Tramps sadusmojies uz Trudo un negaidīti atsauc ASV atbalstu G7 samita komunikē
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps svētdien jau pēc G7 valstu līderu Kanādas samita noslēguma negaidīti atsaucis ASV atbalstu samita noslēguma komunikē. Šis ir pirmais tāds gadījums "lielā septītnieka" vēsturē.

Neilgi pēc samita noslēguma Tramps tviterī apsūdzēja Kanādas premjerministru Džastinu Trudo negodīgumā un atsauca Vašingtonas atbalstu samita beigu paziņojumam, kurā pausta apņemšanās cīnīties ar protekcionismu.

Samita noslēgumā Trudo sacīja, ka jaunie ASV muitas tarifi, kas Kanādai noteikti, aizbildinoties ar nacionālās drošības apsvērumiem, ir aizvainojoši, un ka "kanādieši ir pieklājīgi un saprātīgi, bet neļaus sev kāpt uz galvas".

Trudo norādīja, ka Kanādas atbildes soļi pret ASV stāsies spēkā 1. jūlijā, kaut arī tas nav "nekas tāds, ko mēs gribētu darīt".

Tramps, kurš jau pirms tam bija pametis G7 samitu, lai dotos uz Singapūru, kur ir gaidāma tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, to uztvēra kā apvainojumu un nekavējās ar atbildi.

"Ņemot vērā Džastina melīgos paziņojumus viņa preses konferencē un faktu, ka Kanāda nosaka milzīgus tarifus mūsu ASV fermeriem, strādniekiem un uzņēmumiem, es esmu uzdevis mūsu ASV pārstāvjiem neatbalstīt komunikē, kamēr mēs izvērtējam tarifus automobiļiem, kas pārpludina ASV tirgu," atrodoties savā lidmašīnā, tviterī ierakstījis Tramps.

"Premjerministrs Džastins Trudo G7 samita gaitā bija kluss un rāms, bet tad preses konferencē, kad es jau biju aizbraucis, sacīja, ka "ASV tarifi ir tādi kā aizvainojoši" un ka viņš "neļaus kāpt uz galvas".

Neraugoties uz Trampa lēmumu atsaukt ASV atbalstu G7 samita komunikē, Eiropas Savienība (ES) joprojām atbalsta šo noslēguma dokumentu, sacīja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

"Vācija atbalsta saskaņoto komunikē," savukārt sacīja Vācijas kancleres Angelas Merkeles oficiālais pārstāvis.

Kanādas premjera birojs noraidīja Trampa pārmetumus.

"Premjerministrs nepateica neko tādu, ko viņš nebūtu iepriekš teicis publiski vai privātās sarunās" ar Trampu, norādīja Trudo birojs.

Tags

ASV Donalds Tramps Kanāda

Comment Form