Foto: AP/Scanpix

Seši Ķīnas patruļkuģi ir ieradušies pie Senkaku salām, par kuru pirkšanu ir paziņojusi Japāna, izraisot strīdu ar Ķīnu, kura arī pretendē uz tiesībām pār šīm teritorijām, vēsta raidsabiedrība BBC.

Ķīnas mediji ziņo, ka kuģi pie salām ieradušies, lai nodrošinātu tiesībaizsardzību un demonstrētu savu jurisdikciju pār Djaoju (ķīniešu nosaukums Senkaku salām) salām.

Vismaz divi Ķīnas kuģi ir pametuši salu teritoriālos ūdeņus pēc Japānas krasta apsardzes brīdinājuma, norāda Japānas amatpersonas.

"Mūsu patruļkuģi liek viņiem pamest mūsu zemes teritoriālos ūdeņus," teikts krasta apsardzes paziņojumā. Brīdināšanā nav pielietots spēks, piebilsts amatpersonas.

Jau vēstīts, ka strīds par salu piederību saasinājās pēc tam, kad Japāna paziņoja, ka pirks no privātīpašnieka trīs no Senkaku salām. Neapdzīvotās salas atrodas pie svarīgiem kuģu ceļiem un, domājams, pie dabasgāzes krājumiem. Salas, uz kurām bez Ķīnas pretendē arī Taivāna, kontrolē Japāna.

10. septembrī   Japānas valdība pieņēma oficiālu lēmumu par trīs Senkaku salu, uz kurām pretendē arī Ķīna, atpirkšanu no privātīpašniekiem. Trīs Senkaku salu iegādes darījums tikšot noslēgts jau 11. septembrī un tā summa būšot 26,28 miljoni dolāru (14,32 miljoni latu), pirmdien norādīja amatpersonas. Pašlaik Japāna salas no to īpašnieka nomā.

Reaģējot uz Japānas paziņojumu, Ķīna uz salām nosūtīja savus patruļkuģus un pieprasīja Tokiju atteikties no darījuma, solot, ka Ķīna pieņems teritorijas suverenitātes aizsardzības mērus.

"Delfi", atsaucoties uz aģentūru BNS, jau vēstīja, ka strīda salu iegādes mērķis ir uzsvērt Japānas suverenitāti pār tām. Šo darījumu kritizē Ķīna, kas uzsvērusi, ka tai ir "neapstrīdama suverenitāte" pār Djaoju (ķīniešu nosaukums Senkaku salām) salām un jebkādas Japānas "vienpusējas darbības attiecībā uz šīm salām ir nelikumīgas".

Tokijas prefektūras gubernators Sintaro Isihara šogad paziņoja par plānu nopirkt Senkaku salas valdībai. Isihara apgalvoja, ka Japāna nedara pietiekami daudz šo salu aizsardzībai, un sacīja, ka viņš grib attīstīt šīs salas.

Japāna augustā aizturēja un izraidīja 14 Ķīnas aktīvistus, kas bija nelegāli ieradušies un izkāpuši krastā Senkaku salās Japānas kapitulācijas Otrajā pasaules karā 67.gadskārtā.

"Rīcības komitejas Djaoju salu aizstāvībai" aktīvisti bija atbraukuši no Honkongas, lai paceltu Ķīnas karogu šajās salās. Dažas dienas pēc šī incidenta salās ieradās japāņu nacionālisti un tur pacēla Japānas karogu.

Japānas valdība neplāno veikt būvdarbus Senkaku salās, lai izvairītos no tālāka saspīlējuma attiecībās ar Ķīnu un Taivānu, kas arī pretendē uz šīm salām, ziņoja "Asahi Shimbun".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!