Foto: AFP/Scanpix

Vismaz 50 cilvēki nogalināti Sīrijas prezidentam Bašaram al Aasdam lojālo karavīru un kaujinieku reidā Vidusjūras piekrastes ciemā Baidā, atsaucoties uz opozīcijas aktīvistiem, vēsta raidsabiedrība "Sky News".

Starp upuriem ir arī sievietes un bērni, cilvēki ir nogalināti ar šaujamieročiem un nažiem, daži ķermeņi atrasti sadedzināti, informē Londonā bāzētā aktīvistu grupa "Sīrijas Cilvēktiesību observatorija".

Kopējais upuru skaits varētu pārsniegt simtu, paredz aktīvisti. Iepriekš pienāca ziņas, ka Baidas apkārtnē notiek cīņas, kurās gājuši bojā vismaz seši valdības karavīri.

Tikmēr ceturtdien ASV amatpersonas paziņoja, ka apsver iespēju apbruņot Sīrijas nemierniekus. Iepriekš Vašingtona no šādas iespējas atteicās, jo pastāv bažas, ka ieroči varētu nonākt radikālo islāmistu rokās.

Rietumvalstu nostājas maiņu Sīrijas jautājumā varētu veicināt pagājušajā nedēļā izskanējušie ASV un Lielbritānijas paziņojumi, ka ir gūti pierādījumi tam, ka Sīrijā, iespējams, ir izmantoti ķīmiskie ieroči. ASV prezidents Baraks Obama jau iepriekš brīdināja, ka ķīmisko ieroču pielietošana konfliktā būtu "sarkanā līnija", kas "mainīs spēli".

Sīrijas konflikts turpinās kopš 2011. gada marta. Tautas sacelšanās pret valdošos iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir aptuveni  70 000 cilvēku. Miljons sīriešu ir devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm, vēl aptuveni 2,5 miljoni meklē patvērumu valsts iekšienē.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu.

Rietumvalstis, kura vēlās Asada režīma krišanu, ir noraizējušās par radikālo islāmistu pieaugošo lomu Sīrijas konfliktā, kas tikai padziļina reliģiskās nesaskaņas reģionā. Diplomātiskie risinājumi krīzes pārvarēšanai līdz šim nav devuši rezultātus.

Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna. Pēc sava piedāvātā miera plāna izgāšanās, kurš paredzēja vardarbības pārtraukšanu un sarunu sākšanu starp opozīciju un valdību, savu amatu pameta  ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis Sīrijas jautājumos Kofi Annans.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!