Polijas Konstitucionālais tribunāls ir nelikumīgs, uzskata Eiropas Parlaments
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā nosoda Polijas valdības mēģinājumus graut Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu prioritāti un norāda, ka Polijas Konstitucionālajam tribunālam nav ne juridiska spēka, ne neatkarības, un tas nav pietiekami kvalificēts, lai interpretētu Polijas konstitūciju, portālu "Delfi" informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rezolūcija pieņemta ar 502 balsīm par, 153 pret un 16 atturoties. Tas darīts pēc tam, kad Polijas Konstitucionālais tribunāls atzina, ka valsts konstitūcija ir pārāka par ES tiesību normām. Eiropas Komisijai (EK) pirms tam bija iebildumi par Polijas tiesu sistēmas reformām un tiesnešu iecelšanas kārtību, kas neatbilstot ES normām.

Pēc otrdienas nokaitētajām plenārsēdes debatēm ar Polijas premjerministru un Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu deputāti pauž "dziļu nožēlu" par 2021. gada 7. oktobra lēmumu, kas ir "uzbrukums Eiropas vērtību un likumu kopienai", un norāda, ka Tribunāls ir "pārveidots par instrumentu, ar ko legalizēt varas iestāžu nelikumīgās darbības".

Parlaments uzteic desmitiem tūkstošu miermīlīgo protestētāju Polijā, kas devušies ielās, lai protestētu pret Tribunāla lēmumu, un viņu vēlmi pēc spēcīgas demokrātiskas Polijas, kas būtu neatņemama Eiropas projekta sastāvdaļa. EP deputāti atkārtoti pauž atbalstu tiem Polijas tiesnešiem, kuri joprojām atzīst ES tiesību aktu prioritāti un nodod lietas Eiropas Savienības Tiesai, neraugoties uz risku viņu karjerai.

Deputāti uzsver, ka saskaņā ar Polijas konstitūciju, ratificēts starptautisks nolīgums ir daļa no valsts tiesību sistēmas, kas ir jāpiemēro tieši, un kolīziju gadījumā tā tiesību akti ir pārāki par valsts tiesību aktiem.

Viņi apsūdz Polijas premjerministru par to, ka viņš turpina "ļaunprātīgi izmantot tiesu varu kā līdzekli savas politiskās darba kārtības īstenošanai", un uzsver, ka Polija ir brīvprātīgi apņēmusies ievērot dibināšanas Līgumu noteikumus un Eiropas Savienības Tiesas judikatūru.

Rezolūcijā uzsvērts, ka saskaņā ar vairākām aptaujām, kas veiktas Polijā 2021. gada septembrī un oktobrī, iedzīvotāju atbalsts Eiropas Savienībai ir augstāks nekā vidēji citās dalībvalstīs. Tikai 5% respondentu teica, ka vēlētos, lai Polija izstājas no ES. 90% aptaujāto pozitīvi novērtēja Polijas dalību ES, un 95% uzskatīja, ka ES atbalstam ir pozitīva ietekme uz viņu pilsētas vai reģiona attīstību.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Parlaments Eiropas Savienība Polija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form