Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans ir apsūdzējis Irānu "tiešā militārā agresijā" pret savu valsti, apgādājot ar raķetēm Jemenas nemierniekus, vēsta raidsabiedrība BBC.

Savukārt telefonsarunā ar Lielbritānijas ārlietu ministru Borisu Džonsonu princis norādījis, ka šāda Irānas rīcība "var tikt uzskatīta par karu pret karalisti", ziņo Saūda Arābijas valsts mediji.

No Jemenas teritorijas raidītā raķete sestdien tika notriekta pie Saūda Arābijas galvaspilsētas Rijādas. Irāna tikmēr noliedz, ka apbruņotu huti nemierniekus, pret kuriem Jemenā cīnās Saūda Arābijas vadītā koalīcija.

Ar huti nemierniekiem saistīti mediji ziņoja, ka nemiernieki H2 ballistisko raķeti raidījuši pa Rijādas lidostu, kas atrodas aptuveni 850 kilometrus no Jemenas robežas.

Raķete tika pārtverta gaisā, bet daži tās fragmenti nokrita lidostas teritorijā, ziņoja Saūda Arābijas mediji.

Pagājušajā gadā nemiernieku radīta raķete trāpīja futūristiskajam katamarānam HSV-2 "Swift".

Vēstīts, ka pēc raķetes notriekšanas Saūda Arābija paziņoja par gaisa, jūras un sauszemes satiksmes slēgšanu ar Jemenu, lai apturēti Irānas ieroču plūsmu.

Saūda Arābijas koalīcija un ASV prezidents Donalds Tramps par raķetes uzbrukumu vainoja Irānu, taču Irānas Revolucionārā gvarde savu atbildību noliedz un Trampa komentārus sauc par neslavas celšanu.

Saūda Arābijas vadītā koalīcija cīnās pret huti kaujiniekiem kopš 2015. gada, kad tie pārņēma daļu valsts, tostarp galvaspilsētu Sanu, piespiežot prezidentu Mansuru Hadi bēgt uz Saūda Arābiju.

ANO un starptautiskās palīdzības organizācijas ir vairākkārt kritizējušas koalīciju par palīdzības piegāžu bloķēšanu, sevišķi nemiernieku kontrolētajiem valsts ziemeļiem.

Jemenas pilsoņu karā ir gājuši bojā vairāk nekā 10 tūkstošo cilvēku. Karš vienā no arābu pasaules nabadzīgākajām valstīm ir izraisījis humāno krīzi. Vairāk nekā pusmiljons cilvēku Jemenā inficējušies ar holēru, bet septiņi miljoni atrodas uz bada sliekšņa, liecina ANO aplēses.

Svētdien pašnāvnieka spridzinātāja vadītas automašīnas sprādzienā ostas pilsētā Adenā tika nogalināti vismaz 15 cilvēki. Adenā ir Jemenas starptautiski atzītās valdības pagaidu mītnes vieta.

Kas un ar ko karo Jemenā?

  • "Houthi" (huti): Zaidisma šiītu nemiernieki no valsts ziemeļiem. 2015. gadā pārņēma galvaspilsētu Sanu un turpināja paplašināt savu kontroli.
  • Ali Abdullahs Salehs: 2011. gada Arābu pavasara laikā gāztais prezidents. Viņam uzticību saglabājušās armijas daļas karo "Houthi" pusē.
  • Prezidents Hadi: Viņu atbalsta lojālisti armijā un policijā, kā arī Tautas pretošanās komitejas kaujinieki. Hadi cenšas dot pretsparu nemierniekiem, 2015. gadā bija spiests bēgt uz Saūda Arābiju.
  • Saūda Arābijas vadītā koalīcija: ASV atbalstīta koalīcija, kurā ir 10 (galvenokārt sunnītu musulmaņu) valstis. Aizsargā "leģitīmo Hadi valdību".
  • "Al Qaeda" Arābijas pussalā (AQAP): ASV to uzskata par bīstamāko starptautiskā teroristu tīkla "Al Qaeda" atzaru. AQAP ir gan pret prezidentu Hadi, gan "Houthi" kaujiniekiem.
  • "Daesh" ("Islāma valsts") : Grupējuma sabiedrotie Jemenā cenšas aizēnot AQAP

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!