Simts gadu simt dienās: DELFI sveiciens Latvijai simtgadē

Līdz 18. novembrim atlikušas 100 dienas. Tieši pašlaik pie DELFI lasītājiem dodas rakstu sērija "Simts gadu simt dienās" – tas ir veids, kā sveicam Latviju simtgadē un parādīsim visiem lasītājiem, cik patiesībā garu mūžu piedzīvojusi mūsu valsts, cik daudz noticis gan dzimtenē, gan citās zemēs, cik ļoti mainījusies ir pasaule laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Esam pārliecināti, ka šāda pakāpeniska – soli pa solim, gadu pa gadam – virzīšanās cauri gadsimtam, ir piemērots veids, lai apjaustu, cik garu un interesantu mūža daļu nu jau aiz muguras atstājusi mūsu dzimtā valsts. Tā dzima laikā, kad galvenais transporta līdzeklis vēl bija zirgs, tā piedzīvoja pasaules labklājības augšupeju, citu jaunu valstu rašanos, spēju vienoties par principiem, kas nu jau 70 gadus attur no globāliem bruņotiem konfliktiem, cilvēces sasniegumus mākslā un zinātnē, aizraujošas uzvaras un zaudējumus sportā un daudz ko citu.

Uz šiem notikumiem piesātinātajiem pēdējiem simts gadiem atskatīsimies 100 rakstu ietvaros. Pirmais raksts – 11. augustā – vēstīs par svarīgākajiem notikumiem Latvijā un pasaulē 2017. gadā, tam sekos 12. augusta raksts par 2016. gadu, un tā dienu pēc dienas līdz 18. novembrim, kad DELFI vēstīs par notikušo 1918. gadā. Ar katru dienu, vai, var teikt, arī ar katru gadu saturs kļūs lasītājam arvien aizraujošāks, jo arvien vairāk tiks runāts par notikumiem, kurus mūsdienu paaudzes zina mazāk.

DELFI piesaistītie autori – žurnālisti Osvalds Zebris un Nadīna Elekse – pavadīja vairākus mēnešus, strādājot bibliotēkā, un ir sagatavojuši 100 materiālus, kas vēsta gan par to, kas bijis svarīgākais Latvijā un pasaulē visa gada garumā, gan īpašu uzmanību pievērš, ko prese vēstījusi tieši dienās ap konkrēto datumu, kurā DELFI vēstīs par konkrēto gadu. Tādā veidā DELFI lasītāji varēs simtgadei sekot gan atsaucot atmiņā labi zināmos vēstures pagrieziena punktus, piemēram, Gorbačova nākšanu pie varas, gan uzzinot visādus sīkus jautrus faktiņus, piemēram to, kā latviešu valodā ienācis teiciens "būt zem sievas tupeles".

Visi 100 raksti būs ilustrēti ar interesantiem foto arhīva materiāliem, kas palīdzēs iejusties laikmeta garā.

Pie šīs dāvanas Latvijai dzimšanas dienā strādāja autoru kolektīvs – Osvalds Zebris, Nadīna Elekse, Viesturs Radovics, Kārlis Dambrāns, Ingus Bērziņš, kā arī mākslinieces Ilze Vanovska un Natālija Šindikova, tāpat IT speciālisti Nikolajs Trubačistovs un Karīna Ļašuka. 

Paveikuši milzīgo darbu, lai sagatavotu šo 100 rakstu sēriju, DELFI no sirds tic, ka pēc 100 gadiem joprojām būs Latvija un šajā tālajā nākotnē kāds atkal apkopos to, kas noticis ar Latviju un pasauli 100 gadu laikā, un tas būs pamatā priecīgu un laimīgu notikumu apkopojums.

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.