Viļņā nogalināts Lietuvas baltkrievu kopienas vadītājs
Foto: Scanpix

Viļņā nogalināts Lietuvas baltkrievu kopienas vadītājs Romāns Voiņickis, vēsta portāls "Balsas.lt". Pēc policijas ziņām, 52 gadus veco Voiņicki daudzstāvu mājas pagrabā atradusi viņa sieva. Rokas un kājas viņam bijušas sasietas, mute aizlīmēta, uz ķermeņa konstatētas vardarbības pēdas. Policija pieļauj, ka pirms nāves viņš mocīts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Voiņickis bija Viļņas Franciska Skorinas Baltkrievu ģimnāzijas direktora vietnieks un vadīja baltkrievu klubu "Sjabrina" un baltkrievu organizāciju apvienību, kuras aizgādībā atrodas gan šī ģimnāzija, gan baltkrievu svētdienas skola Klaipēdā un kultūras centrs Visaginā. Pēc kolēģu teiktā, viņš bijis skolas dvēsele un par viņu šodien raud gan bērni, gan lielie. Lietuvas mazākumtautību organizāciju vadītāja Alvīda Ģedaminskiene Voiņicki raksturojusi kā "ārkārtīgi sirsnīgu cilvēku, īstu baltkrievu un īstu Lietuvas pilsoni", kas ļoti rūpējies gan par savu organizāciju, gan par citu mazākumtautību lietām.

Ģimnāzijas direktore Gaļina Sivalova Krievijas izdevumam "Lenta.ru" pastāstījusi, ka pēdējā laikā Voiņickim draudēts, bet nav precizējusi, no kā un kādā sakarā šie draudi saņemti.

Tuvinieki domā, ka tas varēja būt saistīts ar viņa sabiedrisko darbību. Portāls "Lrytas.lt" citē Voiņicka sievu, kas stāstījusi, ka pēdējās nedēļās viņas vīru izsekojusi "mašīna bez valsts numura", bet reiz viņa paša mašīnā iesēdušies divi nepazīstami vīrieši.

Viņš arī saņēmis dīvainus telefona zvanus, piemēram, reiz kāds nepazīstams cilvēks, kas sevi nosaucis par Čikāgas baltkrievu kopienas pārstāvi, apvaicājies, kā Lietuvas baltkrievi reaģēs uz Lietuvas Neatkarības atjaunošanas dienā, 11.martā, paredzēto gājienu Viļņā, kurā piedalīšoties nacionālisti. Voiņickis mudināts palīdzēt vākt parakstus par šo pasākumu, bet esot atbildējis, ka viņa organizācija nedomā nedz piedalīties šai pasākumā, nedz arī piketēt pret to. Tad zvanītājs licies mierā. Pie tiesībsargāšanas iestādēm ģimene ne reizi nav vērsusies.

Savukārt pēc "Lenta.ru" ziņām, 2011.gada martā skandālu izraisījis Voiņicka paziņojums attiecībā uz iepriekšējā gadā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un tām sekojušajiem opozīcijas mītiņiem. Viņš toreiz izteicies, ka Baltkrievijas opozīcija "ziemas laikā un naktī izvedusi cilvēkus ielās un izprovocējusi Ministru padomes ēkas ieņemšanas mēģinājumu", kā arī paudis viedokli, ka spēka lietošana, izklīdinot protesta akciju dalībniekus, uzskatāma par "Baltkrievijas iekšējo lietu", un kritizējis Eiropas Savienību un ASV, ka tās pēc vēlēšanām pastiprinājušas spiedienu uz Minsku.

Vairākas baltkrievu organizācijas ārvalstīs Voiņicki toreiz nosodīja, apsūdzot viņu demokrātisko spēku nodošanā, un aicināja atvainoties.

Toties pirms gada, kad Lietuvas poļu un krievu skolas rīkoja protestus pret grozījumiem Lietuvas izglītības likumā, kas mazākumtautību skolās paplašina izglītību lietuviešu valodā, Voiņickis kritizēja šīs protesta akcijas un uzsvēra, ka baltkrieviem nekādu problēmu ar lietuviešu valodas apguvi nav.

"Mēs nekad neatbalstām streikus un mītiņus, jo mūsu bērni ideāli prot gan krievu, gan baltkrievu, gan lietuviešu, gan angļu valodu," viņš uzsvēra.

"Lrytas.lt" arī norāda, ka Voiņickim bijuši cieši kontakti ar Baltkrievijas vēstniecību Viļņā. Kā izteikušies avoti diplomātiskajos dienestos, viņš nav bijis saistīts ar Baltkrievijas opozīcijas organizācijām, tādēļ diez vai būtu varējis izpelnīties Baltkrievijas Valsts Drošības komitejas nelabvēlību.

Izteikti arī pieņēmumi, ka slepkavība saistīta ar viņa uzņēmējdarbību. Baltkrievijas vēstniecība atteikusies sniegt jebkādus komentārus par situāciju.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form