Svarīgākie fakti, kas jāzina par Kurdistānas neatkarības referendumu
Foto: AFP/Scanpix

Kurdi ir lielākā tauta pasaulē bez savas valsts. Iespējams, jau pavisam drīzā nākotnē tas mainīsies. Tomēr ne visi aptuveni 30-35 miljonu lielās tautas pārstāvji 25. septembrī dosies balsot par savu neatkarību.

Par spīti kurdu lielajam skaitam, tos vēsturiski apspieduši dažādi reģionālie spēki. Jaunāko laiku vēsturē ir tikai atsevišķi īsi posmi pēc Pirmā pasaules kara, kad pastāvējuši neatkarīgi kurdu valstiskie veidojumi.

1922. gadā mūsdienu Irākas ziemeļaustrumos tika dibināta un divus gadus pastāvēja Kurdistānas Karaliste, 1927. gadā mūsdienu Turcijas dienvidaustrumos dibināja Ararata Republiku, kura pastāvēja trīs gadus, bet ar PSRS atbalstu mūsdienu Irānas ziemeļrietumos no 1946. līdz 1947. gadam pastāvēja Mahābādas republika. Pirmo pakļāva Irāka, otro - Turcija, bet trešo pēc padomju atbalsta aiziešanas pārņēma Irāna.

Nupat radušies priekšnosacījumi, lai pasaules kartē parādītos jauna valsts. Skaidrojam, kuri kurdi varētu iegūt savu valsti, kas viņus atbalsta un kas draud ar sekām neatkarības gadījumā:

Tags

ASV Benjamins Netanjahu Daesh Irāka Irāna Izraēla Kurdi Kurdistāna Lasāmgabali Rožava Sīrija Turcija

Comment Form