Turcija neatteiksies no Krievijas raķešu sistēmas 'S-400' iegādes, paziņo Erdogans
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans otrdien paziņojis, ka Turcija neizstāsies no līguma ar Krieviju par pretgaisa aizsardzības sistēmas "S-400" iegādi, kaut arī ASV draudējušas ar sankcijām.

Turcijas vēlme iegādāties Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas "S-400" ir saasinājusi Turcijas attiecības ar Savienotajām Valstīm, kuras draudējušas ar sankcijām.

"Mēs esam noslēguši vienošanos ar Krieviju. Mēs esam apņēmības pilni," paziņoja Erdogans, uzsverot, ka atkāpšanās ir neiespējama.

ASV aizsardzības ministra asistenta starptautiskās drošības jautājumos vietniece Keitija Vīlbargere pagājušajā nedēļā paziņoja, ka šī darījuma sekas būs postošas Turcijas sadarbībai iznīcinātāju "F-35" programmā un Turcijas sadarbībai ar NATO.

Turcija piedalās starptautiskajā konsorcijā, kas finansē "F-35" programmu kopš 2002. gada.

Vīlbargere paziņoja, ka Turcijas darījums ar Krieviju kaitētu Turcijas spējām sadarboties ar Rietumu partneriem un piespiestu Vašingtonu piemērot sankcijas ieroču darījumiem ar Krieviju.

Viņa sacīja, ka ASV Kongress varētu piespiest administrāciju sodīt Turciju par "S-400" iegādi pat, ja administrācija to nevēlētos darīt.

Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars pagājušajā mēnesī paziņoja, ka Turcija jau gatavojas ASV sankcijām.

ASV amatpersonas vēlas, lai Turcija "S-400" vietā izvēlas ASV sistēmu "Patriot", norādot, ka tādā gadījumā būtu iespējams turpināt arī "F-35" programmu.

Turcija plāno iegādāties 100 iznīcinātājus "F-35", un vairāki Turcijas piloti jau sākuši apmācības ar ASV kolēģiem.

Erdogans apgalvoja, ka darījis zināmu ASV, ka Turcija iegādātos "Patriot" tikai tādā gadījumā, ja sistēmas piegādes nosacījumi būt tikpat izdevīgi kā Krievijas.

"Bet, diemžēl, mēs neesam saņēmuši tik pozitīvu piedāvājumu no Amerikas puses (..) kā no Krievijas," pavēstīja prezidents.

Spriežot pēc Ankaras ziņotā, Erdogans pagājušajā nedēļā telefonsarunā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu pārspriedis Ankaras agrāko ierosinājumu izveidot "kopīgu darba grupu" pretraķešu sistēmu jautājumā.

Jautāts, vai Ankara ir informējusi Maskavu par šo ierosinājumu, Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs šodien sacīja, ka Turcijai nav bijis jābrīdina Krieviju.

"Turcijai nebija mūs jābrīdina. Tā nav mūsu darīšana. Mūsu un mūsu Turcijas partneru darīšana ir pabeigt darījumu par "S-400"," paziņoja Peskovs.

"Turcija var par to runāt ar jebkuru trešo valsti," viņš piebilda. Plānots, ka "S-400" tiks piegādāta jau jūnijā vai jūlijā. Erdoganam un Trampam jūnija beigās paredzēta tikšanās G20 samitā Osakā, Japānā.

Tags

Dmitrijs Peskovs ASV G20 Krievija NATO Redžeps Tajips Erdogans Turcija

Comment Form