Taizemes zēnu glābšana: 'Cerība kļuva par realitāti'
Foto: Imago/Scanpix/LETA

12 dziļi pazemē iesprostoto zēnu un viņu futbola trenera izglābšana no alu kompleksa Taizemes ziemeļos ir "mazu cerību kļūšana par realitāti", raksturojis operācijā iesaistīto Taizemes jūras spēku īpašo uzdevumu vienības komandieris Aprakorns Jukongkajevs.

"Mums bija maz cerību, ka viņi vēl varētu būt dzīvi, bet mums tas bija jādara, mums vienkārši bija jāvirzās uz priekšu," komandieris pastāstīja intervijā raidsabiedrībai BBC.

"Bija tikai mazliet cerības, bet mums ar to bija jāstrādā," viņš turpina.

12 zēni un viņu 25 gadus vecais futbola treneris pazuda 23. jūnijā, kad devās ekskursijā uz alu pie Mēsāī pilsētas valsts ziemeļos. Tajā brīdī ala bija sausa, taču pēkšņi sākušās lietusgāzes appludināja pazemes ejas.

11 līdz 16 gadus vecos futbolistus gaisa kabatā četrus kilometrus no alas ieejas 2. jūlijā atrada divi glābšanas darbos iesaistīti britu ūdenslīdēji. Iesprostotajiem tika piegādāta pārtika un sniegta medicīniskā palīdzība, taču viņu izvešana ārpusē bija ļoti sarežģīta un bīstama operācija.

Glābšanu sarežģītību nosaka fakts, ka no alas var izkļūt tikai ar ūdenslīdēju ekipējumu, kas nozīmē milzīgu risku nepieredzējušiem nirējiem. Turklāt ūdens ir praktiski necaurredzams, bet vietām ala ir tik šaura, ka ūdenslīdējiem ir jānovelk skābekļa baloni.

Ceļš no alas ieejas līdz telpai ar iesprostotajiem cilvēkiem un atpakaļ prasa 11 stundas. Pasākuma bīstamību uzsver ziņas, ka piektdien alā gājis bojā viens no glābējiem. Turklāt zēnu organismi ilgu laiku bez pārtikas pazemē bija novājināti.

Tuvojoties jaunām lietusgāzēm un samazinoties skābekļa krājumiem alā, pēc rūpīgas plānošanās, gatavošanās un izmēģinājumiem glābēji pagājušajā nedēļas nogalē sāka bīstamo operāciju zēnu izvešanai virszemē.

Pirmie četri bērni tika izvesti virszemē svētdien, vēl četri pirmdien, bet otrdien no pazemes izvesti atlikušie trīs zēni un viņu 25 gadus vecais futbola treneris.

Vairāk nekā divas nedēļas pazemē iesprostotie izdzīvoja, dzerot no alas sienām pilošo ūdeni.

Glābšanas operācijā piedalījās desmitiem ūdenslīdēju. Katru zēnu sarežģītājā ceļā pavadīja divi nirēji, viens no kuriem pārvietoja glābjamā skābekļa balonu. Amatpersonas atklāja, ka zēniem pirms glābšanas doti medikamenti, lai šaurajās un tumšajās ejās viņiem nesāktos panikas lēkmes.

Garajā ceļā pa ejām bija gan jānirst, gan jābrien un jākāpj pa klintīm.

Visi 13 izglābtie tagad atrodas slimnīcā, kur saņem medicīnisko un psiholoģisko palīdzību. Visi ir zaudējuši svaru un slimnīcā viņiem jāpavada nedēļu, pēc tam vēl nedēļa jāatkopjas mājās.

Pirmā, svētdien izglābto grupa, jau uzņem normālu pārtiku, bet pirmdien izvestie zēni ikdienas ēdienu sāks saņemt trešdien, žurnālistus informēja Taizemes veselības Ministrijas amatpersonas.

Trešajai, otrdien evakuēto grupai, vēl jāiziet visas medicīniskās pārbaudes, bet arī viņu veselības stāvoklis bažas nerada – nopietnas problēmas nav konstatētas.

Pirmie četri izglābtie zēni jau ir satikušies ar saviem vecākiem, nākamajiem četriem šāda iespēja būs vēlāk otrdien.

"Mēs neesam pārliecināti, vai tas ir brīnums, zinātne, vai kas cits. Visi 13 "Wild Boars" [futbola komandas nosaukums] ir ārā no alas," otrdien pēc glābšanas savā "Facebook" lapā paziņoja jūras spēku īpašo uzdevumu vienība.

Jaunumi par veiksmīgu operācijas noslēgumu tika sagaidīti ar ovācijām pie alu sistēmas, kur darbos bija iesaistīti simtiem cilvēki, un ar auto taurēm netālajā Čhīanrāi pilsētā.

Sociālajos tīklos taizemieši pauž pateicību glābējiem, izmantojot mirkļbirku "heroes" un "thankyou".

Tags

Taizeme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form