Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Latvijas Radio koris

Latvijas Radio koris ir vienība, kam analogu īsti neatrast. Būtiska Latvijas kultūras identitātes seja, kas apzīmogota ar perfekcijas īstenojumu, robežu pārkāpšanu un upju deltu neprognozējamiem tīklojumiem. Tīrskanīgs, mirguļojošs audekls, kurā var izsekot katras balss diedziņa vijumam kopējā auduma izklājumā. Tādu Radio kori mēs šodien arī pazīstam – kā individualitāšu kamerkori, kur katra dziedātāja muzikālās personības stāja un balss tembrālais pienesums iešuj tieši to un nevis citu rakstu zīmi kolektīva skanējuma kanonā. 

Projekts “Avoti”

Stāsti par Lielās mūzikas balvas saņēmējiem – izcilībām Latvijas mūzikā. Viņi pamatus raduši tradīcijā un pēctecībā, bet savu taku, gluži kā avoti, izskalojuši paši – ar jauno talantu skološanu, savu skanējumu, jaunu ceļu meklējumiem, drosmi un aizrautību.

Latvijas Radio kora tapšanas ceļš no 62 dziedātājiem līdz 24 cilvēku kamerkorim ir izstaigājis laikmetu līkločus ar tā kādreizējiem diriģentiem Teodoru Kalniņu, Edgaru Račevski, Juri Kļaviņu, bet kopš 1992. gada kori pulē Sigvards Kļava un Kaspars Putniņš, kuri pārņēma kora vadību ar minimālu pieredzi, bet ar kūsājošu ideju lērumu. 

“Cik brīnišķīgi būt tādā koncertā, kurā jau ar pirmajām notīm vari atslābt un ļaut izpildītājiem sev vest, lai kurp tas būtu. Radio kora disciplīna Sigvarda Kļavas vadībā uzreiz bija acīmredzama, tāpat arī kontrole pār dinamiku – šis ir koris, kas spēj pilnībā regulēt pianissimo gluži kā 24 vokālās nindzjas,” tā rakstīja kritiķi par kora uzstāšanos Sidnejas festivālā 2015. gadā. 

Kopā būšanas procesā, bangojot pa krācēm, koris kļuvis par dzidravotu, kas apskalo un ver vaļā eksperimentu durvis nākamajām komponistu paaudzēm. Kā lāpnesis ar degošu skaņas liesmu, kurai seko mūzikas jaunradītāji visā pasaulē. 

Sigvards Kļava ir teicis, ka gribētu saglabāt varavīksnes veida skanējumu, kad balsu tembru krāsas pāriet nemanāmi, nevis kā “Liedertafel” laikā – soprāni, tenori, alti, basi. Tā šis elastīgais instruments savstarpēji uzticīgā balss saišu sakabē citam ar citu turpina rādīt brīnumus, sākot no klasiska dziedājuma, etnisko dziedājumu tehnikas līdz virstoņiem, mikrotonalitātēm, brīžiem izvilinot delfīnu cienīgas virsskaņas, kas, šķiet, vispār ir ārpus cilvēka balss spēju griestiem.

Latvijas Radio koris un Sigvards Kļava Pētera Vaska mūzikas albuma "Plainscapes" prezentācijas pasākumā. 2012. gads. Foto: LETA

Viena no kora dziedātājām Inga Žilinska grāmatā “Latvijas Radio koris” par savu Latvijas Radio kora skaņas asociāciju saka: “No iekšpuses mēs esam kā tāds gredzens, nesalaužams loks, kad sākam dziedāt. [..] Kalna iekšpusē milzu klints, pret kuru atsitas skaņa – dzirda, skaidra, spēcīga un lidojoša.”

Komponists Pēteris Vasks. Foto: LETA

Komponists Pēteris Vasks par Latvjas Radio kori:

“Mēs, latviešu komponisti, esam izredzētie, jo mums ir vislabākie kori, kuri atvērti un ieinteresēti. Pateicoties latviešu koriem, ir uzplaukuši mūsu komponisti, kuri ir tik dažādi – sākot ar jaunās paaudzes skaņražiem, kuri raksta sarežģīti un interesanti, un beidzot ar vecmeistariem, kuri raksta vienkārši un harmoniski. To mēs varam lieliski redzēt pēc Latvijas Radio kora piedāvātajām programmām.

Šis koris ir izveidojies lielas personības, proti, Sigvarda Kļavas darba rezultātā. Pats viņš kļūst arvien sirmāks, bet kori padara arvien dižāku, skaistāku un interesantāku. Protams, viņam ir arī palīgi – piemēram, Putniņš, kurš nu diezgan daudz “šaudās” apkārt un visur piedalīties nevar, bet es viņus visus apskauju un esmu priecīgs un laimīgs, ka viņi ir. Tas ir pats par sevi saprotams, ka viņi ir izcili, bet tur, kur viņi parādās, sāk klīst leģendas. Bet mums viņi ir tepat mājās, tā kā godāsim, cienīsim, mīļosim un vēlēsim saules mūžu tāpat kā Latvijai!”

Latvijas Radio kora Lielās mūzikas balvas

Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava un vokālā grupa "Cosmos", saņemot Lielo Mūzikas balvu 2007 par koncertu "Nakts lūgšana". 2008. gads. Foto: LETA

1994.gads

Latvijas Radio koris – par 1994. gada koncertprogrammām

2000. gads

Latvijas Radio korim par kora sešdesmitgadei veltītajām koncertprogrammām un ieguldījumu latviešu komponistu jaunrades veicināšanā

2004. gads

Latvijas Radio korim un Latvijas Radio kora grupai – par latviešu komponistu darbu atskaņojumiem. Diriģenti Sigvards Kļava un Kaspars Putniņš

2005. gads

Latvijas Radio korim par koncertdarbību Latvijā un latviešu kora mūzikas popularizēšanu ārzemēs.

2007. gads

Latvijas Radio kora solistei Ievai Ezerietei par izcilu darbu ansamblī (spilgta solo partijas interpretācija Santas Ratnieces opusa “Sirds bezdelīgas” pirmatskaņojumā un koncertdarbība gada garumā.

2007. gads

Latvijas Radio korim, diriģentam Sigvardam Kļavam un vokālai grupai “Cosmos” par gada koncertu “Nakts lūgšana” Rīgas Domā.

2010. gads

Latvijas Radio korim kā gada muzikālajai vienībai  .

2011. gads

Gada koncerts “Kančeli, Karlsons un Perts Lielajā Piektdienā” – Ieva Parša, Latvijas Radio koris, “Sinfonietta Rīga” un diriģents Sigvards Kļava, rīkotājs – “Latvijas koncerti”. 

2015. gads

Latvijas Radio korim kategorijā “Gada koncerts”  – Latgales vēstniecībā “Gors” notikušais “Latvijas Radio korim 75. Jubilejas portrets”, rīkotājs – “Latvijas koncerti".

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: myUrlKeys

Filename: ads/widget_between_article.inc

Line Number: 7

Backtrace:

File: /www/htdocs/common/includes/verticals/ads/widget_between_article.inc
Line: 7
Function: _error_handler

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 332
Function: include

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 299
Function: call_user_func_array

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 300
Function: preg_replace_callback

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 392
Function: aup_shortcode

File: /www/delfi/php/sadmin/be/application/controllers/SpecialProjectsCTRL.php
Line: 114
Function: include

File: /www/delfi/php/sadmin/be/htdocs/index.php
Line: 292
Function: require_once

Projekta “Avoti” veidotāji: saturs – Lauma Malnace, Nora Rieksta-Ķenģe, Sabīne Košeļeva, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, video – Patriks Pauls Briķis un Miks Siliņš, foto – Kārlis Dambrāns un Mārtiņš Purviņš, projekta vadītājas – Kristīne Melne, Marta Cīrule, Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.