Trešdien ASV Kapitolija ēkā ielauzās dusmīgi un kareivīgi noskaņoti esošā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji. Kongresa abām palātām trešdien formāli bija jāapstiprina Elektoru kolēģijas balsojums, ar kuru tika apstiprināta Džo Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dažiem protestētājiem bija izdevies ielauzties Kapitolijā, pēc kā apturēta Kongresa sesija. Sadursmes starp protestētājiem un policiju notikušas vietā, kur pēc divām nedēļām paredzēta Baidena inaugurācijas ceremonija.

Protestētāji sagāzuši metāla barjeras pie Kapitolija kāpnēm, kur viņus sagaidīja policisti. Kapitolija policija lūgusi tiesībsargājošo iestāžu, arī federālo, palīdzību.

Dažas stundas pēc protestu sākuma drošības iestādēm izdevās padzīt demonstrantus no Kapitolija ēkas, kā arī šķietami atgūt kontroli pār teritoriju ap Kapitoliju.

Kongresa deputāti ir apņēmušies atsākt darbu un pabeigt pārtraukto sēdi.

Portāls "Delfi" ziņoja par aktualitātēm Vašingtonā trešdienas vakarā un agrā ceturtdienas rītā pēc Latvijas laika. Piedāvājam iepazīties ar teksta tiešraides arhīvu.

Protestētāji ielaužas ASV Kapitolija ēkā
Šobrīd noslēdzam teksta tiešraidi. Par jaunākajām aktualitātēm ASV turpināsim ziņot pēc dažām stundām.
Kongresa deputāti turpina gatavošanos pārtrauktās sēdēs atsākšanai. Spriežot pēc medijos redzamajiem kadriem, viss liecina, ka arī teritorija ap Kapitolija ēku ir drošības iestāžu kontrolē un pārraudzībā.
“Šī ir ārkārtas situācija un mēs pieņemam ārkārtas mērus, kuru starpā prezidenta Trampa video dzēšanu,” paziņojis “Facebook” pārstāvis Gajs Rozens. Viņš skaidro, ka prezidenta vēstījums vairāk ir palielinājis, nevis samazinājis vardarbības riskus. “Facebook” vēlāk izdzēsa arī jaunāku Trampa ierakstu, kas sastāvēja tikai no teksta. Prezidenta video uzrunu dzēsusi arī “YouTube” platforma.
ASV prezidenta Donalda Trampa “Twitter” profils ir bloķēts uz turpmākajām 12 stundām, kuru laikā viņš nevarēs veikt jaunus ierakstus. https://twitter.com/TwitterSafety/status/1346970431039934464
Republikāņu Pārstāvju palātas deputāte Katija Makmorisa Rodžersa paziņojusi, ka mainīs savu pozīciju. Paziņojumā skaidro, ka jāveic miermīlīga varas nodošana un šī vakara nemieri bija nepieņemami un nelikumīgi. “Nolemju šovakar balsot un pieprasu Donaldam Trampam pieņemt zaudējumu.” (CNN)
Viens no vizuāli spilgtākajiem tēliem, proti, vīrietis bez krekla ar ragiem un kažokādas cepuri, kurš ielauzās Kapitolijā, tiek identificēts kā sazvērestību teoriju izplatītāju “Qanon” kustības figūra “Q Šamanis”. Viņa īstais vārds ir Džeiks Agneli – dziedātājs no Arizonas. “Šamaņa” tēlā viņš ir novērots vairākos “Qanon” pasākumos. https://twitter.com/hrkbenowen/status/1346935216640716800
Kongresa deputāti joprojām atrodas drošās telpās, taču tik un tā ir apņēmušies turpināt darbu jau šodien, ziņo "NBC News".
Uzbrukuma laikā demolēts arī spīkeres Nensijas Pelosi darba kabinets, raksta BBC.
Arī ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo kritizējis uzbrukumu Kapitolijam, nosaucot to par "nepieņemamu", raksta "NBC News".
Ietekmīgākais demokrāts ASV Senātā Čaks Šūmers paziņojis, ka atsākt Kongresa sēdi plānots ap 20:00 pēc vietējā laika (03:00 pēc Latvijas laika).
ASV Kongresa apakšpalātas jeb Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi paziņoja, ka Kongresa līderi ir nolēmuši atsākt kopīgo sesiju šovakar, lai apstiprinātu jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena uzvaru, tiklīdz Kapitolija telpas varēs izmantot, vēsta CNN.
Arī pirms izdzēšanas “Twitter” ierobežoja interakcijas iespējas ar Donalda Trampa tvītiem – ar tiem nebija iespējams dalīties, atstāt “patīk” atzīmes vai komentēt. Sociālais tīkls to pamatoja ar potenciāliem vardarbības riskiem. “Twitter” nāca klajā ar paziņojumu, ka tas seko situācijai Vašingtonā un pieņem lēmumus, lai ierobežotu saturu, kas pārkāpj sociālā tīkla lietošanas noteikumus. Vienlaikus aizvien vairāk “Twitter” saņem pārmetumus par to, ka Donalda Trampa profils aizvien nav dzēsts pavisam.
"Twitter" vairs nav atrodami pēdējie divi Trampa tvīti.
Līdz šim arestēti 13 cilvēki, ziņo BBC.
"Tie, kas izvēlas turpināt atbalstīt viņa bīstamo spēli, iebilstot pret likumīgu, demokrātisku vēlēšanu rezultātiem, uz visiem laikiem tiks uzskatīti par līdzdalībniekiem bezprecedenta uzbrukumā mūsu demokrātijai," "Twitter" rakstījis republikāņu senators un Trampa kritiķis Mits Romnijs. https://twitter.com/SenatorRomney/status/1346958331240333316
Ar paziņojumu klajā nācis arī eksprezidents Džordžs Volkers Bušs, kurš arī pārstāv Republikānisko partiju. "Sacelšanās var nodarīt lielu kaitējumu mūsu valstij un reputācijai," teikts paziņojumā. https://twitter.com/cspan/status/1346955842243977216
Ļoti iespējams, ka Kongresa deputāti jau šodien atgriezīsies pie darba un pabeigs iesākto Elektoru kolēģijas balsojumu rezultātu apstiprināšanu.
Drošības iestādes turpina padzīt protestētājus no Kapitolija teritorijas.
Tramps savos paziņojums kopš protestu sākuma ir aicinājis būt mierīgiem un cienīt likumu, tajā pašā laikā šo vēstījumu allaž papildinot ar nepamatotiem izteikumiem par to, ka prezidenta vēlēšanas nav bijušas godīgas un ka viņam nozagta uzvara.
Tramps turpina atkārtot nepamatotus apgalvojumus par to, ka prezidenta vēlēšanās notikusi krāpšanās un ka viņam atņemta uzvara. Nav pierādījumu, kas apliecinātu, ka vēlēšanās būtu notikusi masveida krāpšanās, kas būtiski ietekmējusi to rezultātu. 
Savukārt ar kārtējo tvītu klajā nācis Tramps, sakot: "Šīs ir lietas un notikumi, kas notiek, kad pārliecinoša uzvara vēlēšanās bez ceremonijas un ļaunprātīgi tiek atņemta lielajiem patriotiem, pret kuriem tik ilgi slikti un netaisnīgi izturējās. Dodieties mājās ar mīlestību un mierā. Atcerieties šo dienu mūžīgi!" https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1346954970910707712
Vašingtonā sākusies komandantstunda.
Senators Rodžers Vikers norādījis, ka republikāņi apspriež paredzēto iebildumu ierobežošanu, kas paātrinātu Elektoru kolēģijas balsojuma rezultātu apstiprināšanu. https://twitter.com/stevennelson10/status/1346954197326057475
Nav skaidrs, vai vēl kāds paziņojums šodien gaidāms no Trampa.
Kongress ir gatavs šodien turpināt un pabeigt darbu. Šo nostāju apstiprinājusi arī Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi. https://twitter.com/RadioFreeTom/status/1346949989440827395
Kapitolija teritorijā izskanējis paziņojums - visiem, kuriem tur nav jāatrodas, jāpamet ēka, vai arī viņi tiks arestēti.
Sieviete, kura protestu laikā tika sašauta, ir mirusi, ziņo "NBC News".
ASV amatpersonas apstiprinājušas, ka Kapitolija ēka ir droša, ziņo britu raidsabiedrība BBC.
"Fox News" ziņo, ka Kapitolija ēkas iekšienē vairs neesot protestētāju.
Pēc nepilnām 20 minūtēm Kolumbijas apgabalā, kur atrodas arī Vašingtona, sāksies komandantstunda.
Pirms šīs dienas dramatiskajiem notikumiem Republikāniskajā partijā bija novērojamas šķelšanās pazīmes. Aizvien redzamākas kļuva nesaskaņas starp republikāņu politiķiem, kuri turpināja aktīvi atbalstīt Trampu un viņa idejas un tiem republikāņiem, kuri uzskatīja, ka pienācis laiks virzīties uz priekšu un pieņemt Baidena uzvaru. Viens no interesantākajiem aspektiem tuvāko dienu laikā būs tas, vai līdz šim kvēlākie Trampa atbalstītāji Republikāniskajā partijā pašreiz notiekošo protestu dēļ sāks norobežoties no prezidenta.
Jaunievēlētā ASV viceprezidente Kamala Harisa arī aicinājusi pārtraukt uzbrukumu Kapitolijam. https://twitter.com/KamalaHarris/status/1346942453241274370
Policija sākusi izkliedēt protestētājus no Kapitolija teritorijas.
Vairāki republikāņi Kongresa sēdes laikā bija paredzējuši aizkavēt Baidena uzvaras sertificēšanu. Pirms protestu sākuma jau izskanēja iebildumi pret Arizonas štatu vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Šobrīd nav zināms, vai, atsākoties sēdei, republikāņi turpinās kavēt rezultātu sertificēšanu.
Joprojām nav skaidrs, kad turpināsies Kongresā iesāktā sēde, kuras laikā bija paredzēts apstiprināt Elektoru kolēģijas balsojumu, kas savukārt apstiprinātu Džo Baidena uzvaru pērnā gada novembrī notikušajās prezidenta vēlēšanās.
Nosodījumu par vardarbīgajiem protestiem pauduši vairāki Trampam sabiedrotie politiķi. Daudzi no viņiem aicināja prezidentu uzņemties redzamāku lomu un aktīvāk aicināt protestētājus pamest Kapitolija ēku.
https://twitter.com/igorbobic/status/1346911809274478594?ref_src=twsrc%5Etfw
Elektoru kolēģijas balsojuma rezultāti protestu laikā nav pazuduši un ir drošā vietā, paziņojis senators Džefs Merklijs. https://twitter.com/SenJeffMerkley/status/1346938705932648451
Arī Trampa dēls - Donalds Tramps juniors - aicinājis protestētājus būt mierīgiem: "Šis [protesti] nav pareizi un tas nav tas, kas mēs esam." https://twitter.com/DonaldJTrumpJr/status/1346898825491968000
Vašingtonā notikuši uzbrukumi arī žurnālistiem. Protestētāji klieguši Trampa bieži lietotos vārdus: "Mediji ir tautas ienaidnieks". https://twitter.com/shomaristone/status/1346941715895250949?s=19
Ap Kapitolija ēku joprojām atrodas liels skaits demonstrantu. Drošības iestādes cenšas tos izkliedēt.
"NBC News" ziņo, ka policijai ir izdevies panākt, ka protestētāji mazliet atkāpušies no Kapitolija ēkas un vairs nepulcējas uz kāpnēm, kas ir pie ēkas.
Atgādinām, ka Demokrātiskā partija ir ieguvusi vairākumu ASV Senātā. Tādējādi demokrāti pirmo reizi kopš 2009. gada kontrolēs Senātu, Pārstāvju palātu un Balto namu. https://www.delfi.lv/news/arzemes/demokrati-iegust-vairakumu-asv-senata.d?id=52817589
Roberts Kontī paziņojis, ka vairāki policisti tikuši ievainoti.
Arī Trampa advokāts Rudijs Džulianī aicinājis ievērot likumu un kārtību. https://twitter.com/RudyGiuliani/status/1346907496875757575
"Šodien nebija miermīlīgi protesti, bet gan nemieri," teica Kontī.
Kontī apstiprina, ka viens civiliedzīvotājs ir sašauts, detaļas nav zināmas.
Policijas šefs, Roberts Kontī: "Kā zināt, demonstrētāji ieradās mūsu pilsētā un pēc prezidenta uzrunas sāka doties uz Kapitoliju. Tuvojoties tam, viņi ielauzās teritorijā un uzbruka policistiem."
"Metropiltēna policija palīdz Kapitolija policijai. Nodrošināsim perimetru ap Kapitoliju, turpināja Bouzere.
Uzrunā Kolumbijas apgabala mēre Mjuriela Bouzere norādīja: "Nelikumīgā uzvedība Kapitolijā ir redzama visiem. Aicinu visus Vašingtonas iedzīvotājus būt mierīgiem. Palieiet mierīgi. Uzvedība, ko redzam ir apkaunojoša, nepatriotiska un nelikumīga. Visi tiks sodīti. Būs likums un kārtība"
Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons notiekošo ASV nosaucis par apkaunojošu. https://twitter.com/BorisJohnson/status/1346926138057220103
18:00 pēc vietējā laika (01:00 pēc Latvijas laika) Kolumbijas apgabalā, kur atrodas Vašingtona, sāksies komandantstunda, paziņojusi apgabala pašvaldības vadītāja Mjuriela Bouzere.
https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1346910232849485833
Fotogrāfijas, kurās redzama protestētāju ielaušanās Kapitolijā, iespējams apskatīt šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-dusmigi-trampa-atbalstitaji-ienem-asv-kapitoliju.d?id=52817523
Notiekošo Vašingtonā komentējis arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Viņš "Twitter" sacījis: "Šokējoši skati no Vašingtonas. Ir jāciena šo demokrātisko vēlēšanu rezultāts." https://twitter.com/jensstoltenberg/status/1346917585535823872
Trampa jaunākais paziņojums: https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1346928882595885058
Tikmēr "Twitter" Tramps publicējis videoklipu, kurā norāda: "Mums bija vēlēšanas, kas tika nozagtas no mums. Visi zina, it īpaši otra puse, bet mums jāiet mājās, mums vajag mieru un likumu un kārtību., Jārespektē policisti. Negribam ievainotos.""Šīs bija viltus vēlēšanas, bet nevaram spēlēt pēc viņu noteikumiem. Tāpēc ejiet mājās, mēs jūs mīlam, jūs redzat, kā izturējās pret citiem, kas bija tik slikti un ļauni, tāpēc ejiet mājās un ejiet ar mieru. " Prezidents turpina izteikt nepamatotus apgalvojumus par vēlēšanu godīgumu. Vēlreiz jāatkārto - nav pierādījumu, kas apliecinātu, ka pērnā gada prezidenta vēlēšanās būtu notikusi masveida krāpšanās, kas būtiski ietekmējusi to rezultātu. 
Paralēli notikumiem Vašingtonā, ASV Džordžijas štatā turpinās Senāta vēlēšanu balsu skaitīšana. Džordžijā otrdien notika cīņa par abiem senatoru posteņiem un abos uzvarējuši demokrātu kandidāti, prognozē "NBC News". Tas nozīmē, ka nākamajā Kongresa sasaukumā Demokrātiskajai partijai būs vairākums gan Pārstāvju palātā, gan Senātā. Republikāņiem vairākums Senātā bija kopš 2014.gada. 
Uzrunas noslēgumā Baidens aicināja Trampu pildīt savu pienākumu.
"Šodiena atgādina, ka demokrātija ir trausla, kuras aizsardzībai vajag līderus, kas grib aizsargāt kopējo labumu, nevis savas intereses," sacīja Baidens, piebilstot: "Amerika ir labāka nekā tas, ko redzam šodien."
"Šis nav protests, šis ir apvērsums," uzrunā saka Baidens.
Tāpat Baidens aicināja Trampu teikt uzrunu televīzijā un aicināt pārtraukt Kapitolija aplenkumu.
"Kapitolijā redzētais haoss nereprezentē Ameriku. Tie ir daži ekstrēmisti, kas grib sēt haosu un viņu rīcības robežojas ar valsts nodevību," tupināja Baidens.
Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens notiekošo Vašingtonā nosaucis par "uzbrukumu brīvības citadelei" un "uzbrukumu likumam, kāds vēl nav pieredzēts".
Šobrīd nav skaidrs, kad turpināsies Elektoru kolēģijas balsojuma apstiprināšanas procedūra, kas Kongresā bija iesākusies neilgi pirms demonstranti ielauzās Kapitolija ēkā.
"Fox News" ziņo, ka kārtības atjaunošanas nolūkos iesaistīts tiks arī Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).
Vairāki Republikāniskās partijas politiķi aicinājuši Trampu aktīvāk iesaistīties un skaidri izteikt aicinājumu pārtraukt vardarbību. "Esmu satraukts par to, kas šobrīd notiek ASV Kapitolijā. Prezidentam Trampam ir jāaicina izbeigt šo vardarbību un jāļauj Kongresam sekmēt mierīgu varas pāreju," rakstīja republikāņu deputāts no Ohaio štata Maiks Tērners. Līdzīgus komentārus paudis arī senators Marko Rubio.
Trampa preses sekretāre Keilija Makenenija tviterī paziņoja, ka pēc prezidenta lūguma ir izsaukta Nacionālā gvarde. https://twitter.com/PressSec/status/1346918582832168964
Visi ASV štati ir apstiprinājusi vēlēšanu rezultātus, dažos no tiem pat notikusi pilnīga balsu pārskaitīšana. Līdz šim brīdim nav pierādījumu, kas apliecinātu, ka pērnā gada prezidenta vēlēšanās būtu notikusi masveida krāpšanās, kas būtiski ietekmējusi to rezultātu.
Kongresa abām palātām trešdien formāli jāapstiprina Elektoru kolēģijas balsojums, ar kuru tika apstiprināta Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, kuras notika 3.novembrī. Pirms vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas ASV Kongresā Tramps, uzrunājot atbalstītājus, turpināja atkārtot nepatiesus apgalvojumus par to, ka pērnā gada prezidenta vēlēšanās notikusi krāpšanās un teica, ka ir uzvarējis. "Mēs nekad nepadosimies. Mēs nekad neatzīsim [zaudējumu]," teica republikāņu prezidents. "Mēs uzvarējām šajās vēlēšanās, un uzvarējām pārliecinoši," nepamatoti apgalvoja Tramps.
ASV viceprezidents Maiks Penss tviterī norādījis, ka vardarbība Kapitolija ēkā ir jāpārtrauc. "Ikvienam iesaistītajam ir jāciena likumsargi un nekavējoties jāpamet ēka," rakstīja Penss. https://twitter.com/Mike_Pence/status/1346918219991420928
https://twitter.com/janis_sarts/status/1346911139217633288?ref_src=twsrc%5Etfw
ASV prezidents Donalds Tramps "Twitter" aicinājis visus demonstrantus būt mierīgiem, izvairīties no vardarbības un cienīt likumu. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1346912780700577792
Daži no protestētājiem nokļuvuši arī līdz Senāta telpai: https://twitter.com/frankthorp/status/1346910235399659532
Tāpat ASV medijos izskanējusi informācija, ka Kapitolija ēkā ir sašauta sieviete un viņas veselības stāvoklis esot kritisks. https://twitter.com/jimsciutto/status/1346916128711442432?s=19
Kapitolija policija ir aizturējusi vairākus protestētājus, kuri ielauzušies ēkā, ziņo BBC.

Daži no protestētājiem, kuri ielauzušies Kapitolijā, skandējuši saukļus "Mēs gribam Trampu", vēsta BBC.


Mikroblogošanas vietnē "Twitter" notiekošo Vašintonā komentējis arī Donalds Tramps. Viņš aicinājis visus Kapitolija ēkā būt mierīgiem: "Nekādas vardarbības! Atcerieties, ka MĒS esam Likuma un kārtības partija - cieniet likumu".

Gan Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi, gan jaunievēlētā ASV viceprezidente Kamala Harisa ir drošībā, ziņo "NBC News".

Viens no Pārstāvju palātas deputātiem - Dīns Filips - "Twitter" paziņojis, ka viņam ieteikts sagatavot gāzes maskas.


Saistībā ar nekārtībām Kolumbijas apgabala mērs Mjūriela Bouzere no trešdienas plkst.18 līdz ceturtdienas plkst.6 izsludinājusi komandantstundu. Sadursmes sākušās īsi pēc tam, kad Tramps aicināja viceprezidentu Maiku Pensu neapstiprināt Džo Baidena uzvaru prezidenta vēlēšanās. Reaģējot uz Trampa sacīto, Penss paziņoja, ka neiejauksies, lai apturētu Baidena uzvaras apstiprināšanu Kongresā.

Kongresa abām palātām trešdien formāli jāapstiprina Elektoru kolēģijas balsojums, ar kuru tika apstiprināta Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, kuras notika 3.novembrī.

Pirms vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas ASV Kongresā Tramps, uzrunājot atbalstītājus, turpināja atkārtot nepatiesus apgalvojumus par to, ka pērnā gada prezidenta vēlēšanās notikusi krāpšanās un teica, ka ir uzvarējis.

"Mēs nekad nepadosimies. Mēs nekad neatzīsim [zaudējumu]," teica republikāņu prezidents. "Mēs uzvarējām šajās vēlēšanās, un uzvarējām pārliecinoši," nepamatoti apgalvoja Tramps.

Visi ASV štati ir apstiprinājusi vēlēšanu rezultātus, dažos no tiem pat notikusi pilnīga balsu pārskaitīšana. Līdz šim brīdim nav pierādījumu, kas apliecinātu, ka pērnā gada prezidenta vēlēšanās būtu notikusi masveida krāpšanās, kas būtiski ietekmējusi to rezultātu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Kamala Harisa ASV Donalds Tramps Džo Baidens
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form