Foto: AP/Scanpix

Pretrunīgi vērtētā basketbola zvaigzne Deniss Rodmens, kurš ir atgriezies no savas ceturtās vizītes komunistiskajā Ziemeļkorejā, ir atvainojies par to, ka nav palīdzējis izolētajā valstī darba nometnē ieslodzītajam ASV pilsonim, vēsta laikraksts "Time".

"Tā nav mana vaina. Man ir žēl. Es tikai gribēju darīt dažas labas lietas, tas ir viss, ko gribēju," pirmdien lidostā Pekinā no Phenjanas ielidojušo Rodmenu citē aģentūra AP.

Korejiešu izcelsmes ASV pilsonis Kenets Beiss jau vairāk nekā gadu atrodas aiz restēm izolētajā valstī, bet viņa veselības stāvoklis esot slikts. Tūrisma braucienu organizators un kristiešu misionārs Beiss par pretvalstiskiem noziegumiem notiesāts uz 15 gadiem darba nometnē.

Jau vēstīts, ka bijušais NBA spēlētājs, kurš ir augstākā ranga amerikānis, kas personīgi ticies ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu, Phenjanā rīkoja basketbola spēli par godu vadoņa dzimšanas dienai.

Pirms došanās uz Phenjanu Rodmens atgādināja, ka Kims ir viņa draugs un ka viņš pagaidām negrasās ar viņu runāt par cilvēktiesībām.

Savukārt intervijā ar raidsabiedrību CNN Rodmens dusmīgi reaģēja uz jautājumu par to, vai izmantos savus sakarus, lai palīdzētu ieslodzītajam amerikānim. Sākumā basketbolists mēģināja pateikt, ka Beiss ir pastrādājis kādu noziegumu, bet pēc tam sarunas tematu mainīja. Vēlāk Rodmens gan atvainojās par savu reakciju, norādot, ka intervijas laikā bija satraukts un dzēris.

8. janvārī šova laikā Phenjanā Rodmens Kimam Čenunam publiski nodziedāja populāro apsveikuma dziesmiņu "Happy Birthday".

Rodmena ciemošanās komunistiskajā valstī notika dažas nedēļas pēc tam, kad ar nāvi sodīts Kima tēvocis Džans Sontheks - par otru ietekmīgāko personu Ziemeļkorejā uzskatītais cilvēks. Straujā un brutālā atbrīvošanās no viņa vieš bažas par stabilitāti ar kodolieročiem bruņotajā valstī.

Rodmens, kurš savas vizītes uz Ziemeļkoreju sauc par "basketbola diplomātiju", ir augstākā ranga amerikānis, kurš ticies ar Kimu Čenunu. ASV Valsts departaments uzsver, ka viņš savos braucienos nepārstāv ASV.

Kima Čenuna dzīvesveidu Rodmens iepriekš raksturoja kā "septiņu zvaigžņu ballīti". Tāpat viņš diktatoru sauca par "draugu uz mūžu". 

Nav pareizi Kimu Čenunu uzskatīt par diktatoru, viņš neattīsta kodolieročus un nevēlas konfliktu ar ASV, apgalvoja Rodmens. Patiesībā Ziemeļkorejas līderim "patīk" ASV, uzsvēra basketbolists.

Tiek uzskatīts, ka Ziemeļkorejā, kura laiku pa laikam kareivīgā retorikā draud saviem kaimiņiem un ASV, notiek plaši cilvēktiesību pārkāpumi, darbojas soda nometnes un daudzi iedzīvotāji cieš badu. Augustā pirmo reizi vēsturē izmeklēšanu par cilvēktiesību pārkāpumiem Korejas pussalas ziemeļu valstī sāka ANO.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!