Lietuvas Seima spīkers Arūns Vaļinsks piektdien notikušos nemierus pie parlamenta ēkas nosaucis par "organizētu noziedzīgu darbību" un uzsvēris, ka tiem nav nekā kopīga ar mierīgo, organizēto arodbiedrību mītiņu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Viņaprāt, tas vērtējams kā "elementārs huligānisms, vandalisms, destruktīva darbība". Pēc spīkera teiktā, saskaņā ar provizoriskām aplēsēm Seima ēkai nodarītie zaudējumi naudas izteiksmē var sasniegt aptuveni divus miljonus litu (408 000 latus).

"Tam mierīgajam mītiņam, kuram tika dota atļauja, nebija nekā kopīga ar notikumiem, kuru dēļ sākās provokācijas, turklāt plānotas," piebildis spīkers.

Kā intervijā Lietuvas radio pārraidei "Dienas temats" stāstījis kāds žurnālists, šo notikumu aculiecinieks, viņš novērojis, ka brīdī, kad mierīgās protesta akcijas dalībnieki jau pamazām no Seima devās valdības virzienā, gar parlamenta ēkas stūri tuvojusies grupa jaunu krieviski runājošu vīriešu. Cita starpā viņš pūlī dzirdējis sarunājamies arī latviešu meitenes, bet nav varējis pateikt, kādā mērā viņas bijušas iesaistītas notikumos.

Savukārt premjers Andrjus Kubiļus uzsvēris, ka valdība darīs visu, lai pie Seima ēkas piektdien notikušo nemieru rīkotāji tiktu sodīti ar vislielāko likuma bardzību.

"Gribu atgādināt - pants ir pietiekami bargs, bet to pateiks prokurori - seši gadi, ja ne vairāk," viņš piektdien sacījis žurnālistiem.

Pēc policijas vadības pārstāvju teiktā, agresīvajos protestos piedalījušies 300-400 cilvēki, bet kārtības uzturēšanā bijušas iesaistītas 511 īpašo dienestu amatpersonas. Aizturēti vairāk nekā 80 cilvēki. Pēc Policijas departamenta ģenerālkomisāra Vizgirda Telīčēna teiktā, šimbrīžam kopumā jau cietuši aptuveni 20 protestētāji, viegli savainoti arī 10 policijas darbinieki.

Policisti uzsvēruši, ka nekārtības pie Lietuvas Seima ēkas Viļņā piektdien bija labi organizētas, jo aktīvākie protestētāji bija nodrošinājušies ar degmaisījuma pudelēm, nažiem un akmeņiem.

Kubiļus žurnālistiem pēc tikšanās ar Vaļinsku uzsvēris, ka notikušais nekādā ziņā neapturēs koalīciju un neapstādinās darbus, kas tai jāpaveic.

"Šai laikā esam daudz padarījuši, iespējams, ir zināmas neprecizitātes, ko vēl izlabosim. Esam atvērti dialogam, (..) visintensīvākajam dialogam ar tiem, kuri nespēj samierināties ar šādām nekārtībām," viņš piebildis.

Kā ziņots, Lietuvas Starptautisko attiecību un politikas zinātņu institūta direktors Raimunds Lopata piektdien izteicās, ka pie Seima notikušais apliecina to, ko dienu iepriekš atzinusi Seima vicespīkere, konservatīvo deputāte Irēna Degutiene, proti - dialogs starp varu un tautu ir vājš vai arī tā vispār nav.

Nekārtības pie Seima ēkas Viļņā, kas pēcpusdienā bija pierimušas, pēc tumsas iestāšanās atkal atsākās - pie parlamenta bija sapulcējušies aptuveni 30-40 agresīvi noskaņoti jaunieši ar piesegtām sejām. Viņi svilpa, klaigāja un apmētāja ar akmeņiem policistus, kas izvietoti ap ēku. Tomēr, kad viens no jauniešiem tika aizturēts, pārējie izklīda.

Pa nakti ap Seimu paliks dežurēt lieli policijas spēki, paredzēts, ka palīgā ieradīsies arī robežsardzes īpašo uzdevumu vienība.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form