Uz saturuKo DELFI paveica 2018. gadā

2018. gads Latvijā vadošajam medijam DELFI bija aizraujošs un izaicinājumu pārpilns. Ar jauno gadu uzsākot jaunu darba cēlienu, atgādinām paši sev un jums, lasītāji, tos pērn paveiktos darbus, ar kuriem visvairāk lepojamies.

Turpinot savu misiju – veidot ieinteresētu sabiedrību –, daudzkārt paši devāmies vēl neiepazītās teritorijās un vairākas lietas darījām pirmo reizi. Vasarā sadarbībā ar žurnālu "Rīgas Laiks" kā divu diskusiju organizētājs piedalījāmies sarunu festivālā "Lampa" un līdz pat gada beigām festivālā aizsākto uzticēšanās tēmu turpinājām pētīt un analizēt rakstu sērijā "Uzticēšanās vērtība"

Maijā atklājām Latvijā pirmo daudzfunkcionālo interneta televīzijas studiju ar lietišķi askētisku dizainu, kuras tapšanā tika pielietoti līdz šim neizmantoti tehnoloģiskie risinājumi un sarežģīti materiāli, un jau drīz vien jauno studiju "iesvētīja" "DELFI TV ar Jāni Domburu" īpašā raidījumu sērija "Par ko balsot?", kas bija starts lielam un nozīmīgam DELFI komandas darbam pirms 13. Saeimas vēlēšanām. 

6. oktobra naktī DELFI, liekot lietā jaunās studijas tehniskās iespējas, pirmo reizi savā 18 gadus ilgajā pastāvēšanas vēsturē piedāvāja vēlēšanu nakts video tiešraidi, kas ilga astoņas stundas.

Novembra izskaņā ar savu skatuvi startējām tehnoloģiju, jaunuzņēmumu, politikas un dzīvesstila festivālā "Digital Freedom Festival", "DELFI media LAB" ietvaros piedāvājot  plašu un daudzveidīgu programmu par medijiem, reklāmu un, pats galvenais, cilvēka vietu dinamiskajā informācijas un tehnoloģiju vidē.

Mēs arī sniedzām savu artavu jaunās žurnālistu paaudzes izglītošanā un šogad pirmo reizi Latvijas Universitātes (LU) fondam ziedojām 10 000 eiro ar mērķi diviem LU Sociālo zinātņu fakultātes komunikācijas zinātnes studentiem piešķirt stipendijas. Oktobrī LU fonda telpās žūrija izvēlējās divas topošās žurnālistes, kuras katra šajā mācību gadā saņems 5000 eiro, kas palīdzēs mērķtiecīgāk veltīt laiku mācībām, lai kļūtu par nākotnes Latvijas žurnālistikas spīdekļiem.

Jūnijā jaunajā studijā startēja jauns izklaidējoši izglītojošais DELFI raidījums "Ceļš uz Lužņikiem", kurā DELFI sociālo tīklu satura redaktora, komiķa un grupas "Singapūras satīns" dalībnieka Edgara Bāliņa vadībā DELFI sporta žurnālisti un sabiedrībā zināmi futbola līdzjutēji spraigi diskutēja par FIFA Pasaules kausa norisi Krievijā.

Gada izskaņā uzsākām DELFI vēsturē pirmo atbalsta projektu "Stiprini stipros" ģimenēm, kurās dzīvo pastāvīgi aprūpējams tuvinieks. To aizsāka mūziķa Rolanda Ūdra, kurš 2016. cieta autonegadījumā, draugu iedziedātā grupas "The Hobos" hita "Walk All Night" videoklips un dažādu ģimeņu pieredzes stāsti, kas iezīmē daļu no problēmām, ar kurām ik dienu saskaras tie, kuri ilgstoši aprūpē kādu no ģimenes locekļiem. 

Atbalsta projekts tapa sadarbībā ar labdarības organizāciju "Ziedot.lv", aicinot atbalstīt tos, kuriem šī palīdzība ir nepieciešama, un tā ietvaros saziedoti vairāk nekā 62 tūkstoši eiro, kas ļaus palīdzēt visiem "Stiprini stipros" stāstu varoņiem un citām ģimenēm. Paldies jums par to!

Nemainīga vērtība – mūsdienīga žurnālistika

Pieņemot jaunus izaicinājumus, novārtā neatstājām portāla DELFI  pamatvērtību – kvalitatīvu un daudzpusīgu saturu, ko ik dienas, darbam nerimstot arī vēlos vakaros un brīvdienās, rada "Delfi.lv", "Rus.Delfi.lv" un interneta žurnālu redakciju redaktori un žurnālisti.

Gādājot par ieinteresētas sabiedrības veidošanu, DELFI piedāvā ne tikai aktuālo informāciju ziņās un teksta un video tiešraidēs, bet arī analītiskus rakstus, atmaskojot nepilnības un problēmas dažādās nozarēs, videostāstus, noderīgus padomus, spraigas TV diskusijas, fotostāstus, izklaidi, ceļojumu stāstus un aizraujošus brīvdienu maršrutus, receptes, intervijas ar iedvesmojošām un interesantām personībām un citus materiālus.

DELFI žurnālisti pērn arī devušies vairākos ārvalstu braucienos, lai jums, lasītāji, vēstītu par visdažādākajām ārvalstu norisēm, sākot ar Phjončhanas olimpiskajām spēlēm līdz Londonas grāmatu tirgum

Šogad DELFI Latvijā svinēs 20. jubileju, un jaunajā darbības gadā mēs iesoļojam ar vēl ambiciozākiem mērķiem un vērienīgākiem plāniem, ne tikai pielāgojoties tendencēm dinamiskajā mediju vidē un auditorijas prasībām, bet arī izaicinot paši sevi un ikdienas darbā neaizmirstot, ka progress nav iespējams bez izmaiņām. 

Vizuālās stāstniecības paraugstunda

Nostiprinot savas vizuālās stāstniecības līdera pozīcijas Latvijā, DELFI 2018. gadā realizēja 17 mūsdienīgus, kvalitatīvas žurnālistikas un multimediālu projektu tendencēm atbilstošus speciālā dizaina satura projektus. No tiem astoņi lasāmi gan latviešu, gan krievu valodā. 

Par visvairāk lasīto DELFI projektu gan krievu, gan latviešu valodā kļuva žurnālistu Olgas Petrovas un Diānas Čučkovas projekts "Krātiņš" (oriģinālā – "Клетка") – rakstu sērija par mātēm, kas kopā ar maziem bērniem atrodas Iļģuciema sieviešu cietumā. "Rus.Delfi.lv" projekts bija arī viens no trim Latvijas nominantiem Pētera Grestes vārda brīvības balvai

Gada izskaņā "Rus.Delfi.lv" piedāvāja jaunu cilvēkstāstu sēriju "Dzīve. Neapstājas" (oriģinālā – "Жизнь.Вкл") ar mērķi parādīt, kā cilvēki ar invaliditāti integrējas sabiedrībā un nepadodas. 

Pavisam neparastu cilvēkstāstu mums atklāja DELFI kultūras ziņu redaktores Noras Riekstas-Ķenģes vizuālās stāstniecības projekts "Stāsts par ebreju glābēju Žani Lipki" – vēstījums par ostas strādnieku, kurš Otrā pasaules kara laikā Rīgā palīdzēja ebrejiem un slēpa viņus savā Ķīpsalas saimniecībā iekārtotā bunkurā, viņa ģimeni, palīgiem un to, kā veidojās Lipkes dzīve pēc kara beigām.

Atzīmējot XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus, DELFI piedāvāja vizuālās stāstniecības projektu "10 dzīpari", kas desmit cilvēkstāstos apliecināja Dziesmu svētku tradīcijas varenību un spēku Latvijā.

Gada sākumā, godinot mūsu tuvākos kaimiņus – Lietuvu un Igauniju – viņu simtgades svētkos, projektā "Lietuvai un Igaunijai 100" piedāvājām atskatīties uz notikumiem abās valstīs, kas ļāvuši tās dibināt, lielvarām, kas tās centušās iznīcināt, un cilvēkiem, kas valstiskuma ideju nosargājuši un atkal mums blakus atjaunojuši divas brīvas, demokrātiskas un spēcīgas valstis.

Tieši 100 dienas pirms 18. novembra – 11. augustā – pie lasītājiem devās arī DELFI sarūpētais sveiciens Latvijas simtgadē – rakstu sērija "Simts gadu simt dienās", kas aizraujoši atklāja, cik patiesībā garu mūžu piedzīvojusi mūsu valsts, cik daudz noticis gan dzimtenē, gan citās zemēs, cik ļoti mainījusies ir pasaule laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Tas gan nebija vienīgais DELFI sveiciens Latvijas neatkarības atjaunošanas 100. jubilejā – lielo svētku priekšvakarā piedāvājām lasītājiem vaigā ieraudzīt  39 Latvijas valsts dibinātājus, kuri 1918. gada 18. novembrī piedalījās svinīgajā Latvijas valsts pasludināšanas sēdē, un ielūkoties viņu dzīvesstāstos.

DELFI ārzemju ziņu nodaļa šogad bija sarūpējusi divas izzinošas stāstu sērijas – projektā "Ķīna (ne)nāk" skaidrojām, kā pasaulē augusi Ķīnas ietekme un kāpēc to neizjūtam Latvijā, bet rakstu sērijā "Krievijas-Gruzijas karam 10" atskatījāmies uz šī bruņotā konflikta gaitu un piedāvājām ekspertu komentārus. 

Decembrī DELFI biznesa ziņu nodaļa, atskatoties uz desmit gadiem kopš "Parex bankas" kraha, piedāvāja rakstu sēriju par tā ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un sabiedrības noskaņojumu.

Novembrī noslēdzās arī viens no vērienīgākajiem portāla DELFI realizētajiem multimediālajiem projektiem – ceļojumu žurnāla "Tūrisma Gids"  interaktīvo ekskursiju cikls cikls "Rīgas maršruti", kas 49 stāstos zinošu stāstnieku pavadībā atklāja mazzināmus faktus un neticamus Rīgas pilsētas noslēpumus, fantastiskas leģendas un vietas, kam ikdienā paskrienam garām nepamanītām. 

Domā, spried un sver!

Starp šī gada nozīmīgākajiem notikumiem Latvijā jāizceļ 13. Saeimas vēlēšanas, un DELFI saviem lasītājiem sadaļā “Domā, spried un sver!” dažādos formātos – ikdienas aktualitātēs, plašos analītiskos materiālos, starp kuriem bija arī projekts par populārāko partiju premjerministru kandidātiem "Astoņas lokomotīves", socioloģisko aptauju datos, regulārās diskusiju un debašu tiešraidēs – piedāvāja plašu un daudzpusīgu informāciju, lai palīdzētu pieņemt lēmumu, kam atdot savu balsi šajās vēlēšanās.

Laikā no 3. septembra līdz pat vēlēšanām žurnālista Jāņa Dombura vadītajā raidījumu ciklā "Par ko balsot?" piedāvājām 42 tiešraides no DELFI studijas un skaitļos tās izskatījās šādi.

Jūs, lasītāji, novērtējāt šo ieguldīto darbu, laiku un resursus. Pēc “Google Analytics” datiem 13. Saeimas vēlēšanu sadaļu "Domā, spried un sver!" laikā no augusta izskaņas līdz 11. oktobrim apskatīja gandrīz 690 tūkstoši lasītāju latviešu DELFI un 268 tūkstoši lasītāju krievu DELFI versijā.

Pēc vēlēšanām tika veikti divi socioloģiski pētījumi, kuros skaidroja, kādus medijus vēlētāji lietojuši un no kā iespaidojušies, lemjot, kam atdot balsi. Vienu pēc DELFI pasūtījuma veica "Kantar TNS", otru – "Providus" sadarbībā ar "SKDS". Abos gadījumos, aptaujājot Latvijas iedzīvotājus, tika noskaidrots, ka kandidātu debates DELFI bija otrais vēlētājus ietekmējošākais kanāls aiz Latvijas Televīzijas. Uzskatu, ka debijas reizei tas mums ir liels sasniegums un parāda – esam skaļi un kvalitatīvi pieteikuši sevi politisko debašu laukā. Ingus Bērziņš, Delfi.lv galvenais redaktors

Tā mēs strādājam, tā mēs svinam

Protams, arī aizvadītajā gadā mēs ne tikai aizrautīgi strādājām, bet arī svinējām savus sasniegumus. 

Martā pilngadību svinēja "Rus.Delfi.lv", un portāla galvenais redaktors Anatolijs Golubovs nelielā atmiņu stāstā atklāja – 18 gadu laikā ir mainījies gandrīz viss, bet "divas lietas mums DELFI pārsteidzošā kārtā ir saglabājušās bez izmaiņām – brīvība un interese par nākotni". 

5. novembrī ar līksmu pankūku ballīti un piecām tortēm (bez svecītēm) piecu gadu jubileju svinēja Latvijā populārākais recepšu portāls "Tasty.lv", bet novembra izskaņā portāls "Delfi.lv" ar ballīti futūristiskās noskaņās svinēja 19. dzimšanas dienu.

Liels gandarījums mums bija par to, ka DELFI darbu novērtē ne tikai lasītāji, bet arī nozares speciālisti. Martā portāls DELFI saņēma Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) "Izcilības balvu 2017" kategorijā "Kultūras žurnālistika" par kultūrvēsturisku lekciju ciklu "Vaidelote", kas stāsta par Latvijai nozīmīgiem brīžiem un personībām. Savukārt Intas Brikšes piemiņas balvu par izcilu ieguldījumu žurnālistikā saņēma Jānis Domburs par atgriešanos žurnālistikā un savu sniegumu raidījumā "Delfi TV ar Jāni Domburu".

DELFI līdera pozīcijas Baltijas mediju tirgū uzskatāmi parādīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” sadarbībā ar Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā tapušais ikgadējais pētījums “Baltic Media Health Check”.

Spēcīgi un mīlēti

Savas pozīcījas DELFI saglabāja arī sociālajos tīklos, un oktobrī  Zīmolu topa 2018 apbalvošanas ceremonijā DELFI tika atzīts par spēcīgāko un mīlētāko  "Twitter" zīmolu mediju vidū.

Top 4 populārākie DELFI ieraksti tviterī 2018. gadā bija šie:

Skatītākā DELFI tiešraide "Facebook" 2018. gadā: preses konference pēc Maira Brieža un Oleksandra Usika cīņas "Arēnā Rīga".

Skatītākais DELFI video "Facebook" 2018. gadā: simtgades uguņošana Rīgā.

Ilgākā DELFI tiešraide "Facebook" 2018. gadā: stundu, 52 minūtes un 50 sekundes ilga Artusa Kaimiņa gaidīšana pie Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas izolatora. 

Lasītāju mīlētākais DELFI saturs "Instagram" – "Top 3":

Jaunajā gadā mēs, turpinot realizēt savu misiju – veidot ieinteresētu sabiedrību –, iesoļojam ar jaunām iecerēm un plāniem.

Starp lielākajiem izaicinājumiem minama "DELFI plus" izveide – šogad DELFI Latvijā gatavojas ieviest abonentmaksu par "premium" tipa saturu: padziļinātākiem rakstiem, žurnālistiskiem pētījumiem, ekskluzīvām intervijām, aprakstiem, īpašu personību portretējumiem, ekskluzīviem ārzemju mediju pārpublicējumiem latviešu valodā un citu kvalitatīvās žurnālistikas saturu.

Digitālu ziņu mediju abonēšana skaļi klauvē pie durvīm 

Tāpat pabeigsim darbu pie responsīvā dizaina ieviešanas un turpināsim jaunu funkciju izstrādi, meklēsim jaunus vizuālās stāstniecības risinājumus, turpinot mīt pērn iestaigāto taciņu, aktīvāk darbosimies pasākumu organizēšanā un izaicināsim sevi citos veidos, nodrošinot jums, DELFI lasītāji, vēl kvalitatīvāku, aizraujošāku un ērtāku lietošanas pieredzi.

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.