Ugunsgrēki arvien vairāk nodara kaitējumu pasaules mežiem, iznīcinot miljoniem hektāru vērtīgu kokmateriālu un citus meža produktus, otrdien paziņoja ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Mežu un infrastruktūras izpostīšanas radītie zaudējumi, kā arī ugunsgrēku dzēšanas izmaksas gadā tiek lēstas vairāku miljardu latu apjomā, teikts ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas paziņojumā.

Galvenais mežu ugunsgrēku cēlonis ir cilvēku rīcība, informēja FAO.

"Visā pasaulē 95 procentus no visiem ugunsgrēkiem izraisa dažādas cilvēku darbības. Dažreiz, lai nodedzinātu mežu, ir nepieciešams tikai viens sērkociņš vai cigarete," norādīja FAO.

Ļoti karstā vasara Eiropā, ASV, Kanādā un Austrālijā arī bija viens no ugunsgrēku intensitātes un lieluma iemesliem, uzsvēra organizācija.

FAO aicināja valstis iesaistīt vietējās kopienas savu mežu pārvaldībā un aizsargāšanā.

"Tur, kur cilvēki ir ieinteresēti aizsargāt savu mežu resursus, cilvēku izraisītie mežu ugunsgrēki lielākā vai mazākā mērā izzudīs," sacīja FAO mežu ugunsgrēku jautājumu amatpersona Maiks Jurveliuss.

"Daudzas mežu ekosistēmas ir pielāgojušās ugunsgrēkiem, tām ir nepieciešami ugunsgrēki, lai atjaunotu dabisko mežu. Tomēr, par nelaimi, lielākā daļa ugunsgrēku izraisa postījumus, kad tie kļūst nekontrolējami," viņš piebilda.

"Šā gada ugunsgrēku sezona ir bijusi viena no sliktākajām pēdējo gadu laikā, jo tā ir paņēmusi daudzu cilvēku dzīvības, kā arī nodarījusi nopietnus postījumus mežiem un infrastruktūrai," teica Jurveliuss.

Pašlaik Portugāle jau ir zaudējusi apmēram 417 000 hektāru mežu, kas ir trīs reizes vairāk nekā vidējie postījumi gadā pēdējās divās desmitgadēs, paziņoja FAO.

Francijā ugunsgrēki šogad jau ir iznīcinājuši apmēram 45 000 hektāru mežu, kas ir par 30 procentiem vairāk nekā vidēji ugunsgrēkos nodarītie postījumi gadā laika posmā no 1980. līdz 2000. gadam.

Krievijā 2003. gadā ugunsgrēki iznīcinājuši 23,7 miljonus hektāru meža. Ugunsgrēkos iznīcinātā mežu platība ir gandrīz tikpat liela kā Lielbritānijas teritorija. 2002. gadā Krievijā ugunsgrēkos nodega 11,7 miljoni hektāru meža.

ASV šogad nodega apmēram 2,8 miljoni hektāru meža, bet 2002. gadā ugunsgrēki iznīcināja 1,7 miljonus hektāru meža.

Savukārt Kanādā zaudējumi samazinājās no 2,6 miljoniem hektāru 2002. gadā līdz apmēram 1,5 miljoniem hektāru šogad, par spīti spēcīgajiem mežu ugunsgrēkiem Kanādas rietumos.

Austrālija šajā ugunsgrēku sezonā zaudējusi vairāk nekā 60 miljonus hektāru meža, un pusi ugunsgrēku izraisījuši cilvēki, informē FAO.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form