
No Baikonuras kosmodroma Kazahstānā otrdien tika palaists Krievijas kosmosa kuģis "Sojuz" ar trim kosmonautiem no ASV un Krievijas, kuri devušies vēsturiskajā misijā, kļūstot par pirmajiem astronautiem, kas uzturēsies Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS).
"Viss notiek pēc plāna. Kosmosa kuģis ir orbītā," sacīja Baikonuras Kosmosa centra pārstāvis Aleksejs Lukanovs.
Plānots, ka apkalpe ceturtdien sasniegs Starptautisko kosmisko staciju, kas izveidota 16 valstu projekta ietvaros.
Trīs kosmonauti uzturēsies stacijā līdz 2001.gada februārim, kad ieradīsies jauna apkalpe.
Šeferds, kurš brīvi runā krieviski, būs misijas komandieris.
Kosmonauti, ierodoties SKS, sagatavos stacijas trīs moduļus ekspluatācijai un savienos un pārbaudīs stacijas datorus.
Pēc tam, kad Krievijas kravas kosmosa kuģis "Progress" un ASV vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis "Discovery" būs nogādājis stacijā kravas un papildu ekipējumu, kosmonauti veiks vairākus medicīniskus, bioloģiskus un tehniskus eksperimentus.
Kosmonauti īpaši pētīs cilvēka organismu bezsvara stāvoklī.
SKS projektu atbalsta 16 valstis, un to vada ASV un Krievija. SKS šobrīd sastāv no Krievijas moduļiem "Zvezda" un "Zarja" un ASV moduļa "Unity".
Kļūstot par apdzīvotu staciju, SKS ieņems padomju ēras orbitālās stacijas "Mir" vietu. "Mir" paredzēts izvadīt no orbītas nākamā gada februārī finansiālu apsvērumu dēļ.
Plānots, ka "Progress" nogādās kravu stacijā novembra vidū, lai papildinātu SKS degvielas krājumus un pārtikas un ūdens rezerves triju cilvēku apkalpei.
ASV vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis decembra sākumā nogādās stacijā divas lielas saules baterijas, kas ir 108 metrus garas, 74 metrus platas un sver vairāk par 450 tonnām.
Paredzēts, ka darbi SKS laboratorijās turpināsies vismaz līdz 2013.gadam.