Pašvaldību temperatūra:

Labklājība

Andris Sproģis / momenti.lv
Uz sākumu

Vai novadā, kurā dzīvojat jūs, ir mazāks bezdarbs nekā kaimiņu novados? Un ko tas liecina par pārvaldību jūsu pašvaldībā? Jautri, ka trīs no četriem novadiem, kuros ir vismazāk reģistrēto noziegumu, sākas ar burtu “V”. Kur visvairāk ārstu? Kur visvairāk iedzīvotāju reģistrēti kā trūcīgie? Atbildes uz šiem un citiem vēlētājam noderīgiem jautājumiem – aizraujošā ceļojumā datos par Latvijas pašvaldību labklājības un sociālās palīdzības stāvokli.

Ekspertu vērtējumi:

Katastrofāla depopulācija. Latvijas pašvaldību attīstība cieš no iedzīvotāju straujas samazināšanās. Cilvēki "balso ar kājām" – mūk no laukiem uz Rīgu, reģionos paliek arvien vairāk iedzīvotāju, kas nav darbspējīgā vecumā, un veidojas apburtais aplis.

Daniels Pavļuts,
sabiedrības vadības maģistrs, bijušais ekonomikas ministrs

Nav cilvēku, kas strādā, tāpēc nav, kur izvērst biznesu. Tā kā nav, kur izvērst biznesu, nav kas pilda pašvaldību (un valsts sociālo) budžetus, kuri savukārt jātērē nestrādājošo uzturēšanai. Bezdarba rādītāji un trūcīgo cilvēku īpatsvars apstiprina jau it kā zināmo, ka Latgalē situācija ir visdramatiskākā. Ir jārīkojas tūlīt, citādi (izņemot Lielrīgu) paliks tikai sliktāk.

Deniss Hanovs,
kultūras teorijas doktors

Diez vai to var atrisināt ar "saukšanu mājās", jo Latvijas reģionos pagaidām nav ekonomisku priekšnoteikumu, lai cilvēki atgrieztos. Izskatās, ka daudzviet situācija pēc aizbraukšanas ne tikai nav atrisināta, bet pat pasliktinājās. Daļēji tā ir valsts politikas radīta nelaime, daļēji vietējās pašvaldības vara nemāk saimniekot.

Ja arī izveidosies reģionālie centri, kuri var sākt konkurēt attīstībā ar Rīgu, tas obligāti neradīs pozitīvu ietekmi uz lauku apdzīvotajām vietām.

Viesturs Celmiņš,
sociālantropologs

Centrālās varas līmenī gribētos politisko vienprātību par pašvaldību skaita radikālu samazināšanu. Pašvaldībām jāmaina domāšana no "kā mēs Rīgā dabūjām naudu un pie sevis apguvām" uz "kā mēs ar kaimiņu pilsētu veidosim kopīgu biznesa plānu".

Viesturs Celmiņš,
sociālantropologs

Visiem valsts un pašvaldību pakalpojumiem un labumiem – normāli atalgotai darbavietai, saprātīgi kvalitatīvai izglītībai, veselības aprūpei u.t.t. – jābūt pieejamai labā kvalitātē izbraucamā attālumā. Par to jādomā gan centrālajai varai, gan tiem, kas šogad kandidē vietvaru vēlēšanās.

Izvēlies pašvaldību

Atrodi sev interesējošo no 119 Latvijas pašvaldībām un izpēti, cik veiksmīgi vai ne ir tās ekonomikas, kopienas un labklājības rādītāji!

Pašvaldību saraksts

Uz sākumu