Pašvaldību temperatūra:

Ekonomika

Shutterstock
Uz sākumu

Vai lielākais nekustamā īpašuma nodoklis tiek iekasēts tikai Pierīgā? Vai ir sakritība starp atrašanos blakus jūrai un izsniegto būvatļauju daudzumu? Kuri novadi ir tik nabadzīgi, ka vairāk nekā trešo daļu budžeta veido bagāto pašvaldību žēlsirdīgā palīdzība? Kur zemnieki māk peldēties Eiropas naudās? Atbildes uz šiem un citiem vēlētājam noderīgiem jautājumiem – aizraujošā ceļojumā datos par Latvijas pašvaldību ekonomikas stāvokli.

Ekspertu vērtējumi:

Tas, ka labā dzīve koncentrējas ap centriem, atspoguļo tendences visā Centrāleiropā un Austrumeiropā. Katastrofāli slikti ir tas, ka šis centrs Latvijas gadījumā ir tikai viens – Rīga. Iepriekšējo 20 gadu reģionālā politika, tostarp administratīvi teritoriālā reforma un investīciju politika, nav nesusi cerētos augļus.

Daniels Pavļuts,
sabiedrības vadības maģistrs, bijušais ekonomikas ministrs

Pat vairums lielo pilsētu nav spējīgas pašas sevi uzturēt, saņemot finansējumu no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.

Daniels Pavļuts,
sabiedrības vadības maģistrs, bijušais ekonomikas ministrs

Steidzami jāveido reģionu centru tīkls. Tikai lielāka iedzīvotāju un nodarbinātības koncentrācija nodrošina dzīves kvalitāti. Labs pašvaldības vadītājs meklēs sadarbību ar kaimiņu pašvaldībām.

Deniss Hanovs,
kultūras teorijas doktors

Novadiem jāprofilējas – ne visi ir vienlīdz spējīgi visās jomās. Jāprot izmantot tas, ka esi pie jūras vai ar plašām lauksaimniecības zemēm.

Viesturs Celmiņš,
sociālantropologs

Bet turīgā Pierīga nav jānolīdzina līdz neveiksmīgāko līmenim. Tieši otrādi – meklējot, kā Rīga ar Pierīgu sadarbojoties var kļūt vēl stiprākas, jāaudzē tās pozīcijas Baltijas līmenī. Tomēr tas, cik nedabīgi visa ražošana koncentrējusies Rīgā, ir milzīgs drauds valsts reģionālajai attīstībai.

Izvēlies pašvaldību

Atrodi sev interesējošo no 119 Latvijas pašvaldībām un izpēti, cik veiksmīgi vai ne ir tās ekonomikas, kopienas un labklājības rādītāji!

Pašvaldību saraksts

Uz sākumu