jebkuru pusi, kura sniegs savu ieguldījumu mocekļa Jasira Arafata nāves iemesla noteikšanā," aģentūrai pavēstīja valdošās "FATAH" kustības pārstāvis.

"Delfi", atsaucoties uz BNS, jau vēstīja, ka arābu telekanāls "Al Jazeera", atsaucoties uz Šveicē veiktiem laboratorijas pētījumiem, pavēstīja, ka 2004.gadā mirušais palestīniešu līderis Jasirs Arafats bija saindēts ar poloniju.

Saindēšanās tika konstatēta, izpētot bioloģiskos paraugus no Arafata mantām, kuras viņa sievai Suhai nodeva Parīzes militārais hospitālis, kur bija nomiris Arafats, telekanālam "Al-Jazeera" pastāstīja Lozannas Universitātes Radiācijas fizikas institūta vadītājs Fransuā Bošī.

"Mēs tiešām konstatējām ievērojamu polonija daudzumu šajos paraugos," sacīja Bošī.

Nobela Miera prēmijas laureāts Arafats, kurš gandrīz 40 gadus bija vadījis palestīniešu brīvības cīņu, nomira 2004.gada 11.novembrī pēc vairākas nedēļas ilgas ārstēšanās. Viņš bija aizvests uz Franciju no Palestīnas pašpārvaldes mītnes Jordānas rietumkrasta Rāmallāhas pilsētā.

Francijas amatpersonas, atsaucoties uz privātās dzīves aizsardzības likumiem, atteicās izpaust precīzu Arafata nāves cēloni vai viņa veselības stāvokli, tāpēc radās dažādas baumas un teorijas par viņa saslimšanas cēloni.

Kad Arafats 75 gadu vecumā nomira, Palestīnas pašpārvaldes amatpersonas apgalvoja, ka viņu noindējusi Izraēla. Palestīniešu 2005.gadā veiktā izmeklēšanā tomēr tika noskaidrots, ka nāves cēlonis nebija vēzis, AIDS vai noindēšana.

Lai apstiprinātu, ka Arafats bijis saindēts ar poloniju, būtu nepieciešams ekshumēt un analizēt viņa mirstīgās atliekas, sacīja Bošī.

"Ja [Suha Arafata] tiešām grib zināt, kas notika ar viņas vīru, tad ir jāatrod [audu] paraugs - es uzskatu, ka ekshumācijā .. mēs iegūtu paraugu, kurā būtu ļoti liels polonija daudzums, ja viņš ticis saindēts," sacīja Bošī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!