Mākslīgais intelekts nav absolūtais ļaunums, kas pārņems pasauli, bet gan palīgs, kam varam iemācīt dažādas kā ikdienā, tā ražošanā noderīgas kompetences, pārliecināts informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "Apply" dibinātājs un īpašnieks Agnis Jakubovičs. Viņa vadītais uzņēmums izstrādā datorredzes tehnoloģijas, kas pielietojamas dažādās jomās – sākot no mikrobioloģijas un beidzot ar mediju vidi. Piecu gadu laikā no četru cilvēku komandas "Apply" izaudzis līdz 33 darbinieku lielam uzņēmumam, kas gadā apgroza vairāk nekā miljonu eiro.

"Apply" sniedz tradicionālos IT pakalpojumus un nodarbojas ar datorredzes tehnoloģiju izstrādi. Šobrīd lielākā daļa ienākumu uzņēmumam nāk no klasiskajiem IT pakalpojumiem, taču ik gadu pieaug interese par datorredzes tehnoloģijām, un Jakubovičs ir pārliecināts, ka tuvāko gadu laikā "Apply" galvenā darbības nozare būs tieši datorredze.

Datorredze ir mākslīgā intelekta virziens, kurā robotiem tiek iemācīts kaut ko saredzēt un rīkoties atbilstoši ieraudzītajam. "To var pielietot tur, kur kaut kas tiek balstīts uz cilvēka spēju vizuāli novērtēt," skaidro Jakubovičs. Kā vienu no ikdienā bieži lietotiem datorredzes piemēriem viņš min viedtelefonos iebūvēto sejas atpazīšanas funkciju, kas spēj atlasīt visas ar tālruni uzņemtās fotogrāfijas, kurās redzams viens un tas pats cilvēks, un sakārtot tās atbilstošās mapēs.

"Jau sākot 2012. gadā, bija skaidrs, ka tā būs aktuāla tēma. Tolaik gan sabiedrībā nebija izpratnes, kur datorredzi var pielietot, taču tagad tas sāk mainīties," saka "Apply" vadītājs, "šis gads ir atšķirīgs, jo klienti paši mūs meklē." Viņš atminas, ka laikā, kad ķēries pie mākslīgā intelekta tehnoloģijām, ne viens vien apšaubījis ideju dzīvotspēju, uzsverot, ka tās ir pārāk dārgas.

Kā portālam "Defi" stāsta cita Latvijas IT risinājumu un pakalpojumu uzņēmuma "Squalio" IT direktors Ivars Miezis, "Apply" izveidotās datorredzes tehnoloģijas potenciāls ir teju bezgalīgs: "Tā galvenā priekšrocība ir plašās pielietošanas spējas praktiski jebkurā nozarē, kur darbi saistīti ar liela apjoma datu apstrādi. Piemēram, attēlu analizēšana. Datoru šāds darbs nenogurdinās, tas neliksies monotons vai garlaicīgs, un, pats galvenais, – tas var tikt veikts visu diennakti bez pārtraukuma."

Miezis kā vienu no nozarēm, kur šādi risinājumi var sniegt grūdienu pretim progresam, min zinātni, jo tajā jāapstrādā milzīgs datu apjoms. Tāpat datorredzes tehnoloģijas noder arī ražošanā, piemēram, "uz ražošanas līnijas operatīvi identificējot brāķētu produktu, kas potenciāli varētu nonākt veikalu plauktos".

"Te nav runa par mākslīgo intelektu, kas atņem cilvēkiem darbu. Gluži pretēji – tas atvieglo to un padara monotono datu analīzi par jēgpilnu darbu citā un daudz produktīvākā līmenī," rezumē Miezis.

Tags

Amazon Lasāmgabali

Comment Form