Tieši pirms 20 gadiem Ziemassvētkos beidza pastāvēt PSRS
Foto: AFP/Scanpix

Tieši pirms 20 gadiem Ziemassvētkos oficiāli pārstāja eksistēt Padomju Sociālistisko Republiku savienība (PSRS) – 1991.gada 25.decembrī savienības pēdējais prezidents Mihails Gorbačovs televīzijas uzrunā paziņoja par savu atkāpšanos. Pēc viņa uzrunas PSRS galvaspilsētā Maskavā, Kremlī nolaida padomju karogu un pacēla Krievijas valsts karogu.

PSRS likteni tā gada decembrī faktiski izlēma Ukrainas, Krievijas un Baltkrievijas vadītāji. 1.decembrī par Ukrainas neatkarību nobalsoja 90,32% referenduma dalībnieku, un toreizējais Ukrainas prezidents Leonīds Kravčuks paziņoja, ka Ukraina denonsē līgumu par dalību PSRS.

Nedēļu pēc Ukrainas referenduma Baltkrievijā tikās Krievijas līderis Boriss Jeļcins, Baltkrievijas Augstākās padomes priekšsēdētājs Staņislavs Šuškevičs un Kravčuks. Jeļcins nodeva Kravčukam Gorbačova priekšlikumu – izdarīt jebkādas izmaiņas PSRS līgumā, taču parakstīt to. Krievijas līderis apņēmās parakstīt šo jauno PSRS līgumi tikai pēc Kravčuka, taču Ukrainas vadītājs kategoriski atteicās to darīt.

1991.gada 8.decembrī Jeļcins, Kravčuks un Suškevičs kopīgi paziņoja par PSRS dibināšanas līguma darbības izbeigšanu, PSRS likvidēšanu un Neatkarīgo valstu savienības dibināšanu. Vēl pēc paris dienām trīs lielāko PSRS republiku Augstākās padomes atbalstīja PSRS līguma denonsēšanu.

Un 25.decembrī pulksten 17:00 Gorbačovs, kurš Padomju Savienību vadīja kopš 1985.gada, parakstīja rīkojumu par "kodolieroču sarkanas pogas" nodošanu Jeļcinam, bet pulksten 19:00 Gorbačovs uzrunā televīzijas tiešraidē paziņoja par atkāpšanos no PSRS prezidenta amata.

"Liktenis lēmis, ka laikā, kad es kļuvu par valsts vadītāju, jau bija skaidrs, ka ar valsti kaut kas nav kārtībā," toreiz vēsturiskajā uzrunā pauda Gorbačovs. "Visa daudz: zemes, naftas un gāzes un citu dabas bagātību, arī ar prātu un talantu Dievs nav apdalījis, taču dzīvojam daudz sliktāk nekā attīstītajās valstīs, aizvien vairāk atpaliekam. Iemesls jau bija redzams – sabiedrība smaka komandējoši birokrātiskās sistēmas spīlēs. [..] Visi daļējo reformu mēģinājumu – un to bija daudz – cieta neveiksmi viens pēc otra. Valsts zaudēja perspektīvu. Tā tālāk dzīvot vairs nevarēja. Vajadzēja kardināli visu mainīt. Lūk, tāpēc neesmu nekad nožēlojis, ka neesmu izmantojis Ģenerālsekretāra amatu tikai, lai "pabūtu cars" dažus gadus. Sabiedrība ieguva brīvību, atraisījās politiski un garīgi. Un tas ir pats galvenais sasniegums, kuru mēs vēl līdz galam neesam apzinājušies, un tas tāpēc, ka vēl neesam iemācījušies izmantot brīvību," pēdējā PSRS prezidenta oficiālajā uzrunā tautai pirms 20 gadiem klāstīja Gorbačovs.

Pulksten 19:38 Kremlī tika nolaists padomju karogs un pacelts Krievijas karogs, PSRS oficiāli beidza pastāvēt.

Source

www.DELFI.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus