AFP/LETA/Aleksander Nemenov

Krievijas galvaspilsētā Maskavā G8 ārlietu ministru un Eiropas Savienības (ES) komisāru sanāksmē starp ASV valsts sekretāri Kondolīzu Raisu un viņas Krievijas kolēģi Sergeju Lavrovu noritēja saspringtas sarunas, sākot apspriest G8 valstu galīgajā deklarācijā iekļaujamo jautājumu par situāciju Irākā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
G8 ārlietu ministru sarunas aiz slēgtām durvīm bija dzirdamas žurnālistiem, jo no sanāksmes norises telpas bija atstāts ieslēgts audiosavienojums ar žurnālistiem, par ko sanāksmes dalībnieki acīmredzot nezināja.

Nejauši vai varbūt tīši ieslēgtais audiosavienojums žurnālistiem nodrošināja retu iespēju dzirdēt Raisas un Lavrova saspringtās sarunas, kaut arī ASV ārlietu ministre savu Krievijas kolēģi sauca vārdā par Sergeju, bet Lavrovs Raisu dēvēja viņas vārda pamazinātajā formā par Kondiju.

Ārlietu ministru pusdienās, kurās sanāksmes dalībnieki vienojās par kopīgu paziņojumu, tikpat kā vienīgie runātāji bija Raisa un Lavrovs, kas, viens otru pārtraucot, iekarsa saspringtās diskusijā.

Pirmais nesaskaņu objekts bija paziņojumā pēc Krievijas aicinājuma iekļautais teksts par "piecu Krievijas vēstniecības darbinieku barbarisko nogalināšanu Irākā", pret ko iebilda Raisa, norādot, ka rezolūcijas noslēgumā ir teikts, ka "ir veikti steidzami pasākumi nolūkā garantēt diplomātu drošību".

"No šāda izteikuma jāsaprot, ka nekādi pasākumi netiek veikti, bet arī jums ir zināms, ka mēs ik dienas zaudējam karavīrus. Domāju, ir apvainojoši sacīt, ka drošības pasākumi netiek veikti," Lavrovam norādīja ASV valsts sekretāre, piebilstot, ka diplomāti nav vienīgie vardarbības upuri Irākā.

Savukārt Lavrovs sacīja, ka viņš nav vēlējies nevienu aizskart un pateicās amerikāņiem un kanādiešiem par centieniem atrast un atbrīvot Krievijas diplomātus.

Tomēr viņš piebilda, ka "Irākas Iekšlietu ministrijai vajadzētu pievērst lielāku uzmanību ārvalstu misiju drošībai" un piedāvāja rezolūcijā iekļaut saīsinātu tekstu, aicinot Irākas amatpersonas uzlabot diplomātisko misiju drošību.

Uz to Raisa asi atbildēja: "Sergej, visā Irākā ir nepieciešams uzlabot drošības apstākļus. Problēma nav diplomātiskās misijās."

Lavrovs mēģināja iejaukties, bet Raisa viņam neļāva. "Es saprotu, ka saistībā ar jūsu diplomātu nogalināšanu šis ir jūtīgs laiks, bet es uzskatu, ka mēs nevaram to izdalīt kā atsevišķu problēmu," sacīja Raisa.

Tad sarunā iejaucās Kanādas ārlietu ministrs Pīters Makejs, ierosinot kompromisa formulējumu, kas tika apstiprināts deklarācijas galīgajā versijā, ka "traģiskais notikums īpaši norāda uz nepieciešamību uzlabot drošības situāciju Irākā".

Pēc tam Raisa un Lavrovs strīdējās par ASV vadītās koalīcijas definējumu rezolūcijā, Raisai apsūdzot Lavrovu, ka viņa ierosinātais teksts netieši koalīciju nodēvē par ārvalstu iejaukšanos, nevis atbalstu Irākas valdībai.

Pēc saspīlētu vārdu pārmaiņas ministri vienojās par kompromisu, aicinot starptautisko sabiedrību atsaukties uz Irākas valdības aicinājumu palīdzēt atjaunot valsti.

Diplomātu aptuveni 20 minūšu ilgā saspringtā diskusija par tikai dažiem vārdiem un formulējumiem deklarācijā parāda, cik neatlaidīgi pasaules galvenie diplomāti var apspriest detaļas kopīgajos paziņojumos.

Tas arī parādīja saspīlētās attiecības starp Raisu un Lavrovu, kas atspoguļo arī Krievijas un ASV valdības nevienprātību.

Krievija ir īpaši neapmierināta par Vašingtonas izteiktajām apsūdzībām, ka Maskava apspriež medijus un nevalstiskās organizācijas un vēršas pret uzņēmējiem enerģētikas sektorā.

Preses konferencē pēc G8 sarunām Raisa un Lavrovs bija daudz savaldīgāki nekā aiz slēgtām durvīm, kaut arī turpināja nelielas dzēlības.

Raisa preses konferencē atkārtoti pauda bažas par cilvēktiesību situāciju Krievijā, taču piebilda, ka Krievija ir daudz demokrātiskāka kopš viņas pirmās vizītes Maskavā 1979.gadā.

Lavrovs centās mīkstināt viņas kritiku, salīdzinot Krievijas un ASV demokrātiju un piebilstot, ka arī viņš saskata pārmaiņas Amerikā kopš viņa pirmās vizītes ASV tajā pašā laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form