Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Inga Kalna 


Operas pasaulē Ingu Kalnu pazīst kā universālu stila meistari. Viņa izcili dzied visdažādāko laikmetu komponistu skaņdarbus no senās mūzikas līdz 21. gadsimta partitūrām: Hendeli un Pulenku, Pērselu un Kančeli, Bahu un Pučīni, Haidnu un Hindemitu, Maskatu un Paideri. Dziedātāja, kura stāv ar abām kājām stabili uz zemes, bet ar balsi spoži lido pa virtuozākajiem amerikāņu kalniņiem.

Projekts “Avoti”

Stāsti par Lielās mūzikas balvas saņēmējiem – izcilībām Latvijas mūzikā. Viņi pamatus raduši tradīcijā un pēctecībā, bet savu taku, gluži kā avoti, izskalojuši paši – ar jauno talantu skološanu, savu skanējumu, jaunu ceļu meklējumiem, drosmi un aizrautību.

Jau piecu gadu vecumā viņa, pakāpjoties uz ķeblīša, deklarējusi, ka būšot operdziedātāja. Ceļi gan vispirms aizveda nedaudz citur – pie muzikoloģijas studijām Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā, kas deva muzikālo erudīciju jebkādas sarežģītības materiālam. Ar apskaužamu saprātīgumu un mērķtiecību izvēloties izkopt Dieva doto dāvanu – balsi, dziedāšanu viņa mācījās turpat Mūzikas akadēmijā un Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Par jaunās dziedātājas īsto vietu kļuva teātris, kurā ieaugt skatuves dēļos un pazīt katru kaktiņu. Latvijas Nacionālā opera ir viņas pirmā skatuve, un Balto namu Inga sauc par savu vismīļāko teātri, lai arī pēc tam pavadīts laiks Hamburgas Valsts operā štata solistes statusā un piedzīvotas neskaitāmas izrādes uz slavenāko Eiropas opernamu skatuvēm.

Dzīvojot ārzemēs, bet ik pa laikam dāvājot svētkus latviešu publikai ar rūpīgi izmeklētām programmām, Inga Lielo mūzikas balvu saņēmusi piecas reizes. 

Viena no viņas zelta lomām ir Georga Frīdriha Hendeļa Alčīna, kas Ingu aizveda uz Parīzes Nacionālo operu, Vīnes Valsts operu, Milānas “La Scala”. “Labākā Alčīna pēc Renē Flemingas,” apgalvoja francūži, slavēdami Ingas Kalnas sniegumu 2009. gadā Parīzē, Garnjē operā, par nebijušu jutekliskumu, ļoti plašu krāsu paleti, vokālo skolu un inteliģenci. Ingai patīk baroka estētika un afekti, un ne velti starptautisko atzinību viņai atnesa tieši šīs lomas.

Inga Kalna operā "Alčīna" Latvijas Nacionālajā operā. 1998. gads. LNO publicitātes foto

Pēc Hendeļa operas “Rinaldo” izrādes 2002. gada Monpeljē festivālā “Financial Times” rakstīja: “Izrādes zvaigzne ir latviešu soprāns Inga Kalna Armīdas lomā. Viņa spēj mūs gan sasmīdināt, gan saraudināt; viņas izteiksmes palete ir neierobežota, viņas balss – liela un saviļņojoša.”

Inga ir teātra cilvēks, kas arī kamermūzikā domā teātra dramaturģijas kategorijās, pētot iekšējās skaņdarbu struktūras un virzību. Kamermūzika viņai ir greznība, kam tiek veltīts ilgs rūgšanas laiks un gatavošanās process. Ievērību guvušas viņas pasniegtās meistarklases, viņas ausij un padomiem uzticas arī citi viņas kolēģi operdziedātāji, kuri pie Ingas mēdz iet “uzfrišināt” savas lomas.

Inga Kalna un Arturs Maskats. 2014. gads. Foto: LETA 

Komponists Arturs Maskats, kurš Kalnai rakstījis savu dziesmu ciklu “Venēcijas rindas” un veltījis titullomu operā “Valentīna”, viņas balsi raksturojis ar šādiem vārdiem:

“Tajā ir karstas vasaras saules piepildītas dienas enerģija un spozme, siltas dienvidu nakts jutekliskums un smeldze. Ja nepieciešams tuvoties mūzikas būtībai, balss tehnika var kļūt absolūti fenomenāla, instrumentāla. Ingas balss smalkums, izjūtu bagātība un krāsainība ir tāda, kurai latviešu vokālajā mākslā grūti atrast līdzinieku.”

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: myUrlKeys

Filename: ads/widget_between_article.inc

Line Number: 7

Backtrace:

File: /www/htdocs/common/includes/verticals/ads/widget_between_article.inc
Line: 7
Function: _error_handler

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 332
Function: include

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 299
Function: call_user_func_array

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 300
Function: preg_replace_callback

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 392
Function: aup_shortcode

File: /www/delfi/php/sadmin/be/application/controllers/SpecialProjectsCTRL.php
Line: 114
Function: include

File: /www/delfi/php/sadmin/be/htdocs/index.php
Line: 292
Function: require_once

"Es nekrāju ne bildes, ne lietas. Neskaitu savas izrādes un koncertus. Statistiski lietas mani ļoti maz interesē. Tās mantas, arī notis un rotas, kuras man ir, es vienmēr asociēju ar kādu man būtisku notikumu un izjūtu sevī," saka Inga Kalna intervijā laikrakstam "Diena", 2016. gada 7. oktobrī. 

Inga Kalna Modesta Musorgska operā “Boriss Godunovs” Hamburgas valsts opera. 2001. gads. Foto: Vida Press

Inga Kalna Henedeļa oratorijā “Laika un vilšanās triumfs” Berlīnes valsts operā. 2014. gads Foto: Vida Press

Projekta “Avoti” veidotāji: saturs – Lauma Malnace, Nora Rieksta-Ķenģe, Sabīne Košeļeva, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, video – Patriks Pauls Briķis un Miks Siliņš, foto – Kārlis Dambrāns un Mārtiņš Purviņš, projekta vadītājas – Kristīne Melne, Marta Cīrule, Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.