Eiropas Komisija (EK) pirmdien pieņēma Zaļo grāmatu, kurā ir izklāstīti Eiropas Savienības (ES) politikas varianti mežu aizsardzībai un informācijai par meža resursiem un to stāvokli, informē EK pārstāvniecība Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sabiedrības, dalībvalstu, ES iestāžu un citu ieinteresēto personu atbildes par Zaļo grāmatu palīdzēs Komisijai izlemt, vai šajā jomā ir vajadzīgi papildu pasākumi ES līmenī.

Zaļajā grāmatā izklāstītas Eiropas mežu galvenās problēmas. Tajā raksturotas esošās mežu informācijas sistēmas un pieejamie mežu aizsardzības instrumenti un uzdota virkne jautājumu, kas attiecas uz politikas nākotnes attīstības iespējām. Šī grāmata ir daļa no turpmākiem pasākumiem pēc Baltās grāmatas par adaptāciju klimata pārmaiņām, kuru Komisija pieņēma 2009. gada aprīlī.

Tā kā meža politika ir galvenokārt dalībvalstu kompetencē, tad apspriešanā galvenā vērība jāpievērš tam, kā klimata pārmaiņas pārveido mežu apsaimniekošanu un aizsardzību Eiropā un kā jāattīsta ES politika, lai uzlabotu tās ieguldījumu dalībvalstu iniciatīvās.

Meži un citas kokaugiem klātās platības ES aizņem aptuveni 176 miljonus hektāru jeb vairāk nekā 42% ES sauszemes platības. ES meži vairāk nekā 60 gadus ir nepārtraukti paplašinājušies un šobrīd veido 5% pasaules meža platības. Lielākajā daļā ES mežu ir pieaugusi koksnes krāja un oglekļa krāja, tas nozīmē, ka tie absorbē vairāk atmosfērā esošo CO2. Tomēr jaunākā informācija liecina, ka kopumā atmežošana, kas mūsdienās visaktīvāk norisinās jaunattīstības valstīs, un citas zemes izmantojuma izmaiņas rada aptuveni 12 - 15% CO2 emisiju pasaulē.

Pagājušajā gadsimtā vidējā temperatūra Eiropā ir pieaugusi gandrīz par 1° C un visoptimistiskākās prognozes līdz 2100. gadam paredz pieaugumu par 2° C. Šis straujais cilvēka izraisīto klimata pārmaiņu temps ir lielāks nekā ekosistēmu dabiskā spēja pielāgoties. Tas izmainīs veselu reģionu piemērotību atsevišķiem meža tipiem, mainot dabisko koku sugu izplatību un izraisot esošo mežaudžu augšanas tempa izmaiņas. Ekstremālas dabas parādības, piemēram, vētras, meža ugunsgrēki, sausums un karstuma viļņi kļūs arvien biežāki un/vai spēcīgāki, tādējādi pastiprinot spiedienu uz mežiem.

Zaļās grāmatas sabiedriska apspriešana ilgs no 2010. gada 1. marta līdz 31. jūlijam Your Voice in Europe tīmekļa vietnē. Zaļās nedēļas ietvaros Komisija turpinās apspriešanu 3. jūnijā Briselē organizējot semināru un ieinteresēto personu sanāksmi. Zaļo grāmatu apspriedīs arī mežu aizsardzības konferencē, kuru 6. - 7. aprīlī Spānijas prezidentūra organizē Valsainā, Spānijā.

Komisija Eiropas tīmekļa vietnē publicēs apspriešanā saņemtos viedokļus un sniegs savas atsauksmes par apspriešanas galvenajiem rezultātiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form