Polijā notiek reģionālās un municipālās vēlēšanas
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Polijā šodien notiek municipālās un reģionālās vēlēšanas, kas tiek uzskatītas par partiju spēka pārbaudi pirms nākamā gada maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

"Vēlēšanas lielajās pilsētās un reģionu padomēs ir pārbaudījums lielākajām partijām pirms Eiropas vēlēšanām un pirms nākamā gada parlamenta vēlēšanām," sarunā ar aģentūru AFP norādījis Polijas Zinātņu akadēmijā strādājošais politikas zinātnieks Staņislavs Moceks.

Sagaidāms, ka reģionālajās padomēs savas pozīcijas nostiprinās valdošā konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), taču mazticams, ka tai izdosies tās pakļaut pilnīgai savai kontrolei.

PiS par labu nāk stabilā ekonomikas izaugsme un tās valdības īstenotās sociālās reformas. Turklāt PiS atbalstītāji konservatīvos un to līderi Jaroslavu Kačiņski uzskata par apņēmīgiem nacionālo interešu aizstāvjiem.

Aptaujas liecina, ka pēc vēlēšanu otrās kārtas, kas paredzēta 4.novembrī, PiS ar nelielu balsu vairākumu, domājams, gūs uzvaru arī lielākajās pilsētās.

PiS jaunākās paaudzes politiķi Patriks Jaki un Malgožata Vasermane ir vadībā cīņā par Varšavas un Krakovas mēru krēsliem.

Šobrīd Polijas galvaspilsētas mēra amatu ieņem opozīcijā esošās centriski labējās partijas "Pilsoniskā platforma" (PO) pārstāve Hanna Gronkeviča-Valca, kas tiek apsūdzēta par korupciju komunistiskā marionešu režīma laikā konfiscēto nekustamo īpašumu denacionalizācijas procesā.

Viņa vēlēšanās vairs nekandidē, un 33 gadus vecā Jaki sāncensis no PO ir 46 gadus vecais bijušais digitalizācijas ministrs un pašreizējais EP deputāts Rafals Tžaskovskis, kura priekšvēlēšanu sauklis ir "Varšavu visiem".

Savukārt Jaki, kas šobrīd ieņem tieslietu ministra vietnieka amatu, iestājas par "godīgu un ambiciozu Varšavu".

Opozīcija apsūdzējusi PiS iebiedēšanas kampaņā, jo valdošās partijas kandidāti brīdina, ka PO savas uzvaras gadījumā ļaus valsti pārpludināt bēgļiem.

Tikmēr lauku apvidos PiS galvenais sāncensis ir agrārā Polijas Tautas partija (PSL), kas desmitgadēm ilgi dominējusi ārpus pilsētām.

Tajā pašā laikā eksperti norāda, ka PiS var paļauties uz lauku apvidos tradicionāli ietekmīgās katoļu baznīcas atbalstu.

Vēlēšanu iecirkņi durvis vērs pulksten 8 pēc Latvijas laika, un balsošana ilgs līdz pulksten 19.

Tags

Polija Varšava

Comment Form