Tanku bende 'Javelin', kas iznīcina arī helikopterus – igauņu kārotais ierocis
Foto: US Army

Līdz ar Maskavas agresiju pret Ukrainu arvien vairāk uzmanības centrā nonāk ar drošību saistīti jautājumi, sevišķi NATO valstīs, kuras robežojas ar Krieviju. Šajā kontekstā nepamanīts nav palicis Igaunijas lēmums iepirkt amerikāņu prettanku raķetes "Javelin".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par aptuveni 55 miljoniem dolāru (43,5 miljoni eiro) Tallina vēlas iepirkt 350 "Javelin" raķetes, 120 vadības un palaišanas kompleksus ar integrētu dienas un termālo redzamības iekārtu, mācību raķetes, rezerves daļas un citu nepieciešamo ekipējumu, raksta militāro lietu portāls "army-technology.com".

Bruņojuma pārdošana, kas palielinās Igaunijas aizsardzības spējas, vēl jāapstiprina ASV Kongresam.

Igauņu kārotā raķete FGM-148 "Javelin" (tulkojumā no angļu valodas "Šķēps") ir "trešās paaudzes" prettanku bruņojums, ko ASV armija izmanto konfliktos kopš 1996. gada. Savu efektivitāti tā pierādījusi 2003. gadā Irākā, veiksmīgi iznīcinot tankus T-72 un "Type 69". Viena kompānijas "Lockheed Martin Corp." ražotā raķete maksā aptuveni 40 000 dolāru (31 650 eiro), vēsta vietne "USmilitary.com".

Pārnēsājamā "Javelin" ir pazīstama kā "izšauj un aizmirsti" sistēma, kas nozīmē, ka pēc mēlītes nospiešanas raķete pati sasniedz mērķi un nav jāvada. Karavīri uzreiz pēc izšaušanas var pamest savu pozīciju.

"Javelin" apkalpē parasti ir divi karavīri – viens šauj, bet otrs palīdz pielādēt, identificē mērķus un draudošās briesmas. Vajadzības gadījumā raķeti var izšaut arī tikai viens karavīrs bez palīdzības. Karavīri "Javelin" slavē par vienkāršo sagatavošanu šaušanai, pārnēsājamību, paštēmējošo sistēmu un mazo šāviena atsitienu, skaidro "USmilitary.com".

Raķeti karavīrs var šaut no pleca, bez nepieciešamības uzstādīt balstus. Raķetes izšaušanai no palaišanas iekārtas tiek izmantota atsevišķa sistēma, bet galvenais dzinējs iedarbojas drošā attālumā no šāvējiem, tādā veidā pasargājot karavīrus no uguns, kā arī apgrūtinot ienaidnieka iespējas precīzi noteikt šāvēju pozīcijas.

Visbiežak sūdzības par "Javelin", ko izteikuši karavīri, ir salīdzinoši lielais iekārtas svars - aptuveni 23 kilogrami, kas apgrūtina tā nešanu, mērojot garas distances ar kājām, norāda "USmilitary.com".

"Javelin" savam primārajam mērķim – bruņotajam transportam un tankiem – pietuvojas no augšas, nevis tiešā tēmējumā, jo tanku augšpusē atrodas lūkas un bruņas parasti ir vājākas. Raķeti var pārslēgt arī tiešā tēmējuma režīmā, tad to var izmantot pret ēkām. Šajā režīmā "Javelin" spēj iznīcināt arī zemu lidojošus helikopterus.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Igaunija NATO
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form