Vēsturē lielākā, 140 miljonus vērtā ekspedīcija dodas uz Arktiku pētīt klimatu
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Piektdien, 20. septembrī, uz Arktiku vēsturē lielākajā polārajā ekspedīcijā devās zinātnieku komanda no 19 valstīm, kuri plāno uz gadu iesaldēt savu kuģi polārajos ledos un pētīt klimata izmaiņas.

Zinātnieki uz Vācijas Alfrēda Vēgenera polārajam un jūras institūtam piederošā ledlauža "Polarstern" klāja cer gūt jaunu priekšstatu par Arktiku. Ledlauzis piektdienas vakarā devies ceļā no Norvēģijas ostas Trumses.

140 miljonus eiro vērtajā misijā tiks pētīta atmosfēra, okeāns, jūras ledus, ekosistēma un dabas procesi, lai iegūtu ainu, kā klimata izmaiņas ietekmē reģionu un visu pasauli.

"Arktika ir globālās sasilšanas epicentrs, tā ir planētas daļa, ka sasilst visstraujāk, kur sasilšanas līmenis ir vismaz divreiz augstāks nekā vidēji pasaulē," pavēstīja misijas vadītājs un atmosfēras zinātnieks Markuss Rekss.

Tagad "lielākajā Arktikas zinātniskajā ekspedīcijā, kāda jebkad bijusi", zinātnieki pētīs "mūsu planētas daļu, kur mēs klimata sistēmu saprotam ne pārāk labi", piebilda Rekss.

"Polarstern" piestiprināsies pie milzu aisberga un teju gadu dreifēs cauri polārā reģiona centram, ledum ap to uzsalstot vismaz pusotra metra biezumā. Kuģis veiks 2500 kilometru garu ceļu.

Pēc kuģa iesalšanas tās būs mājas visiem ekspedīcijas locekļiem – aptuveni 100 cilvēkiem.

Ap to uz ledus tiks izveidota miniatūra zinātniskā pilsētiņa, kura būs sadalīta sekcijās, lai dažādu zinātnieku eksperimenti netraucētu citiem eksperimentiem.

Četru Krievijas, Ķīnas un Zviedrijas ledlaužu flote, lidmašīnas un helikopteri apgādās kuģi un mainīs tā apkalpi rotācijas kārtībā.

Ekspedīcija tika gatavota astoņus gadus.

Papildu informācija ir pieejama šeit.

Ekspedīcijai var sekot līdzi tiešsaistē šeit.

Tags

Arktika Globālā sasilšana

Comment Form