Divu latviešu – Ģirta Plakana un Gata Rudzīša – uzņēmums "Dižozols plus" pašā Rīgas pievārtē, Salaspils pagastā, ražo dizaina mēbeles vadošajiem skandināvu uzņēmumiem. Uzņēmums aug ik gadu, taču šis ir viens no tiem retajiem gadījumiem, kad vadītāji uz jautājumu, cik lielu apgrozījuma kāpumu gaida šogad, atbild, ka pieaugumu neplāno, jo jau tā "esot pārāk lieli".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rakstu sērijā "Latvija var!" portāls "Delfi" stāsta par uzņēmīgiem cilvēkiem Latvijas biznesā, kuru idejas pārtop inovatīvos produktos, iekaro eksporta tirgus vai pašmāju klientu sirdis. Projekts top sadarbībā ar DNB.

"Dižozolu plus" 1993. gadā dibināja Rīgas Valsts tehnikumu beigušais Plakans. Tolaik uzņēmums atradās Ikšķilē un ražoja mēbeles pēc individuālā pasūtījuma vietējam tirgum, bet, sākoties dižķibelei, Plakans pieņēma, kā pats saka, spontānu lēmumu iegādāties "Latvijas finiera" likvidējamās ražotnes "Latvijas bērzs" iekārtas. Plakans iekārtas iegādājās kopā ar pašreizējo biznesa partneri Rudzīti, kurš iepriekš strādāja "Latvijas bērzā". "Sākās lielā krīze, kad lielie uzņēmumi taisījās ciet, tostarp tas uzņēmums, no kura mēs pirkām izejvielas, sastāvdaļas, masīvkoka detaļas. Mums bija laba sadarbība pāris gadu… Vienā dienā viņi paziņoja, ka veras ciet, un bija tāds spontāns un ātrs lēmums, ka vajag nopirkt no viņiem iekārtas un turpināt to darīt. Tad mēs ar Gati sanācām kopā, un no tā brīža mēs esam divi īpašnieki, vadītāji un lēmēji," stāsta Plakans.

"Šeit iesākām ar septiņiem cilvēkiem pirms nu jau deviņiem gadiem. Šobrīd te ir 143 cilvēki. Sākām ar nedaudz virs 1000 kvadrātmetriem. Īrējām šīs telpas. Tagad ir vairāk nekā 9000 kvadrātmetru zem jumta un mūsu īpašumā," izaugsmi apraksta Plakans. Šobrīd galvenais "Dižozola plus" darbības virziens ir liekti līmēto detaļu produkti. "Pārsvarā viss par krēsliem un ap krēsliem. Gan to krēslu detaļas, kas tālāk tiek komplektētas ar metāla detaļām un polsterētām detaļām, gan gatavi krēsli," stāsta Rudzītis. Tiesa, uzņēmumā joprojām top arī mēbeles pēc individuāla pasūtījuma. Ar to ikdienā nodarbojas 25 cilvēki. Mēbeles, kas gatavotas pēc individuāla pasūtījuma, kopumā veido aptuveni 10% no uzņēmuma apgrozījuma.

Pērn "Dižozols plus" apgrozījis vairāk nekā 5,8 miljonus eiro, nopelnot teju 404 tūkstošus eiro un vienlaikus attīstībā ieguldot 1,5 miljonus eiro. Rudzītis skaidro, ka ir grūti paredzēt, kad atmaksāsies ieguldījumi ražotnes labiekārtošanā vai infrastruktūras uzlabošanā, jo tie nav uzlabojumi, "kas nes naudu", taču, paviesojoties ražotnē, ir skaidrs, kādēļ dažādajām presēm un furnitūrai jābūt sakārotai ērti pieejamos plauktos, nevis "jāstāv uz grīdas cieši vienai pie otras".

Latvija var! 'Dižozols plus' Pierīgā ražo mēbeles pasaulslaveniem zīmoliem
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

"Cepuri nost šo puišu priekšā," par Plakanu un Rudzīti saka bijušais asociācijas "Latvijas mēbeles" izpilddirektors Andris Plezers. "Šo gadu laikā viņi ir ievērojami palielinājuši visu ražošanu," viņš min. Plezers stāsta, ka liekti līmēto detaļu ražošana ir tehnoloģiski ļoti sarežģīts process, uz ko ne visi ražotāji labprāt orientējas. ""Dižozols plus" ir viens no diviem vadošajiem uzņēmumiem Latvijā," vērtē Plezers, piebilstot, ka lielākie konkurenti Latvijas ražotājiem ir Polijas uzņēmumi. "Konkurence ir ļoti, ļoti liela, bet ar savu darbu, kvalitāti, piegādēm laikā… Viņiem tic," saka Plezers.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

DNB Lasāmgabali Latvija var! Mēbeles
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form