close-ad

Kāpēc mēs uzskatām, ka uzticēšanās un sarunas ir būtiskas, – DELFI festivālā ‘Lampa’

Foto: Juris Ross

Noslēdzies līdz šim plašākais sarunu festivāls "Lampa", kurš ilga divas dienas – no 29. līdz 30. jūnijam – un kuru apmeklēja ap 16 tūkstošiem interesentu. Šogad portāls DELFI sadarbībā ar žurnālu "Rīgas Laiks" piedalījās "Lampā" kā divu diskusiju organizētājs. Tajās piedalījās neparasti domājoši viesi, un, iespējams, šo jauno tradīciju turpināsim.

Šogad sarunu festivāla "Lampa" sarunu kopējā tēma bija uzticēšanās. Ņemot vērā, ka cilvēki pasaulē arvien mazāk uzticas viens otram, politiķiem, citām sabiedrības grupām, festivālā gandrīz visas sarunas bija par šo tēmu. Arī mūsējās.

Piektdienas vakarā Cēsu pils parkā notika pirmā DELFI organizētā saruna "Kā iespējama uzticēšanās starp Rietumiem un Austrumiem?". Bez tiem aptuveni 150 cilvēkiem, kas atradās teltī "Apgaismo" un redzēja sarunu klātienē, to vēl latviešu un krievu valodas portālos DELFI tiešraidē un vēlāk arhivētu noskatījās vēl aptuveni seši tūkstoši interesentu, kā arī vēl noteikti daudzi to skatījās citās platformās, kurās bija pieejama "LMT Straume" tiešraide. Sarunā piedalījās "Rīgas Laika" izdevējs Arnis Rītups un divi spoži domātāji no Krievijas – Jefims Ostrovskis un Broņislavs Vinogorodskis. Vairums interesentu pēc diskusijas sarīkoja aplausu vētru un steidza fotografēties un saņemt autogrāfus.

Sarunas laikā uz pasaulē notiekošo tika piedāvāts skatīties kā uz "uzticēšanās karu", kurā divas kultūras – eiropeiskā (kuru pašlaik pārstāv ASV) un Ķīnas – katra cenšas otru pārspēt ar aicinājumu arvien vairāk uzticēties savas kultūras “sasniegumiem”. Pilns diskusijas video apskatāms zemāk. Krievu valodas pratējiem iesakām to baudīt oriģinālvalodā šeit!

Savukārt sestdienas pēcpusdienā uz DOTS skatuves jeb pārpildītajā Cēsu pils parka estrādē ap 1500 cilvēku vēroja otru DELFI organizēto sarunu "Uzticēšanās krīze Rietumos?". Šo sarunu vēl vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku noskatījās latviešu un krievu valodas portālos DELFI – tiešraidē un vēlāk arhivētu, kā arī, visticamāk, vēl diezgan daudz interesentu arī citās platformās, kurās no "Lampas" raidīja "LMT Straume". Šajā sarunā Arnis Rītups iztaujāja bijušo Igaunijas prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu un vienu no spožākajiem britu reklāmas industrijas intelektiem – Džonatanu Hovardu.

Arī šīs diskusijas laikā skatītāju rindas pāršalca gan atzinīgi smiekli, gan aplausi, ar kuriem publika reaģēja uz visu sarunas dalībnieku asprātībām – viņiem raksturojot, kas īsti vairs nav kārtībā ar paēdušo Rietumu sabiedrību, ja tā izvēlas tādus "uz bīstamām ziepēm vērstus gājienus" kā Trampa ievēlēšana vai "Brexit". Hovards izteica ideju, ka ar sabiedrību notikusi "konfektizācija" (candification), tamdēļ cilvēkiem labāk patīk mākslīgas lietas, nevis dabiskas. Savukārt Ilvess norādīja, ka pētījums atklājis – viltus ziņas no īstām neatšķir pat 80% no viņa pārstāvētās elitārās Stenforda Universitātes studentiem.

Bez abām DELFI organizētajām sarunām mēs aktīvi piedalījāmies arī festivāla "Lampa" atspoguļošanā. Mūsu žurnālistu komanda – Katrīna Žukova, Kristīna Hudenko un Filips Lastovskis – abas festivāla dienas aktīvi strādāja, atspoguļojot lielāko daļu no diskusijām. Kopumā teksta tiešraides un cita veida reportāžas par festivālā notiekošo izlasīja vairāk nekā 30 tūkstoši DELFI lasītāju. Visi raksti par "Lampu" pieejami šeit!

DELFI žurnālists Filips Lastovskis, Latvijas Žurnālistu asociācijas sarunā "Vai uzticamies medijiem, vai uzticamies žurnālistam?"

DELFI ne tikai rīkoja, bet arī piedalījās diskusijās. Filips Lastovskis Latvijas Žurnālistu asociācijas rīkotā sarunā sprieda par uzticēšanos medijiem, atgādinot, ka lasītāji, neskatoties uz nereti agresīvo politiķu un publisko populismu, vēlas arvien kvalitatīvāku, dziļāku un aizraujošāku saturu. 

Savukārt "Eiropas kustības Latvijā" rīkotajā diskusijā "Skat, tur nauda žāvējas!" Lastovskis aicināja skatītājus pievērst uzmanību ziņām par Eiropas Savienību ne tikai tad, kad runa ir par kompensācijām lauksaimniekiem vai cīņu par lielāku kohēzijas līdzekļu kumosu.

DELFI sociālo tīklu redaktori Edgars Bāliņš (otrais no kreisās) un Eduards Gorbunovs (trešais no kreisās) "Politiķu cepienā"

Par "Lampu" DELFI vēstīja arī sociālajos tīklos – festivāla teritorijā abas dienas aktīvi darbojās mūsu sociālo tīklu redaktoru nodaļas vadītājs Jānis Sildniks, savukārt interesantas nejaušības pēc divi pārējie šīs nodaļas darbinieki – Edgars Bāliņš un Eduards Gorbunovs – sev raksturīgajā komiķa ampluā bija starp galvenajiem varoņiem "Lampas" kulminācijā – tradicionālajā “Politiķu cepienā“.

Uzticēšanās tēmu analizēt DELFI turpinās arī rakstu sērijā "Uzticēšanās vērtība" līdz pat 2018. gada beigām.

Uz tikšanos nākamgad "Lampā"!

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.