Slepenas ejas zem ļeņinekļa, mistiski mēra kapi un citi 'Rīgas maršrutu' noslēpumi

Novembrī aprit gads, kopš DELFI ceļojumu žurnāls "Tūrisma Gids" lasītāju vērtējumam nodeva interaktīvo ekskursiju ciklu "Rīgas maršruti", un šajā laikā 49 multimediālos stāstos kopā ar jums zinošu stāstnieku pavadībā esam atklājuši mazzināmus faktus un neticamus Rīgas pilsētas noslēpumus, uzklausījuši fantastiskas leģendas un ielūkojušies vietās, kam ikdienā paskrienam garām nepamanītām. 

Svētku brīvdienas, kad svinam Latvijas simtgadi un galvaspilsētu izgaismo festivāls "Staro Rīga",  ir lielisks laiks, lai dotos garākā pastaigā. "Rīgas maršruti" piedāvā lasītājiem veidot pašiem savu maršrutu, lai pēc tam, jau bruņotiem zināšanām un aizraujošiem faktiem, palūkotos uz Rīgas vietām un lietām no cita rakursa. Slinkākiem lasītājiem ir iespēja izstaigāt jau sagatavotus maršrutus, bet tiem, kurus rudenīgais laiks attur no došanās pilsētas ielās, "Rīgas maršruti" piedāvā pilsētu izstaigāt izzinošā virtuālā ekskursijā.

Andra Briekmane 
Projekta "Rīgas maršruti" idejas autore

"Šis ir projekts, kas man atklāja dzimto pilsētu no vēl neiepazītiem skatupunktiem, ļaujot iepazīt gan neparastas tās vietas, gan izcilus cilvēkus, kuri zina neticami interesantus stāstus par sirmo Rīgu.

Ja jāizceļ viens spilgts un negaidīts notikums, tad tas, šķiet, ir kāpiens Jēkaba katedrāles tornī – vecākajā smailē Vecrīgā. Iedomājieties, līkumotas, šauras viduslaiku kāpnītes, knapas gaismiņas, kārtīgus mīnusus ārā un vēl spocīgus baložus, kas ik pa laikam paceļas no pažobelēm. Savukārt kāpēju kompānija gan ekskluzīva – vēstures zinātājs un lieliskais stāstnieks Gunārs Armans, katedrāles diakons Gunārs Konstantinovs melnajā, garajā amata tērpā, un mēs ar operatori, kura līdzi stiepj tehniku. Pārvarot grūtības un daudzās sastatnes, uzkāpām līdz pašai augšai pie pulksteņa, kur ilgi neviens nebija bijis, klausoties par diakona neticamajiem piedzīvojumiem citos kāpienos un dievnama atjaunošanas plāniem. Līdz pāvesta vizītei daudz kas no iecerētā jau īstenots. Visu šo notikumu vēl neatkārtojamāku padarīja fakts, ka uzfilmētais materiāls tapšanas procesā pazuda... Mistika, sakiet, ko gribat! 

Šis nebija vienīgais ekskluzīvais kāpiens projekta laikā – sanāca nokļūt daudzās neparastās vietās. Paldies par to! Un paldies visiem, kas palīdzēja "Rīgas maršrutiem" īstenoties."

Lasītāji projektu novērtēja – Pēc "Google Analytics" datiem, gada laikā  projekta versiju latviešu valodā apskatīja 250 tūkstoši lasītāju, bet krievu valodas versiju aplūkoja 177 tūkstoši lasītāju. Dažas Rīgas vietas un to glabātie noslēpumi cilvēkus interesēja vairāk, tāpēc atgādinām, bet tiem, kuri palaiduši garām, piedāvājam aplūkot piecus pašus populārākos "Rīgas maršrutu" rakstus. 

Sotņika kiosks Brīvības ielā. Foto no vācu laika albuma par Rīgu, Zitas Pētersones arhīvs

Skats uz 21. jūnija laukumu (tagad Zemitāna), kinoteātri "Teika" un Lielvārdes ielu pa kreisi 1957. gadā Foto: LNA LVKFFDA / J. Jasenovs

Rīdzenes "sprauga", kas saglabājusies Vecrīgā starp namiem Rīgas domes īpašumu departamenta pagalmā. Foto: DELFI

Uz iespējamajiem mēra kapiem Imantā mūsdienās tapis īpatnējs skulptūrdārzs. Foto: DELFI

Veidojot Rīgas stāstus, meklējām un izmantojām interesantas arhīva fotogrāfijas un kinodokumentu fragmentus, ļaujot ieraudzīt galvaspilsētu tādu, kāda tā izskatījusies nemaz ne tik senā pagātnē. Piemēram, vai zināji, ka "Laimas" pulkstenis, kas kļuvis par visu laiku populārāko randiņu vietu Latvijā, tika uzstādīts 1924. gadā pavisam praktisku un galīgi ne romantisku iemeslu dēļ – lai strādnieku un iestāžu darbinieki nekavētu darbu? Vairāk par romantiskāko vietu Rīgā var lasīt šeit.

Laimas pulkstenis tagad un toreiz. Foto: Kārlis Dambrāns (DELFI) / Gunāra Armana arhīvs

"Rīgas maršruti" ir piedzīvojums ne tikai lasītājiem, bet arī projekta autoriem, kuri kopā ar vēstures zinātājiem izstaigāja un ielūkojās visneiedomājamākajos galvaspilsētas stūros, atklājot daudz jauna arī paši sev.

Andris Kārkluvalks 
Viens no projekta "Rīgas maršruti" autoriem

"Lai gan esmu lepns talsenieks, esmu paguvis dzīvot, mācīties un strādāt visdažādākajās Rīgas malās un uzskatīju sevi par labu galvaspilsētas pazinēju. Aplauzos. Te Imantā visu acu priekšā atrodams tikai retajam zināms milzu mēra kaps, te Grīziņkalnā slejas 30. gadu eksperimentālā blokmāja citu novērošanai, te šķietami pelēkajā Zasulaukā rindām slejas lepnas savrupmājas, bet visiem zināmo Teiku, tā dēvēto VEF rajonu un pat Šmerli, izrādās, reiz vienoja Latvijas Brīvības cīņu komandiera Jorģa Zemitāna vārds. Neaptverami, ka padomju gados tik lielas apkaimes vārdu  no cilvēku atmiņas izdevās veiksmīgi dzēst. 

Mans lielākais atklājums, veidojot "Rīgas maršrutu" stāstus, ir tas, cik ļoti mūsdienu Rīga turpina dzīvot, ņemot vērā pirms simt un divsimt gadiem nospraustās muižu un fabriku zemes. Daudzu seno muižiņu vairs nav, bet to īpašnieku reiz ievilktās ielu līnijas, koku stādījumi un būvniecības noteikumi turpina veidot apkaimju ainavu. Turklāt to nav spējusi dzēst ne starpkaru laikā valdošā nacionālistu noraidošā attieksme pret visu vācisko, ne padomju laiku noraidošā attieksme pret visu iepriekšējo.

Nu jau daudzus gadus sevi saucu par āgenskalnieti. Aizvien tajā atklāju ko jaunu sava "iekšējā vēsturnieka" priekam, ikreiz sajūtoties tam vēl tuvāks. Piemēram, labu laiku zināju, ka Liepājas ielā kādu laiku atradies skolotāju seminārs – rinda ar lielām vienstāva koka ēkām. Domāju, ka zudušas, bet nesen tādas pašas kā senajās fotogrāfijās ievēroju Stradiņu slimnīcas kompleksa teritorijas tālākajā galā. Sīkums, bet no tādiem maziem elementiem tapusi visa Rīga."

Tirgus Āgenskalnā, Kalnciema un Sētas ielas stūrī. Pastkarte. Foto: Zudusī Latvija

Kristīne Radovica 
Viena no projekta "Rīgas maršruti" autoriem

"Visinteresantākais un man mīļākais rajons noteikti ir Maskavas forštate. Man šķiet, ka šai Rīgas vietai vēl ir liels potenciāls tikt vēsturiski pētītai. 

Tur visos laikos bijis ļoti raibs iedzīvotāju etniskais sastāvs, un Maskavas forštates dzīvē var vislabāk redzēt to, kā ir dzīvojuši rīdzinieki dažādos laikos.

Maskavas forštates centrs: no tirgotāju kvartāla līdz 'Staļina tortei'


Rīga. LPSR Zinātņu akadēmijas augstceltnes būvniecība Foto: zudusilatvija.lv

Visgrūtākais mums laikam bija Daugavgrīvas video – termiņi spieda, bet ārā augusta vidū konstanti turējās vismaz 30 grādu karstums un mums nācās pašā dienasvidus speltē ar eksperti rāpot pa cietokšņa mūru takām. Tomēr tā bija viena no vērtīgākajām un interesantākajām pastaigām, jo Daugavgrīvas cietokšņa "labais gariņš" Sandra Jakušonoka ir izcila vietējās vēstures zinātāja.Pārsteidzošākais uzzinātais fakts – pirmā telegrāfa līnija visā Krievijas impērijā (!!!) tika ievilkta no Rīgas uz Bolderājas loču staciju. 

Ķengaraga video filmēšanas laikā vienā no objektiem mūs ļoti uzkrītoši "pieskatīja" kāds būdīgs kungs, kurš bija izniris no turpat esošā solārija. Nezinu, vai mēs bijām pārkāpuši kādas rajona uzvedības normas, bet laikam nekādus draudus viņš tomēr nesaskatīja, jo prom tā arī neaizdzina."

Ķengaraga stāsts: no līvu 'Kurpja raga' līdz 'Damančikam'

Portāla DELFI ceļojumu žurnāla “Tūrisma Gids” realizētā projekta "Rīgas maršruti" pirmais posms ir noslēdzies, bet visi 49 stāsti par dažādām Rīgas vietām un apkaimēm vienkopus lasāmi, pētāmi un baudāmi šeit. Aicinām kopā ar mums izstaigāt galvaspilsētu un solām – jūs Rīgu ieraudzīsiet pavisam citām acīm! 

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.