Vai iespējama Kurdistāna - cik sašķelta ir lielākā tauta pasaulē bez savas valsts
Foto: AFP/Scanpix

Redzot kurdu panākumus pret "Islāma valsti" un vienlaikus dzirdot par Turcijas īstenotiem uzbrukumiem kurdu pozīcijām Irākas ziemeļos, rodas tikai lielāka neizpratne par jau tā sarežģīto Tuvo Austrumu konfliktu. Portāls "Delfi" piedāvā pārskatu par nozīmīgākajām kurdu organizācijām, to interesēm un ietekmi reģionā un skaidro, vai iespējama vienota Kurdistāna.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pretēji daudzu uzskatam, ka kurdi ir vienoti un tikpat brālīgi cīnās frontē pret "Islāma valsti", kā arī vēlas vienas kopīgas Kurdistānas izveidošanu, aptuveni 30-35 miljonu lielā tauta ir ļoti sašķelta gan uzskatos, gan ģeogrāfiskajā izvietojumā.

Vēsturiski kurdi ir klejotāju tauta, kura dažādos laikos ir gan karojusi, gan bijusi vienota ar dažādiem politiskajiem spēkiem reģionā. Jaunāko laiku vēsturē ir tikai atsevišķi īsi posmi pēc Pirmā pasaules kara, kad pastāvējuši neatkarīgi kurdu valstiskie veidojumi.

1922. gadā mūsdienu Irākas ziemeļaustrumos tika dibināta un divus gadus pastāvēja Kurdistānas Karaliste, 1927. gadā mūsdienu Turcijas dienvidaustrumos dibināja Ararata Republiku, kura pastāvēja trīs gadus, bet ar PSRS atbalstu mūsdienu Irānas ziemeļrietumos no 1946. līdz 1947. gadam pastāvēja Mahābādas republika. Pirmo pakļāva Irāka, otro - Turcija, bet trešo pēc padomju atbalsta aiziešanas no reģiona pārņēma Irāna.

Piedāvājam iepazīties ar mūsdienu politisko realitāti pārsvarā kurdu apdzīvotajā reģionā, kuru dēvē par Kurdistānu, un galvenajiem spēkiem tajā:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ANO ASV Irāka Irāna Islāma valsts Kurdi Kurdistāna Padomju Savienība Sīrija Turcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form